Skocz do zawartości

Talmud


Assasyn

Rekomendowane odpowiedzi

Dzis pokusilem sie o przeczytanie sporej czesci Talmudu, czyli swietej ksiegi Zydow. Szczerze napisze ze to co tam wyczytalem przerazilo mnie kompletnie, nic dziwnego ze ''Moski'' zarzadzaja praktycznie calym kapitalem, podporzadkowali sobie wiekszosc zasobow, kulture I media w wiekszosci krajow. Tresc tej ksiegi jest chyba na rowni badz nawet bardziej obrzydliwa od Koranu...Szczegolnie ksiegi Sanhedryna.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leviatan

Stary gratuluję. Z tego co wiem Talmud ma ponad 5500 stron/17 tomów i przeczytałeś to w jeden dzień? Gdzie można się nauczyć  tak szybko  czytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

(...) swoja drogą Koran czytałem i jest nawet nawet, talmudu nie miałem okazji, a z checia bym przeczytał, tylko ze nie wersje ocenzurowana dla gojów a oryginał, tyle ze podejrzewam ze nie ma przekładu na polski, a hebrajskiego nie znam

 

-----

 

Zaciekawiłeś mnie tą kwestią ocenzurowania. Dlaczego dla gojów wersja ocenzurowana? Chodzi tutaj o "(...) "ocenzurowano" Talmud w miejscach, gdzie obrażał chrześcijan. Sobór trydencki zakazał publikacji Talmudu z "miejscami bezbożnymi". Talmud pozostawał na indeksie ksiąg zakazanych do końca XIX w., ostatecznie uchylono zakaz w 1962 roku. (cytat za wiki)? Czyli po 1962 nie było tłumaczenia na język polski, czy wciąż omija się te drażliwe miejsca? Cenzura dotyczy miejsc obraźliwych dla wyznawców innych religii, czy czegoś jeszcze?

 

Poza tym zaciekawiła mnie jedna kwestia, wybaczcie brak elementarnej wiedzy w temacie. Przy drążeniu tematu trafiłem na "Siedem Praw Noego", gdzie jednym jest "Okrucieństwo wobec zwierząt" z komentarzem "nie będziesz spożywać mięsa wyciętego z żywego zwierzęcia". Dlaczego więc tak wielki nacisk jest na ubój rytualny?  Przecież zarzynanie takiego zwierzęcia bez pozbawienia świadomości czy ogłuszenia to czyste okrucieństwo. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia?  :blink: 

 

EDIT: nie wiem dlaczego, ale obcięło/autoedytowało mi post. Powyższy cytat pochodzi z tematu "Religie - mechanizm kontroli hypergamii". Cytowałem Eseja, pierwszy post w tamtym temacie. Chciałem odnieść się do tego tutaj, bo ewidentnie moja pytania pasują bardziej do tego tematu. Niestety nie da się wkleić cytatu z jednego tematu do innego (na to wychodzi)  :angry: 

Edytowane przez Quizas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

 

@Assasyn

Quote

Dzis pokusilem sie o przeczytanie sporej czesci Talmudu, czyli swietej ksiegi Zydow. Szczerze napisze ze to co tam wyczytalem przerazilo mnie kompletnie, nic dziwnego ze ''Moski'' zarzadzaja praktycznie calym kapitalem, podporzadkowali sobie wiekszosc zasobow, kulture I media w wiekszosci krajow. Tresc tej ksiegi jest chyba na rowni badz nawet bardziej obrzydliwa od Koranu...Szczegolnie ksiegi Sanhedryna.

 

No tak...

Angielskie tłumaczenie Talmudu to około 70 000 stron tekstu. Tekstu niezrozumiałego dla kogoś kto nie zna na wylot Biblii Hebrajskiej lub nie uczy się pod okiem nauczyciela. To po pierwsze. 

Po drugie, nie "księgi Sanhedryna" tylko ewentualnie "Traktat o Sanhedrynie". Traktat, czyli dyskusja, spór, jest chyba najobszerniejszym traktatem w Talmudzie. 

