Jump to content

Zarządzanie czasem to zarządzanie swoim życiem


ManOfGod

2,065 views

„Czas jest pojęciem względnym, ale czasy są bezwzględne” mawiał Ferdynand KIepski, nasz wieszcz narodowy i bohater popularnego serialu. Temat zarządzania czasem jest kluczowy, z drugiej strony zazwyczaj bagatelizowany. Przeważnie niedoceniany tego czego nie widzimy fizycznie i co wydaje się nam nieskończone. Jak, więc ujarzmić tego dzikiego rumaka ? 

 

Zarządzanie czasem, czy aby na pewno ?

 

Zarządzanie czasem, a bardziej precyzyjnie zarządzanie sobą w czasie to zagadnienie z którym zmagam się całe moje życie. Myślę,że nie jestem w tym odosobniony,  aczkolwiek dla mnie ten temat jest jednym z kluczowych. Dlaczego ? Ponieważ nie mamy wpływu na czas jako taki, nie wydłużymy go, albo nie skrócimy sensu stricte. Możemy jednak zarządzać tym co robimy w danym momencie . To w jaki sposób wykorzystujemy nasze minuty determinuje całe nasze życie.

 

Czas to pieniądz? Nie to coś dużo cenniejszego !

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że to największa waluta, do tego bardzo deficytowa w obecnych szybkich czasach. Właśnie wartość zarobionych przecież pieniędzy mierzy się w konkretnych odcinkach czasu: godzinowo, tygodniowo, miesięcznie i rocznie. Próbujemy przez pieniądze kupić sobie czas zlecając pewne prace na przykład sprzątanie czy inwestując w urządzenia typu inteligentne roboty sprzątające. 

 

W Polsce mimo wszystko ciągle ta koncepcja jest nie jest do końca jest powszechnie rozumiana. Wiele osób potrafi na przykład jechać na drugi koniec miasta, aby stać w kolejkach w celu nabycia jakiegoś produktu w promocji. Jeśli obliczyć, czas poświęcony na taką eskapadę przykładowo 3 godziny na roboczo godzinę (20 x 3 = 60 zł) już się nie wydaje to takie opłacalne, zważywszy jeszcze na utrącane możliwości, czyli spożytkowanie zmarnowanego czasu na inne dochodowe projekty. Czy zastanawiamy się co możemy zrobić w utraconej bezpowrotnie godzinie na staniu w kolejce po karpia ? 

 

Ostatecznie jednak pieniądze można zarobić, ale czasu nie odwrócimy, ani też nie zatrzymamy. 

 

Czy czas płynie zawsze tak samo ?

 

To jest kolejny paradoks. Nauka nam mówi, że czas jest czymś porównywalnym i każdy ma do dyspozycji tę samą jego ilość. Nie chce rozpatrywać tutaj wielu teorii spiskowych, ale fenomenem jest to, że nasze odczuwanie czasu jest bardzo zmienne w zależności od okoliczności. Każdy z nas pamięta jak dłużył się czas w szkole w oczekiwaniu na 18 lat i pełną dorosłość. Potem jakby w dziwny sposób czas przyśpieszył. Niektórzy się nie obejrzą kiedy życie już przeminie. Są też ekstremalne przykłady. KIedy myślę o tym fenomenie mam przed oczyma chwile w swoim życiu, kiedy czas mijał wolno niczym odmierzony ziarenkami piasku. Wyobrażam sobie sceny z filmu ,, Szeregowiec Ryan” ukazujące amerykańskich żołnierzy lądujących na plaży Normandii pod ciężkim ostrzałem niemieckich karabinów. Ich celem było przebiec kilkaset metrów, w celu dostania się na bezpieczne pozycje. Na pewno te chwile dla wielu z nich były ostatnimi. Dla wszystkich jednakże ciągnęły się w nieskończoność.

 

Z drugiej strony najczęściej przyjemne wakacyjne momenty płyną z prędkością wartkiej górskiej rzeki. 

 

 

Coraz więcej udogodnień i coraz mniej czasu

 

Jak to się dzieje, że pracujemy mniej niż nasi rodzicie, mamy urządzenia, które za nas wykonują gro rzeczy, a jednak mamy jakby mniej czasu? Wydaje się, że przysłowiowy pies pogrzebany jest niekontrolowaniu czasu i czynnościach, które tracimy pomiędzy naszymi obowiązkami. Niepozorne minuty spędzamy bezsensownie przeglądając Facebooka czy oglądając seriale na Netflixie. Głośny dokument „Dylemat spółczesnym” pokazał jak globalne korporacje pracują nad uzależnieniem nas od swoich produktów, co bardzo często się udaje.

