Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

Bitcoin część 2/2

Sign in to follow this  
Miraculo

135 views

Bitcoin część 2, 

Kryzys roku 2008

 

Satoshi Nakamoto napisał;  
Główny problem z konwencjonalną walutą to zaufanie które jest potrzebne by ta działała. Centralny bank musi być obdarzony zaufaniem. Lecz historia pieniądza jest pełna naruszeń tego zaufania.
Banki muszą być obdarzone zaufaniem w celu przetrzymywania i transferowania pieniędzy drogą elektroniczną, ale jednocześnie użyczają wielu kredytów tworząc bańki poprzez rezerwę cząstkową"

Banki centralne : kiedy kapitał kreowany przez bank centralny jest źle lokowany prze władzę lub przez rynek zniekształcony sztucznie zaniżonymi stopami procentowymi to nieunikniony kryzys nadejdzie. 
Henry Paulson (były Goldman Sachs i sekretarz skarbu USA podczas kryzysu z 2008r) "Myślę, że przyczyną każdego finansowego kryzysu jest zła polityka rządu"

Podczas ostatniego kryzysu wiele podmiotów uniknęło upadku. Niestety, kiedy wykupujemy nieodpowiedzialnych nie możemy oczekiwać, że ludzie stana się bardziej odpowiedzialni...
Do XX wieku zwykli obywatele zawsze mogli inwestować w złoto żeby nie stracić swoich oszczędności. To skończyło się w XX wieku kiedy złoto zostało wyklęte. 
Vijay Boyapati: "Przez brak standrdu złota, nie mamy możliwości chronić naszych oszczędności przez konfiskatę w postaci inflacji, nie mamy bezpiecznego miejsca dla przechowywania wartości" 

 

Wczesny 2007 
Satoshi Nakamoto, po latach poszukiwań zaczyna kodować bitcoina. 

 

2008 Kryzys finansowy
"Problem urósł do takiego rozmiaru, że nie może nie być katastroficzny i nie obejdzie się bez socjalnych i politycznych konsekwencji"

 

Styczeń. 
Fed stara sie zatrzymać bańkę mieszkaniową.
Komitet federalny dla wolnego rynku zaczyna obniżać stopy dla funduszy do 3%. 
Luty : George Bush podpisuje ustawę o zwrocie podatku, w tym czasie sprzedaż w mieszkalnictwie wciąż spada.

 

13utego : Ustawa zwiększająca limit pożyczek i pozwalająca na Freddie Mac na odkupienie pożyczek typu jumbo.

 

Marzec :  
Fed zaczyna ratunkowe wykupowanie. 
14 Rezerwa federalna ma awaryje spotkanie pierwszy raz od 30lat
17 Rezerwa federalna anonsuje że zagwarantuje pożyczki dla Bear Stern 
18 Komitet federalny dla wolnego rynku obniża stopy funduszy o 0,75% do 2,25%

 

Wrzesień : Rząd ratuje Fannie and Freddie a Lehman Brothers bankrutuje. Nawiększy do tej pory bankrut w historii USA. Federalna rezerwa kupuje AIG. Następnie panika na rynku i załamanie gospodarki. 

 

31 pazdziernika 
Satoshi publikuje swój manifest, czyli whitepaper. "Czy whitepaper jest dostatecznie czytelny? Muszę mieć pewność, że dotrze do cypherpunków, mam nadzieję, ze cash będzie najabrdziej zrozumiała do innych członków na liście mailingowej 
którzy wcześniej tworzyli e - waluty. 

