Skocz do zawartości

Ustanie obowiązku alimentacyjnego


Mnemonic

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Braci ma doświadczenie w zamknięciu spraw alimentacyjnych?

Jestem 10 lat po rozwodzie, przez cały ten czas ciąży na mnie wspomniany obowiązek, z którego comiesięcznie się wywiązuję. Córka w tym roku skończyła uczelnię, przynajmniej na razie nie planuje studiów podyplomowych, i niedawno podjęła pierwszą pracę.

Noszę się z zamiarem po Nowym Roku wystąpić o uchylenie obowiązku.

Czy podjęcie przez młode zatrudnienia to wystarczające przesłanki?  

Edytowane przez Mnemonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mnemonic napisał:

Czy podjęcie przez młode zatrudnienia to wystarczające przesłanki?  

Zakończenie nauki jest już wystarczającą przesłanką, jeśli jest zdolna do pracy.

 

Jak zakończyła naukę i podjęła pracę to z górki. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałbym, że z formalnego punktu widzenia niezbędnym jest również pozew do Sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Dla Komornika nie ma znaczenia czy obiektywne przesłanki realizacji obowiązku alimentacyjnego nadal funkcjonują lecz czy wyrok zasądzający alimenty jest w mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JoeBlue Niestety ale wiek 25 lat nic tu nie zmienia. O ile dobrze pamiętam to ukończenie 25 lat (jako terminu obowiązywania alimentów) funkcjonuje w świadomości ludzi bo ... takie były przepisy:) Niestety na dzień dzisiejszy takich zapisów w żadnej ustawie nie ma. Co więcej Kodeks karny również nie przewiduje tutaj żadnych ograniczeń, co oznacza że można mięć sprawę karną z tytułu niealimentacji na np. 35 letniego byczka. I to nawet on sam nie musi zawiadamiać Prokuratury, a wystarczy że zgłosi się po świadczenia z MOPS, a ten po uzyskaniu informacji w wywiadzie środowiskowym, że są zaległości MUSI zawiadomić organy ścigania.

Więc lepiej sprawę uchylenia obowiązku alimentacyjnego załatwić zaraz po ustaniu obiektywnych przesłanek jego zasądzenia (np. koniec nauki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Normalny napisał:

Dobre masz relacje z córką? Może idzie się z nią dogadać na zasadzie: "chodźmy do sądu, znieśmy te alimenty a ja i tak ci pomogę na początku startu zawodowego"

Nie stawiajmy sprawy na głowie. To córka korzysta(ła) z ojca pieniędzy jako ucząca

się i nie pracująca. Obecnie skończyła studia uzyskując zawód oraz podjęła pracę.

Autor wątku nie powinien zwlekać dnia ze złożeniem wniosku o uchylenie obowiązku.

Tutaj nie ma czego czego dogadywać się. Dawno dorosła - po studiach - pracująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Bracia (szczególnie biegli w prawie), taka sprawa.

Prawnik przygotował mi pozew i właśnie przesłał do akceptacji. Zalecił mi ustalenie jaką datę wskazać jako moment wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Sugeruje 30 czerwca 2017, jako dzień ukończenia studiów.

De facto alimenty płaciłem aż do teraz, czyli do stycznia 2018.

Gwoli jasności - nie mam zamiaru egzekwować nadpłaconych kwot.  Ale trochę zgłupiałem w kwestii daty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że ma rację. Bo jaki byłby powód zaprzestania płacenia teraz. Gdybyś wyznaczył dzień 31 stycznia, i w styczniu zapłacił a w lutym już nie chciał to znaczy że jak jej sytuacja się zmieniła między styczniem, a lutym? Znalazła pracę? To jak straci to przyjdzie po alimenty? A tak to w czerwcu studiowała, w lipcu już nie. Uważasz więc, że od lipca nie musisz płacić. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam stanowisko @Piter_1982. Jeżeli dziewczyna skończyła studia z końcem czerwca, to od tej daty można żądać uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Dla Sądu istotne jest jakie zdarzenie ma wpływ na uchylenie obowiązku alimentacyjnego i zakończenie nauki jest bardzo dobrym powodem do wydania stosownego orzeczenia.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kryss przestać płacić można:) ale jeżeli osoba uprawniona do pobierania alimentów będzie chciała to skieruje sprawę do Komornika, a ten po prostu zrealizuje wyrok;) oczywiście, w przypadku wydania orzeczenia o uchyleniu obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną, nadpłacone alimenty są do zwrotu z odsetkami:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.