Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

Bitcoin jako grzybnia 1/3

Sign in to follow this  
Miraculo

127 views

Porównanie bitcoina do sadzenia drzewa jest fajne, ale lepszym jest porównanie go do grzybni.

Wstęp : Zrozumienie bitcoina jest jak wspinaczka po górach, za każdym razem kiedy udaje się nam wejść na szczyt, okazuje się, że to nie jest właściwy szczyt i musimy iść dalej.

Kiedy myślimy, że zrozumieliśmy już bitcoina, wtedy dopiero okazuje się, jak w rzeczywistości mało wiemy. W dodatku różne środowiska popychają różne narracje czym jest bitcoin, czy jest to magiczny internetowy pieniądz, rewolucja fintech (finansowo-technologiczna), cyfrowe złoto, trutka na szczury do kwadratu czy węzeł gordyjski...

Na uzyskanie odpowiedzi czym jest bitcoin możemy zwrócić się w kierunku świata natury. Niektóre charakterystki bitcoina są odbiciem udanych strategii ewolucyjnych w królestwie grzybów.  

Grzybnia to podziemnny zdecentralizowany inteligentny system, jak opisał ją Paul Stamets "naturalny ziemski Internet". "Wierzę, że grzybnia to neurologiczna sieć natury." 

 

1. Bitcoin jako zdecentralizowana architektura (grzybnia)
2. Bitcoin jako fenomen społeczny
3. Bitcoin jako katalizator dla ludzkiej ewolucji

 

Grzyby mają swoje oddzielne królestwo, tak samo jak rośliny i zwierzęta, z tym, że istnieje więcej gatunków grzybów niż zwierząt i roślin łącznie. 

Zwierzęta są bardziej spowinnacone z grzybami niż my z roślinami. Grzyby i zwierzęta oddychają tlenem a wydychają dwutlenek węgla. Rośliny produkują swoje własne pożywienie w procesie fotosyntezy a zwierzęta i grzyby muszą je znaleźć.

Grzybowe fakty nr 1. Ludzie współdzielą 50% swojego DNA z grzybami :)

 

Grzyby mogą przyjąć wiele form. Większość organizuje się w podziemną "strukturę korzenną" zwaną grzybnią, którą można znaleźć prawie wszędzie na tej planecie. 

Kiedy warunki są dobre, grzybnia produkuje grzyby które uwalniają zarodniki w celu kolonizacji życia w najbliższej okolicy. Grzyby to po prostu organ reprodudukcyjny. Grzyby są dla grzybni tym czym jabłka są dla drzewa. 

Grzyby są istotne dla życia na ziemi.
1. Największy organizm na ziemi to sieć grzybni
2. Część medycyny opiera się na grzybach
3. Drzewa nie potrafią przetrwać bez podziemnych grzybni -sojuszników
4. Grzyby są z nami od 1,3 miliarda lat, przeżyły wszystkie 5 wielkich wyginięć
5. Grzyby mogą uchronić pszczoły przed wyginięciem

 

Grzyby są zdecentralizowanym inteligentnym systemem. Nie posiadają cenrtalnego ośrodka który moglibyśmy określić mianem mózgu. Mają za to system strzępek zwanych grzybnią. 
Ten podziemny żołądek i dystrybuowany system inteligencji są w stanie wysłać informację - bi dyrektywnie na bardzo długie dystanse. Te grzybne sieci wciąż ewoluują bazując na informacjach zwrotnych ze swojego środowiska. 
Ta podziemna sieć zawiera miliony punktów, a każdy z nich szuka pożywienia, broni teretorium a nawet kreuje nowe cząsteczki by obalić swoich rywali (inne grzyby, bakterie, etc).
Ta forma zdecentralizowanych sieci osiąga zgodność co do tego w jaki sposób reprodukować się, w jaki sposób pożytkować zasoby oraz jaka strategia jest najlepsza do obrony organizmu. To odzwierciedla procesy jakie zachodzą w bitcoinie. 

Węzły(nody) determinują z którego softwaru chcą korzystać. Górnicy ustalają które transakje zostaną zawarte w blokach. Giełdy, portfele i sprzedawcy, każdy zarządza sporą grupą użytkowników.
Każdy użytkowników bitcoina dobrowolnie wybiera jak chce partycypować w sieci a wspólnie wypracowana zgoda ją reprezentuje.

