Jump to content

Co z tą emeryturą?


ManOfGod

1,263 views

Nie wiem czy wielu z was zastanawia się co będzie z naszymi dochodami na starość? Czy w ogóle można liczyć na emeryturę? Czy są jakieś alternatywy?
 

W Mmlim przypadku Nadszedl w końcu czas kiedy musiałem podjąć decyzję w sprawie rezygnacji lub udziału w  Pracowniczych Planach Kapitałowych, czyli kolejnym rządowym programie nastawionym na zwiększanie poziomu przyszłych emerytur. Mimo wielu reklam i szumnych zapowiedzi program zdaje się nie cieszył się dużą popularnością. Paradoksalnie w samym sektorze rządowym, wśród ludzi, którzy pracowali w administracji dużo było sceptycznych głosów. Pamiętamy co stało się z OFE, kiedy zaczęło brakować pieniędzy w budżecie państwa. 

Jednak chyba mało też osób liczyło tylko i wyłącznie na dochody z emerytury, które miałyby zapewnić godny byt na starość. Sytuacja demograficzna Polski niestety jest zła. Zastępowalność pokoleniowa jest coraz niższa mimo przyjęcia różnych programów socjalnych np.: 500+, 300+. Biorąc to wszystko pod rozwagę trudno oczekiwać, żeby emerytury w przyszłości mógłby być wysokie. Ktoś jednak będzie musiał pracować na utrzymanie tychże emerytów, o ile do tego czasu nie zmieni się system emerytalny, a pewnie stanie się to wielokrotnie. 

Licząc też straty wynikające z udziału w programie, czyli około 100 zł miesięcznie i  konfrontując je z ewentualnymi profitami na przyszłość doszedłem do wniosku, że nie jest on dla mnie opłacalny. Raczej promuje osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy i będą na nim na tyle długo, aby odłożyć spory kapitał.      

Ostatecznie postanowiłem zrezygnować z PPK i zdecydowałem, że być może będę odkładać pieniądze w przyszłości w ramach IKE. Plusem tego rozwiązania jest to, że część wpłaconych środków będę mógł odliczyć od podatku. Ma to dla mnie istotne znaczenie, ponieważ obecnie nie mogę skorzystać praktycznie z żadnych ulg podatkowych, więc taka możliwość jest dla mnie dużą zachętą.  
 

Jaka w ogóle rysuje się przyszłość ludzi, którzy będą zbliżać się do wieku emerytalnego? Pewnym jest to,źe mamy kryzys demograficzny i mała ilość pracujących będzie musiała utrzymać rzesze emerytów. Między innymi z tego powodu emerytury będą niskie. W związku z tym albo będziemy musieli pracować rewlnie do śmierci albo wcześniej zagwarantujemy sobie alternatywne dochody. Mogą to być wpływy z wynajmu nieruchomości, inwestycji w akcje czy kryptowaluty. Innym pomysłem może być wyprowadzka do krajów z mniejszymi kosztami życia ale tutaj znaczenie będzie miało teź kilka czynników istotnych z perspektywy ludzi starszych jak poziom służby zdrowia czy bezpieczeństwo.

 

A wy jakie macie pomysły na jesień życia?

  • Like 1

1 Comment


Recommended Comments

Dobry przykład z OFE - fakt z 2021r: "dobra zmiana" nie rozliczyła NIKOGO za tą kradzież! Skurwysyny są tacy sami jeśli nie gorsi od platformy. 

 

Co do emerytury - ten system pierdolnie, nie wiem kiedy ale pierdolnie. 

Ja nie wierzę w dobre intencje rządu w żadnej sprawie. Pod rządami "dobrej zmiany" jest mi ciężko jak nigdy. 

 

Kolejne fakty: średni wiek życia mężczyzn to 73 lata. Moi dziadkowie zmarli w wieku 73 i 74 lat, ja żyjąc tyle sam mam pracować do 67 roku życia? A potem dostać tysiąc złotych jak będzie jeszcze większa inflacja? A co się stanie późnej z tymi pieniędzmi? Przecież moi bliscy ich nie zobaczą. 

 

Był temat o pkk i każdy stwierdził iż to nowy wał, skok na kasę w co sam jestem śmiało gotów uwierzyć. 

 

Jakie plany na emeryturę? Żyć z własnych oszczędności, nie liczyć na żadne mgliste wizje że płacąc x lat, dostaniesz kiedyś z tego jakiś ochłap.

  • Like 1
Link to comment
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.