 

Vijay Boyapati
"Bitcoin urósł jak feniks z popiołów krachu finansowego 2008 roku, w katastrofie której udziałowcem była polityka banku centralnego takiego jak federalna rezerwa" 

 

Sadzenie bitcoina

Cypherpunk - aktywiści optujący za rozszerzonym użyciem kryptorgafii, jako środka do zmian. 
"Cypherpunkowie" to słowo powstałe z gry słów, słowa "cipher" lub "cypher" dla ekrypcji, i cyberpunku jako elementu sc - fi. 
Grupa składała się wcześnej z osób takich jak Eric Hughes, Tim May, John Gilmore do tego doszli inny kryptografowie komunikujący się drogą mailową. Właśnie ta lista była miejscem wymiany idei dla zapewnienia prywatności.
Idee kryjące się za tą grupą wypływały z manifestu Cypherpunku napisanego w 1993roku przez Erica Hughsa. Kluczową kwestią manifestu jest sprawa prywatności i finalizacji transakcji.
"Wolne społeczeństwo wymaga anonimowych transakcji pieniężnych, do obecnej chwili takim narzędziem była gotówka."

 

Chodzi o to, by ktoś nie mógł użyć informacji zawartych w historii naszych transakacji przeciwko nam. Na przykład: konkretny zakup może wskazać, że ktoś jest bogaty, inny może pogrążyć jego opinie*(dmuchana lalka etc), 
inne mogą prowadzić do spamowania nas lub prześladowania. Nie chcemy żeby historia naszych wydatków była dla nas obciążeniem które się będzie ciągło do końca naszych dni. Oczekujemy momentu w którym nasze postępowanie nie będzie miało dalszych konsekwencji. Chcemy wyraźnego końca, finału, finałowej transakcji, finalnego spłacenie kredytu, finalnego zapewnienia, że nasze środki są bezpieczne. Niestety, ostatnio pojawiło się wiele sytuacji, gdzie tzw zaufana trzecia strona 
pozwoliła sobie na blokowanie transferu lub blokowanie kont ludzi którzy nie byli poprawni politycznie, dotyczyło to paypala, patreona, master card. 

Dlatego cypherpunkowie chcieli walczyć z tym systemem za pomocą kryptografii, byli intelektualistami walczącymi z establishmentem. Stworzyli podwaliny dla indywidualistów takich jak Satoshi Nakamoto. 
Pierwsze próby stworzenia systemu anonimowych transakcji zostały podjęte przez cypherpunków z listy mailingowej kryptografów, zawierających takie nazwiska jak m.in

 

Adam Back - twórca proof of work (PoW) używanego w systemach anty spamowych(podobny system występuje w bitcoinie)

Nick Szabo - twórca mechanizmu dla zdecentralizowanej cyfrowej waluty nazwanej "bit gold" która nie została niestety nigdy zaimplementowana, ale była prekursorem na którym wzorowano architekturę bitcoina. 

Wei Dai - który opublikował "b-money" "anonimowo dystrybuowany elektroniczny system walutowy"

Hal Finny, który stworzył system Proof of Work przed Bitcoinem a w styczniu 2009 roku był pierwszym odbiorcą transakcji z użyciem bitcoina. Był również developerem metody PGP (Pretty Good Privacy) PGP

David Chaum - twórca DigiCash (1989) formy pieniądza elektronicznego, który używał te samo protokoły kryptograficzne które wspierają transakcję bitcoina 

Satoshi cytował wielu z tych cypherpunków w swoim whitepaper i wskazał na ich wpływy w rozwijaniu bitcoina w publicznym oświadczeniu po uruchomieniu kodu "Bitcoin jest implementacją propozycji b - money, i Bitgolda Nicka Szabo" Satoshi

Satoshi myślał, że spóźnił się z kryptowalutą, ponieważ poprzednie próby stworzenia jej spełzny na niczym. "Wielu ludzi odrzuciło kryptowalutę jako przegraną sprawę, ponieważ wszystkie próby po roku 1990 roku zakończyły się niepowodzeniem.