Po trzecie, mam konkretne pytanie: Gdzie w Traktacie o Sanhedrynie znalazłeś cokolwiek dotyczącego mośków którzy "zarzadzaja praktycznie calym kapitalem, podporzadkowali sobie wiekszosc zasobow, kulture I media w wiekszosci krajow"? To jest traktat mówiący o systemie sądownictwa a nie o gospodarce. Skoro tak jak piszesz przeczytałeś kilkadziesiąt stron to z pewnością będziesz w stanie wyjaśnić co konkretnie budzi twój niepokój, co nie?

 

@Martino

Quote

Koran i Talmud to zaprzeczenia człowieczeństwa.To kajdany nałożone na rozum. To zabicie radości z życia. To sprowadzenie kobiet do roli rozpłodówek i bezrozumnych istot.

Kolega widzę jest kolejnym znawcą Talmudu a do tego jeszcze i Koranu. Czy można wiedzieć skąd u szanownego kolegi taka opinia i czym jest ona poparta?

 

@Quizas Jeremi

Co do cenzury Talmudu, to nie dokonali jej Żydzi, tylko chrześcijanie. Kiedy Talmud wydano drukiem kilkanaście stron uznano za bluźniercze i nakazano je usunąć z Talmudu. (bezpodstawnie zresztą ale to inna historia) 

Ponieważ wtedy wydano Talmud drukiem dla wygody Żydzi zaadaptowali numerację ksiąg i stron z tej ocenzurowanej wersji która była najpopularniejsza. Dzisiaj te "wycięte" strony są jawne i są umieszczone z tyłu danego tomu tak by nie popsuć numeracji stron. To wszystko. 

Nie istnieje Talmud po polsku i raczej istnieć nie będzie. Istnieje za to po angielsku, rosyjsku, hiszpańsku, francusku i chyba niemiecku.  

 

@Dario

Rozważałeś kiedyś popełnienie samobójstwa? 

Edytowane przez Eliahu K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Talmud nie jest uważany oficjalnie za świętą księgę, jednak dla Żydów jest święty.
Talmud to rabiniczne interpretacje Tory. Czyli książka o tym co się wydaje innym, że jest zawarte w innej książce. Takie "co autor miał na myśli". Został stworzony jako instrukcja dla "narodu wybranego" jak żyć, i rządzić światem.

A tu kilka "mądrości" talmudycznych.


Talmud szczególnie definiuje wszystkich, którzy nie są Żydami, jako nie-ludzkie zwierzęta.
Erubin 21b.

 Ktokolwiek nie słucha rabinów zasługuje na śmierć i będzie ukarany przez poddanie gotowaniu w gorących benach w piekle.

 Moed Kattan 17a.
Jeżeli Żyd jest skuszony by czynić źle, powinien pojechać do miasta tam, gdzie nie jest znany i tam robić źle.
Żydzi są boscy:
Sanhedrynu 58b.
Jeżeli poganin (nie-Żyd) uderza Żyda, goj musi być zabity. Uderzyć Żyda to jest to samo, co uderzyć Boga.

Jest w porządku oszukać Gojów:
Sanhedrynu 57a.

 Żyd nie musi zapłacić gojowi ("Cuthean") zapłaty, której był mu winny za pracę.
Żydzi Mają Wyższy Status Prawny:

Baba Kamma 37b.
"Jeżeli wół Izraelity ubodzie woła Kananeńczyka nie ma żadnej odpowiedzialności; ale jeżeli wół Kananeńczyka ubodzie woła Izraelity, zapłata ma być w pełni."

 Żydzi mogą kraść od Gojów:
Baba Mezia 24a.
Jeżeli Żyd znajduje przedmiot zgubiony przez goja ("pogański"), to nie musi on być zwrócony. (Potwierdzony też w Baba Kamma 113b).

 Sanhedrynu 76a.
Bóg nie będzie oszczędzać Żyda, który "poślubia jego córkę starcowi albo bierze żonę dla jego syna niemowlęcia albo zwraca zgubiony artykuł gojowi (Cuthean) ... "

Żydzi mają okradać i zabijać Gojów:
Sanhedrynu 57a.
Kiedy Żyd zamorduje goja ("Cuthean"), nie będzie żadnej kary śmierci. Jak Żyd okradnie od goja, może sobie zatrzymać.
Baba Kamma 37b.
Goje są poza ochroną prawa i Bóg "wystawił ich pieniądze Izraelowi".