Zdecentralizowane sieci są starsze niż ludzkość. Grzyby są z nami 1,3miliarda lat co czyni je najdłuzej panującym królestwem w historii naszej planety. 

Poza grzybnią mamy inne przykłady dystrybuowanych sieci w przyrodzie takie jak ; czarna materia, neurony czy Internet. W widoczny sposób taka strategia działa, inaczej natura nie starałaby się jej powielać. 
Gdy popatrzymy na bitcoina w tym konteksie, nie będzie już taki nowatorski jakby się mogło wydawać. 

 

65 milionów lat temu olbrzymia asteroida uderzyła w naszą planetą zabijając większość życia(w tym dinozaury). Siła wybuchu stworzyła chmurę dymu tak gęstą, że słońce nie docierało do powierzchni ziemi przez wiele lat. 
Bez słońca większość roślin umarła wraz ze zwierzętami. Grzyby jednak nie potrzebują słońca do przetrwania, potrafią szybko się adaptować i potrafią znaleźć własne pożywienie. 

Po każdym wymieraniu grzyby odziedziczyły ziemię i powoli odbudowywały ją do momentu ustabilizowania się warunków i kontynuuowania życia.

Bitcoin zostanie najmocniejszym gatunkiem pieniądza ponieważ jest zdecentralizowany, adaptuje się relatywnie szybko, znajduje swoje własne pożywienie(niezaspokojony popyt) i nie potrzebuje wspomagania rządu. 
W czasie masowego wymierania walutowego bitcoin "odziedziczy ziemię". 

 

Japoński rząd vs skromna pleśń
Niezależnie, czy to centralny bank próbujący sterować ekonomią czy korporacje próbujące maksymalizować zyski w wieku informacji. Centralne planowanie ma wiele wad. 

Kiedy podejmujemy decyzję w "ekonomi informacyjnej(tj bazującecj na informacji)" zdecentralizowane organizacje są bardziej efektywne. 
Są odporne na korupcje, minimalizują biurokrację, przenoszą problem podejmowania decyzji na indywidualnych użytkowników którzy mają informację z "pierwszej ręki". 

Spójrzmy teraz na Tokio i system metra który ilustruje siłę zdecentralizowanych układów. Naukowcy przeprowadzili eksperyment w którym użyli pleśni do odtworzenia sieci metra. 
Każdy przystanek został naznaczony płatkami owsianymi. Po krótkim czasie, pleśń połączyła wszystkie węzły w sposób bardziej efektowny niż centralnie sterowany komitet inżynierów zatrudnionych przez japoński rząd.  
Sieci transportowe są wszechobecne w społecznych i biologicznych systemach.

Satoshi rozumiał siłę pleśni.

 

Z biegiem czasu decentralizacja i wolny rynek sprawią, że bitcoin pokona swoich konkurentów skażonych grzechem pierworodnym swojego wynalazcy, co sprawi, że będą coraz słabsze i mogą utonąć w morzu biurokracji. 

Zycie bez punktu awaryjnego (point of failure)
Grzybnia nie ma centralnego punktu kontroli, każda indywidualna część może zostać usunięta z systemu, ale system jako całość przetrwa. 
Bitcoin funkcjonuje w ten sam sposób ; każdy developer, węzeł*(node), górnik, giełda, albo użytkownik są ważne, ale nie kluczowe dla jego funkcjonowania.
Nikogo nie można w ten sposób skazać, nie mamy nic do wyłączenia, żadnego kluczowego sprzętu do zniszczenia, usunięcia, zdewastowania.

 

 "Jeśli chcesz zaatakować króla, to lepiej żebyś nie spudłował" Omar Little "The wire"

 

Waluty narodowe i państwa które za nimi stoją mają problem. Jeśli będą chciały zwalczać się wzajemnie, to wzmocnią tylko potrzebę, siłę i pozycję bitcoina. Równocześnie, im dłużej czekają z atakiem, tym silniejszy staje się bitcoin. 

Wzmocniony przez nienawiść : 
Grzybnia i bitcoin zeby przetrwać w czasach czystego współzawodnictwa muszą wciąż adaptować się do nowych warunków by przetrwać, wzrastają we wrogim środowisku, to kształtuje.
Grzybnia walczy nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę, ciągle tocząc podziemne walki przeciwko różnym bakteriom, mikrobom, oraz innym grzybom. 
Jeśli jeden podziemny węzeł wyczuje wroga lub potencjalną ofiarę to zaczyna wydzielać enzym dostosowany do tego na co się natknął. Sieć dystrybuuje ten enzym punktowo. 