 

Myślę, że to oczywiste, że główną przyczyną ich upadku była centralizacja. Myślę, ze to pierwszy raz kiedy ktoś próbuje podejścia zdecentralizowanego, nie opartego na zauwaniu do 3strony" Satoshi

Satoshi zwracał się do cypherpunków ale tworzył analogie dostępne dla ludzi nie powiazanych z nurtem. Bitcoin rozwiązał problem finalności i zapewnił pewną dozę prywatności.   "Detale nie są zawarte na papierze, ale kod źródłowy wkrótce nadejdzie" Satoshi 
Poniższe rzeczy nie są opisane w whitepaper ale zawierają się w kodzie źródłowym : 21mln bitcoinów możliwych do wydobycia, bloki 10minutowe, 1mb wielkości bloku. "Jeśli whitepaper bitcoina to deklaracja niepodległości to kod źródłowy jest konstytucją" Pierre Rochard


"Cypherpunkowie piszą kod. Wiemy, że ktoś musi napisać software by chronić naszej prywatności, wszyscy powinniśmy w nim partycypować: Opublikujemy nasz kod, żeby nasi koledzy cypherpunkowie mogli na nim ćwiczyć i go testować. 
Nasz kod jest wolny do użytku dla wszystkich, na całym świecie.. Wiemy, że software nie może zostać zniszczony a szeroko zaimplementowany system nie może zostać wyłączony "
Manifest Cypherpunku
Satoshi poinformował o możliwości kopania bitcoina dwa miesiące przed wydobyciem bloku genezy. Żeby potwierdzić swoją uczciwość załączył dowód braku wydobycia bloku genezy w blokchainie bitcoina. W ten sposób chciał potwierdzić swoje intencje stworzenia nowego systemu finansowego. Bitcoin nie miał być tylko formą e waluty, miał być alternatywą dla banków. 

 

Sadzenie bitcoina 
"Projekt musi rosnąć stopniowo, żeby software wzmocnił się w procesie" Satoshi zdecydował się pozostać anonimowym. Pasowało to do etosu cypherpunków. Miało to mieć być może również inne cele,
większe wspracie dla projketu otrzymywanie również od wolontariuszy którzy stoją bardziej za ideą niż za człowiekiem.

"Najwysza pora by wszyscy zaangażowani w bitcoina przestali rozstrząsać ze sobą kwestię tożsamości Nakamoto i zaakceptowali, że to nie ma znaczenia dla samej operacji tudzież technologii, w ten sposob jak nie ma znaczenia tożsamość wynalazcy koła" Saifedead Ammous

 

"Możemy wygrać bitwę w tym wyścigu zbrojeń i zyskać nowe teretorium wolności na kolejne kilka lat" Satoshi

Satoshi powziął działania by zasygnalizować cypherpunkom i kolejny zwolennikom, że Bitcoin nie był oszustwem. Deeskalował swoje wydobycie bitcoina, nigdy nie użył swoich bitcoinów. Nie użył swoich wpływów w celu wywarcia presji na innych.

 

Chciał żeby świat sam sobie wyrobił zdanie w temacie jego projektu. Ponadto, jako jeden z niewielu twórców na świecie, nigdy nie sprzedał swoich bitcoinów.

"Bitcoin skorzystał na bardzo rzadkim zbiegu okoliczności. Ponieważ wystartował w świecie gdzie pieniądz cyfrowy nie miał wartości. W obecnym świecie nie potrafimy tego powtórzyć, ponieważ każdy oczekuje, że waluta będzie miała wartość.
 Nie tylko było to uczciwe, ale hitorycznie unikwatowe."
Nic Carter

Wielu z wczesnych cypherpunków zostało głównymi developerami protokołu Bitcoina jak Hal Finney i Adam Bach. Kaliber ludzi którzy zostali wczesnymi developerami przyciągał również młodych (developerów). 

"Utalentowani ludzie chcą pracować z ludźmi którzy pracują nad czymś ważnym w co mogą i chcą uwierzyć. Motywacja ma znaczenie. Desing protokołu i kodowanie to częściowo artysyczne i estetyczne dążenie; ludzie wykonują swoją najlepszą pracę jeśli mają poczucie misji - to jest niepodatnego na cenzurę, internetowego systemu finansowego." Adam Bach

 