Żydzi mogą okłamywać gojów:
Baba Kamma 113a.
Żydzi mogą użyć kłamstw ("wybiegów") by oszukać goja.

 Nie-żydowskie Dzieci PODLUDZKIE:
Yebamoth 98a.
Wszystkie nieżydowskie dzieci są zwierzętami.
Abodah Zarah 36b. Nieżydowskie dziewczyny są w stanie nieczystości (niddah) od urodzenia.

 

 

Edytowane przez mutu
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KurtStudent

Bo nigdy nie było potrzebne. Polscy Żydzi znali aramejski i uczyli się Talmudu w oryginale. Po wojnie z kolei nie było już prawie polskich Żydów.

Po wojnie i dzisiaj o wiele łatwiej i taniej było nauczyć kilka tysięcy ludzi języków niż tłumaczyć na polski 70 000 stron tekstu. Przetłumaczono na języki takie jakimi mówili Żydzi, a te języki które wymieniłem obejmują obie ameryki, Australię i pół afryki oraz Bliskiego Wschodu. 

 

@mutu

Quote

Talmud nie jest uważana za świętą księgę.
Talmud to rabiniczne interpretacje Tory. Czyli książka o tym co się wydaje innym, że jest zawarte w innej książce. Takie "co autor miał na myśli". Został stworzony jako instrukcja dla "narodu wybranego" jak żyć, i rządzić światem.

Bywa nazywany 'świętą księgą', ale nie w tym samym sensie.

Talmud nie jest interpretacją Tory, chociaż zawiera jej interpretacje. Stanowią one jednak jakieś kilka procent treści. 

Edytowane przez Eliahu K.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uważnej lektury samej Tory wynika, że musi powstać Talmud.

Przykazania są sformowane bardzo ogólnie i jest wyraźnie napisane, że w razie jakichkolwiek wątpliwości sprawę ma rozstrzygnąć żydowski sąd.

Talmud to tak jakby zapis precedensów zachodzących w tych sądach, które zresztą istnieją nieprzerwanie do dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żydów jest kilkanaście milionów a nie półtora miliarda i dlatego łatwiej zachować jedność. Ortodoksyjnych którzy znają Talmud jest max 3 miliony. To tak mała grupa ludzi, że jest to prawie jak przysłowiowa "globalna wioska". Podsumowując - Tak, jest jedno powszechnie uznane tłumaczenie.

 https://www.artscroll.com/Categories/tal.html tu można zamówić wszystkie 72 tomy, tłumaczone na angielski słowo po słowie. '

 

Nieortodoksyjne odłamy judaizmu nie są odpowiednikiem protestantów, czy innych chrześcijańskich sekt. Oni nie mają własnej, innej interpretacji, oni po prostu uważają, że prawo żydowskie ich nie obowiązuje. Nie tworzą swojej własnej wersji tego prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Talmud to nie Tora, talmud to dodatki faryzejskie, jeszcze mocniejsze niż te, które Jezus krytykował. Tak jak mamy 2 rodzaje chrześcijaństwa, tak sam oz judaizmem: 1 fundamentalistyczne - Pismo Św to Słowo Boże, zamknięte objawienie 2 filozoficzne - Pismo Św okej, ALE jeszcze zredefiniowane poprzez jakieś filozofie, wytworzoną tradycję itd - tutaj Słowem Bożym stają się też nauki danego "kleru" który uzurpuje sobie pośrednictwo między Bogiem a człowiekiem. Katolicyzm to świetny przykład, to chrześcijaństwo zredefiniowane poprzez najpierw platonizm a potem arystotelizm (teoria arystotelesa o substancji jest podstawą teorii transsubstancjacji, dualizm platoniczny człowiek a dusza itd).
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mutu

Te "cytaty" które wklejasz są bezmyślnie skopiowane z antysemickich stron internetowych. Wklejane są dosłownie wszędzie co widać choćby po tym, że gdziekolwiek się nie pojawią zawierają te same błędy-literówki w aramejskich tytułach traktatów. 