W międzyczasie grzybnia buduje chemiczny katalog który działa równocześnie jako system odpornościowy ale równoczesnie zwiększa możliwości atakowania jako agresor dając szansę na większy sukces.
Grzybnia potrafi przetrwać praktycznie wszędzie, w swojej definicji jest antywrażliwa. 

 

Fakt ze świata grzybni nr3 : 
Jako ludzie czerpiemy benefity za świata grzybow. Zawdzięczamy im między innymi penicylinę.

 

Bitcoin reaguje w podobny sposób na zmiany środowiskowe. Jeśli pojawia sie jakiś błąd w kodzie, informacja podróżuje do naukowców współtworzących bitcoina (developerów) którzy wygenerują enzym "patch" *(łatkę)
a ten update powędruje przez eoksystem. To generuje większy suckes dla bitcoina, bitcoin jest anytywrażliwy. Bitcoin i grzybnia wzmacniają swoja obronę i staraja się pozyskiwać nowe źródła pożywienia.To zjawisko wydłuża ich długość życia. 
W ekstremalnym przypadku, największy organizm na naszej planecie, grzyb miodowy (Armillaria) znaleziona w Niebieskich górach w we wschodnym Oregonie. Ten organizm ma ponad 3,8km, jego wiek szacuje się na od 1900 do 8650 lat i aktualnie jest na etapie konsumpcji całego lasu

 

Radzenie sobie z konkurencją ; 

Sieci grzybni kradną przewagę konkurencyjną od swoich sąsiadów w formie genetycznej informacji tak samo jak bitcoin absorbuje przewagę konkurencyjną od altcoinów(innych kryptowalut). Istnieje mylne przekonanie
że altcoiny będą implementować nowinki technologiczne i tym sposobem ograją bitcoina. Inni zaś twierdzą, że bitcoin po prostu przejmie wszystkie najlepsze rozwiążania które zostały sprawdzone na wolnym rynku co uczyni go jeszcze mocniejszym i alternatywne kryptowaluty nie będą mogły z nim konkurować (to "nasze" stanowisko) 

 

Spójrzmy na to jak grzybnia radzi sobie z konkurencją : 

Najpierw musimy zrozumieć podstawową genetykę, geny zostaja przenoszone z rodziców na potomswo, co jest również znane jako pionowy/wertykalny przepływ genów.  
Grzybnia stostuje poziomy / horyzontalny przepływ genów. Pobierając genetyczne informacje z otaczających ją gatunków walczących w ramach tego samego ekosystemu.
Grzybnia, pobiera to co działa z innych gatunków walczących w ramach tego ekosystemu.

 

Na przykład : połączenie dodatku do  przeglądarki Lighting Joule z węzłem pozwala na miktrotransakcje przez przeglądarkę. Takie połączenie efektywnie eliminuje potrzebę na takie tokeny jak BAT (basic attention token [ token który dostajemy 
korzystając z przeglądarki Brave] )

Można nawet argumentować, że bitcoin korzystał z horyzontalnego transferu genów od czasu kiedy Satoshi połączył wcześniej występujące technologie których użycie miało miejsce w Hash Cash, E- gold etc.

Arbitraż, zachęty i znalezienie dla nich miejsca w ekogoli 

 

Grzybnia spełnia dwie ekologiczne role na tej planecie : przetwarza materie w elementy bazowe i działa jako system odpornościowy naszej planety. Grzybnia spędza całe dnie na cichym dekompozytowaniu organicznej materii.
Przetwarza kamienie, gałęzie, ściółkę z liści, martwe zwierzęta. Wytwarza(węgiel, nitrogen, tlen, etc) Następnie wymienia się tymi cennymi elementami z bliskimi organizmami. 

Fakt ze świata grzybni nr 3. Nasze lasy byłyby zakopane w metrach liści i gałęzi gdyby grzyby nie dekompostowały ich i redystrybuowały wartości odżywczych. 