Satoshi wykazał się zmysłem i wysokim poziomem powściągliwości. Oparł się promowaniu Bitcoina przez Wikileaks odmawiając im współpracy - po tym jak paypal odmówił współpracy z tym portalem odcinając ich tym samym od funduszy. Satoshi przewidział, że to przykułoby uwagę nieodpowiednych organów rządowych. 
"Poprosiłem WikiLeaks by nie używali Bitcoina. Bitcoin to mała społeczność we wczesnym stadium rozwoju. Nie byłoby to dla nas korzystne ponieważ ciężar jaki sprowadziliby na nas szybciej zniszczyłoby niż wzmocnił" Satoshi
Powiązanie z wikileaks w tak początkowym punkcie, w momencie w którym takie poparcie mogłoby być postrzeganie jako publiczna deklaracja przeciwko wojnie w Iraku zmieniłoby położenie bitcoina. W ostatniej wiadomości skierowanej do  do audytorium Satoshi stwierdził, że rząd USA zwrócił swoją uwagę na bitcoina. 
"Byłoby bardzo miło gdyby atencja skierowana w naszą stronę była w jakimkolwiek innym kontekście. Wikileaks kopnęło gniazdo szerszeni, a one własnie zaczęły lecieć w naszym kierunku" Satoshi

w kwietniu 2011 rok Gavin Anderssen poinformował Nakamoto, że spotka się CIA. Dalsze zaangażowanie Satoshiego mogło zagozić sukcesowi projektu, więc Satoshi odszedł. Satoshi wiedział, że sama jego obecność jest najsłabszym ogniwem w systemie który stworzył. 

 

Socjalna skalowalność

Łatwo jest zacząć z dobrymi intencjami, jednak gdy zjawiska wzrastają coraz ciężej je utrzymać. Bitcoin jest skonstruowany tak, by zminimalizowac element zaufania. "Bitcoin to rewolucja społeczna, nie technologiczna" Alex Hardy 

Bitcoin jest dystrybułowaną strukturą którą kolektywnie współtowrzymy i do którego dobrowolnie się włączamy. To technologia polityczna pierwsza w swoim rodzaju. Brak lidera jest częścią bitcoina, która daje mu siłę. 

Trzymanie bitcoin/ Hodling :

 

Satoshi zbudował Bitcoina dla wierzących w nowy system finansowy, dla rewolucjonistów. Tych którzy zostali odcięci od egzystującego systemu finansowego. Tych którzy są zachęceni szansą spektakularnej zmiany w swoim życiu. 

HODL(mem powstały na bazie źle napisanego słowa w temacie o tradingu bitcoina) to nie tylko mem.  HODL tworzy fundację kulturową.

Satoshi chciał stworzyć system w ten sposób by ludzie chcieli w nim partycypować. Parefrazując Satoshiego, w odróżneniu od metali szlachetnych, których ilość jest niewiadomą a ludzie chcą żeby cena była stabilna, stworzył coś 
co ma dokładnie dookreśloną skończoną ilość. Wraz ze wzrostem liczby jej uzytkoników, wartość każdego bitcoina wzrośnie. Co może spowodować, że kolejni ludzie bądą zachęceni do dołączenia, co znowu zwiększy wartość, co spowoduje do przyłączenia kolejnych ludzi zwabionych wizją zysków. 

 

Wcześni holderzy wierzyli w bitcoina pomimo przygniatającej liczby dysyinformacji i negatywnej aury wokół projektu, (bitcoin był oczerniany jako waluta do prania pieniędzy, dla dilerów narkotyków, itp) 

Effect Lindy mówi, że czym dłużej bitcoin będzie istniał, tym większe zaufanie społeczne nabędzie i pozostanie z nami jeszcze przez długi, długi czas. Z biegiem czasu rządzący nie będą mogli zostać wobec niego obojętni. 

"Protokoły umrą kiedy ludzie przestaną w nie wierzyc" Naval 

 

Wspólna wiara w nowy system finansowy jest tym co nas wszystkich spaja. Bitcoin to nie tylko projekt softwarowy.
Jest to metoda do koordynowania większej grupy ludzi przeciwko potężnym przeciwnikom. Bitcoin to nie jest tylko technologiczny przełom, ale również społeczny. 