Źródłem ich jest nieudolnie tłumaczenie na język polski tekstów amerykańskich ruchów neonazistowskich. 

 

@zuckerfrei

Musiałbyś przeczytać choć kawałek a nie powiedziałbyś, że jest to "for dummies" To jedno z najbardziej wymagających intelektualnie dzieł w historii ludzkości. Bez wątpienia.  

 

@AdamPogadam

Quote

Talmud to nie Tora, talmud to dodatki faryzejskie, jeszcze mocniejsze niż te, które Jezus krytykował. Tak jak mamy 2 rodzaje chrześcijaństwa, tak sam oz judaizmem: 1 fundamentalistyczne - Pismo Św to Słowo Boże, zamknięte objawienie 2 filozoficzne - Pismo Św okej, ALE jeszcze zredefiniowane poprzez jakieś filozofie, wytworzoną tradycję itd - tutaj Słowem Bożym stają się też nauki danego "kleru" który uzurpuje sobie pośrednictwo między Bogiem a człowiekiem. Katolicyzm to świetny przykład, to chrześcijaństwo zredefiniowane poprzez najpierw platonizm a potem arystotelizm (teoria arystotelesa o substancji jest podstawą teorii transsubstancjacji, dualizm platoniczny człowiek a dusza itd).

Nie wiem skąd te informacje. W judaizmie nie ma ruchu na kształt protestantyzmu w chrześcijaństwie. Współcześni Żydzi to właśnie faryzeusze a Faryzeizm = Judaizm.

A nazywanie praw rabinicznych "dodatkami" świadczy o nieznajomości Biblii z której jasno wynika, że spisana Tora nie była całością objawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eliahu K. uwielbiam ten "argument" że coś, ktoś jest "antysemickie". Zacznijmy od tego, że antysemityzm to nie jest wtedy kiedy "semita " tak uważa. Przyjeło się u "semitów" każdą wzmiankę o ich krętactwach, czy nawet poddanie tego co mówią w wątliwość nazywaniem przez nich "antysemityzmem".
Po drugie prawdziwymi semitami kuriozalnie są ci którzy są uważani za największych antysemitów - Palestyńczycy i Arabowie ( nie wszyscy).

Nie są bezmyślnie skopiowane, bo przemyślałem to skopiowanie, przeczytałem te artykuły, a do tego temat "ludu wybranego"  zgłębiam już od wielu lat, z wnioskami rzekłbym bardzo interesującymi.
 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie definicję słowa "antysemityzm" w dowolnym słowniku. Nie ma w niej nic o Arabach. Ja stosuję słowa w takim znaczeniu w jakim występują w słowniku.

Antysemita to wróg Żydów i nie jest nim tylko ten kto głośno mówi, że nienawidzi Żydów. Każdy naród sam definiuje sobie kto jest wrogiem a kto nie. 

 

Słabo widocznie to przemyślałeś bo wkleiłeś przedziwne jednozdaniowe wnioski z traktatów na kilkadziesiąt stron. Pozwól, że pokażę ci jak się to robi.

 

Oto para cytatów z "Nowego Testamentu":

 

"Przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie na moich oczach" - Jezus nawołuje do obcinania głów tym którzy się mu nie podporządkują - Ewangelia wg. św. Łukasza 19:27

 

"Zaprawdę powiadam wam, ministrantów gwałćcie co rano na zakrystii gdyż tak tylko dostąpicie zbawienia" - Apostoł Paweł nawołuje do gwałtów na młodych chłopcach. - Dzieje Apostolskie 29:3

 

I jak teraz wytłumaczysz się z treści twojej zboczonej zbrodniczej religii?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że coś w tych czasach politpoprawności, zidiocenia i strachu przed nazwaniem antysemitą, homofobem, mizoginem itd nie oznacza jeszcze, że to jest wiedza prawdziwa. Na przestrzeni czasów pojęcia się zmieniają pod wpływem aktualnych trendów politycznych.
Skąd wniosek, że ta zboczona, zbrodnicza religia jest moja? Gardzę nią tak jak i każdą "pralnią mózgów".

A tu masz film (wiem wiem, oszczerczy i głupi na pewno) o tym jak żyjesz w niewiedzy.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.