W innych słowach, grzybnia przywraca związane surowce. Drzewo nie może użyć swoich własnych liści i gałęzi jako źródło węgli, nitrogenu czy fosforu, ponieważ są związane w nieużywalnej formie. Grzybnia eksploatuje możliwości 
arbitrażu w ekosystemie. 

 

Bitcoin, pomimo iż działa na mechanizmie POW(proof of work) uwalnia energię związaną w formie surowców. Posłużymy się tutaj przykładem Islandii i jak aluminium zostało użyte jako "eksport energii odnawialnej". 

Islandia produkuje geotermalną energię odnawialną, często w odległych miejsach. To prowadzi do sytuacji, kiedy mamy dużo energii, ale nie opłaca się jej wyeksportować ze względu na odległości, ponieważ wysyłanie energii na długie
dystane jest bardzo energożerne.

Islandia wykorzystała swój nadmiar energii by produkować aluminium, który to proces jest bardzo energochłonny. Islandia efektywnie wykorzystała swoją nadwyżkę energetyczną i zmieniła ją w aluminium, które można łatwo i bez 
większej straty eksportować. 

 

Bitcoin czyni to samo. Bitcoina można wydobywać, albo sprzedać nadmiar energi górnikom którzy będą go wydobywali. To również pozwala nadmiarom energi zostać zamienionymi w trwałą wartość.
 Pokłosiem tego jest efektu jest to, że bitcoin wspiera swoim działaniem projekty które bazują na odnawialnych źródłach energii. 

 

Fakty ze świata grzybni nr 4.
Grzybnia która zjada kamienie tworzy warstwę uprawną. Dzięki niej możemy produkować pożywienie. Miliard lat zajęło grzybni wyprodukowanie 45 centymetrów warstwy uprawnej którą mamy dzisiaj.

Grzybnia i bitcoin to ekologiczne systemy odpornościowe.

Grzybnie są systemami odpornościowymi zarówno dla ekosystemów w których występują ale również dla całej planety. Grzybnie produkują medyczne komponenty żeby chronić swój ekosystem za pomocą skomplikowanych relacji symbiotycznych. Wymiania surowce pod ziemią pomiędzy gatunkami by zapewnić zdrowie całemu ekosystemowi.  Kopią pod ziemią minerały dla drzew w zamian za cukry(pożywienie) które produkują drzewa w procesie fotozyntezy. W zamian za to drzewa dostają ochronę od grzybów i minerały których nie są w stanie zdobyć na "własną rękę". Zastanawialiscie się kiedyś dlaczego mały dąb jest w stanie przetrwać w lesie gdzie nie ma dostępu do światła?

Każdy organizm partycypuje w tym systemie wspólnej zachęty żeby polepszyć zdolność ewolucyjną lasu. Wierzę w to, że lasy to superorganizmy składająca się z wielu różnych gatunków.

 

Bitcoin spełnia podobną ekologiczną rolę.
Rynki wysyłają informację do bitcoina by wytworzył narzędzia które zaspokoją potrzeby i by poprawił ochronę kiedy nowe zagrożenie wychynie.

- bloki wymagają wzrostu pojemności - pojawia się Lightning network
- Chiny usuwają lokalne giełdy, localbitcoins.com rozkwita
- Wenezuela, Turcja i Argentyna są w stanie hiperinflacji, bitcoin wkracza do gry jako niepodległy im instrument
- Blockstream uruchamia Satelity zdolne do wysyłania transackcji bitcoina w czasie katastrof

Niektórzy twierdzą nawet, że bitcoin to system odpornościowy dla ludzkości, pomagajaący zwalczać rakotwórcze rządy, zarządzane centralnie banki, uchybienia w systemie monitarnym.

Pozytyna pętla zwrotnego sprzężenia. Bitcoin który lepiej dostosowuje się do środowiska, to bitcoin który przyciąga większą rzeszę użytkowników. To z koleii promuje dalszy rozwój sieci. Tak jak grzyb miodu konsumujący cały las w Oregonie. Bitcoin staję sie większy i silniejszy z czasem. 

 

Fakt ze świata grzybni nr 5.
Pisząc ten artykuł konsumowałem medyczne grzyby, to jest soplówkę jeżowatą, chage i kordyceps chiński. 

 

https://medium.com/@BrandonQuittem/bitcoin-is-a-decentralized-organism-mycelium-part-1-3-6ec58cdcfaa6  oryginalny art. 

Sign in to follow this  


0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.