 

Zarządzanie czasem to zarządzaniem swoim życiem

 

Na to pytanie ludzkość próbuje odpowiedzieć sobie od lat. W zwyczajnym układzie 24 godzin wygląda to następująco:

8 h - sen

8 h - praca

8 h - czas wolny

 

Tutaj próbowałem kilku manewrów. Jeśli chodzi o sen to można okresowo spać krócej jednak wraz z wiekiem doceniam istotę odpoczynku i raczej schodzenie poniżej bariery 8-7 godzin odbije się na naszym zdrowiu. Jeśli chodzi o pracę to tutaj możliwości manewru również są ograniczone. Oczywiście można pracować, w różnym wymiarze czasu i na odmiennych zasadach, ale zazwyczaj jeśli chce się osiągnąć sukces w danej dziedzinie trzeba na to przeznaczyć conajmniej 8 godzin dziennie. Kluczem jest optymalizacja pozostałych 8 godzin: Jak to osiągnąć?:

 

1. Kreowanie odpowiednich nawyków, które zaoszczędza nam zbędnego myślenia, a więc czasu.

2. Delegowanie zadań.

3. Planowanie poprzez takie narzędzia jak lista - to do/rzeczy do zrobienia.

4. Konsekwencja i dyscyplina.

5. Nagradzanie siebie.

6. Zapisywanie sobie co robimy w konkretnych momentach dnia.

7. Wyznaczenie priorytetów w swoim życiu i trzymanie się nich.

8. Bądź asertywny i odrzucaj aktywności, które są bezproduktywne i oddalają Cię od Twoich celów. 

9. Koncentracja - w krótkim okresie czasu można zrobić bardzo dużo nie rozpraszając się.

10. Działanie małymi krokami, aby nie przeładować swojego kalendarza i zniechęcić się po, krótkim okresie czasu.

 

 

Najnowsze trendy zarządzania czasem.

 

W klasycznym ujęciu zarządzania czasem mówi się o efektywności, planowaniu czynności oraz unikaniu pożeraczy czasu typu TV, smartfon itd. Dyscyplina jest potrzebna jednak najnowsze trendy mówią o tym, aby robić rzeczy, które zaoszczędzają nasz czas, który byśmy musieli spożytkować nie w danym momencie, ale w przyszłości. Dla przykładu pochwalę się intensywnym kursem francuskiego, który ukończyłem w 3 tygodnie i był ekwiwalentem 6 miesięcznego kursu. Czyli reasumując zaoszczędziłem 5 miesięcy chodząc na zajęcia codziennie, w krótkim okresie czasu. Osobnym tematem jest dochód pasywny, o którym wszyscy marzą kupując na potęg mieszkania w celu inwestycyjnym lub handlując kryptowalutami. Te działania również są nakierowane na oszczędzanie czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na pracę w danym momencie.

 

Prawda jest jeszcze gorsza

 

Przerażające jest to, że ludzie deklarują jedno, a robią drugie. Dlatego większość osób nigdy nie osiąga swoje potencjału. Mówimy, że ważna jest rodzina, a siedzimy w pracy. Tracimy czas na rzeczy, które są nieistotne i nie przybliżają nas do niczego w naszym życiu.  Mamy przed sobą potężne pokusy co pokazuje głośny film „Dylemat społeczny” pokazujący jak główni gracze na rynku social mediów pracują nad uzależnieniem nas od swoich produktów, aby na nas jak najwięcej zarabiać. Czy zastanawiałeś się jakie rzeczy są dla Ciebie najważniejsze w życiu ? Czy robisz rzeczy, które Ciebie do tego celu przybliżają czy oddalają ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by ManOfGod

  • Thanks 1

2 Comments


Recommended Comments

Interesujący wpis.

 

Przy czym jeśli chodzi o organizację, to przyjmujesz tyle czasu, ile realnie masz.

Inaczej będzie patrzyła osoba, która ma etat (bez rodziny), inaczej etat (z rodziną), jeszcze inaczej przedsiębiorca.

W mojej ocenie czas wolny to max 5-6h przy takiej rozpisce, jaką wprowadziłeś. Prawdopodobnie 3-4h (bo przecież do pracy trzeba dojechać, coś zjeść...itd).

Klasycznie - trzeba przeprowadzić analizę - co jest naszym słabym punktem i nad tym pracować, przy czym aby nie zawalić czegoś, co z kolei jest już naszą mocną stroną.

 

Coś jak w tym filmie:

 

Link to comment

Masz rację, uprościłem trochę ten model podziału czasu jako tylko punkt wyjścia.

Materiał ciekawy chociaż nikt się chyba nie łudzi, że zostanie drugim Lewandowskim jest dużo trudniejsze niż się wydsj3 rodzicom wypychających dzieciaki na piłkę.

Edited by ManOfGod
Link to comment
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.