W chrześcijaństwie, w dekalogu jest przykazanie "Jest jeden Bóg" to przykazanie wzmacnia chrześcijan i ich ruch przez to, że to przekonanie obniża wartość i wiarygodność innych regilii. Zbiorowości z zachwianymi ideologiami narażają się na upadek. 

 

Parafrazują słowa Haseeba Quershi;
W porównianiu do Bitcoina nikt nie musi nikomu tłumaczyć dlaczego złoto jest wartościowe. Złoto jest proste. Bitcoin jest skomplikowany. W rezultacie dyskuje dochodzą do momentu w którym mówi się, że bitcoin nie może zastąpić złota. 
To prawda, że ma to znaczenie, ale ta wnioski mogą się zmienić. Na samym końcu wnioski nie są decydujące. W ostatecznści to użyteczność pokonuje tradycję. Bitcoin to poważne ulepszenie złota i zaczyna już przejmować jego rolę.

"Bitcoin to cyfrowe złoto. W pewnym sensie już operujemy na standardzie bitcoina. Inwestycje są rozpatrywane pod względem zysków w bitoinie" Tuur Demesteer (dotyczy głównie innych kryptowaluty)

Bitcoin oferuje alternatywę. Obywatele świata mogą trzymać w nim oszczęności które nie mogą zostać skonfiskowane ani narażone na inflacje. Posiadanie bitcoina może być naszą droga do wolności. 

 

"Podstawą szczęścia jest wolność, a podstawą wolności odwaga." Tukicydes 

Ci którzy wejdą w bitcoina wymieniają coś czego jest pełno na coś czego jest niewiele. Wymieniają przeszłość na przyszłosć, finansową zależność na suwerenność.  

 

Konkluzja; 
Satoshi stworzył doskonały kod genetyczny dający życie nowemu gatunkow pieniądza - bitcoinowi. Następnie czekał na idealny czas do zasadzenia swojego nasiona, do roku 2008 roku i światowego kryzysu finansowego. 
Na tamten czas dystrybuował whitepaper tylko wśród osób na których mu zależało, na cypherpunkach. Finalnie, zostawił bitcoin w miejscu gdzie był już na tyle osadzony by mógł poradzić sobie sam. 

Wiele systemów pieniądza cyfrowego powstało na przestrzeni lat, przed i po bitcoinie. Niektóre z nich miały swoj własny whitepaper, niektóre napisany kod, a niektóre nawet społeczność. Dla każdej z nich 
będzie ekestrmalnie ciężko powtórzyć sukces bitcoina. 
 

Sign in to follow this  


2 Comments


Recommended Comments

Jak dla mnie to wszystko napisane jest ciut przy potycko i idealistycznie. Pamiętać należy, że BTC to tylko jedna z wielu  kryptowalut i to wcale nie najlepsza. Jego cena  wynika z jego "marki" i związanego z nią popytu ale ze względu na szybkość i energochłonność transakcji BTC znacznie słabiej nadaje się jako środek płatniczy niż nowsze krypto (np. XLM) - i to własnie z tej strony dopatrywałbym się największych dla niego zagrożeń - bitcoin poprostu się zestarzeje i odejdzie w zapomnienie - jak każda technologia.

 

Po drugie - rządy nie będą tolerowały waluty nad którą nie mają kontroli. Chiny już zakazałby BTC, Rosja i Turcja będą następne w kolejce, a i na Europę przyjdzie czas. Wyceny BTC spadnie wraz z popytem. 

 

A zatem nasuwanie się pytanie - jak nie BTC to co?

 

 

 

 

Edited by Jan Niecki
  • Like 1

Share this comment


Link to comment

W kolejnym arcie są częściowo odpowiedzi na postawione prze z Ciebie pytania(btc jako grzybnia).  O ile te bany nastąpią to jeszcze warto się zastanowić nad ich skutecznością.  Chiny mają w swojej 5latce implementowanie blockchaina na szeroką skalę. 

Share this comment


Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.