Search the Community
Showing results for tags 'ksiądz'.
-
https://spidersweb.pl/2025/01/fotowoltaika-na-dachu-kosciola.html Ksiądz oszczędza na fotowoltaice 40 tys. zł rocznie. Teraz każą mu zdjąć panele Zielona energia ze słońca czy troska o zabytek? Zależy, kogo spytać. Ksiądz powie, że woli niższe rachunki, ale dla konserwatora zabytków ważniejsza będzie historia. Proboszcz kościoła św. Brygidy w Gdańsku zamontował panele fotowoltaiczne na dachu świątyni w 2023 r. Powoływał się na słowa papieża Franciszka, który w jednej z encyklik pisał, że trzeba żyć ekologicznie. Zdaniem duchownego fotowoltaika znacząco w tym pomaga. - Starałem się [panele] zamontować w takim miejscu, żeby nie były widoczne z zewnątrz i nikomu nie psuły widoku – mówił portalowi Zawsze Pomorze ks. Ludwik Kowalski. Z tym „nikomu” nie zgodził się pomorski konserwator zabytków. Najpierw proboszcz został ukarany mandatem. Wpłacił 5 tys. zł, ale panele wciąż na dachu leżą. Według prawa – nie powinny W rozmowie z tvn.24.pl Mariusz Tymiński, rzecznik pomorskiego konserwatora zabytków, podkreśla, że nie można tworzyć precedensu. A przepisy mówią jasno: historyczne budynki nie mogą posiadać takich instalacji. W tym przypadku jest to kościół z czasów średniowiecza i na dodatek bardzo ważny dla historii Gdańska. [Jest] związanym nie tylko z historią Gdańska, z historią zakonu Brygidki, który przybył tutaj jeszcze w średniowieczu, ale także z dziedzictwem Solidarności, działalnością Lecha Wałęsy, działalnością wolnych związków zawodowych i takiego precedensu być nie może. Ta instalacja jest widoczna, jest widoczna, jeżeli ktoś poleci dronem, jest widoczna z większości punktów widokowych na Starym Mieście - argumentuje rzecznik. Konserwator zabytków każdą decyzję podejmuje indywidualnie, dlatego panele mogły znaleźć się np. na budynku Urzędu Marszałkowskiego. A to właśnie na tę budowlę powoływał się proboszcz mówiąc, że tam można. Leży jednak „na granicy terenu wpisanego do rejestru zabytków”, więc „obostrzenia konserwatorskie mogą być mniejsze”. Sytuacji nie zmienia fakt, że świątynia odbudowywana była w 1970 r. przy użyciu wówczas nowych technologii. Jak wyjaśnia ks. Kowalski, w górnej części poddasza jest „potężna konstrukcja żelbetowa”, a sam dach jest metalowy i z dachówką ceramiczną. Konserwator zabytków odpowiada jednak, że ryzyko jest zbyt duże. Nie tylko panele, ale i anteny komórkowe, które niektórzy księża równie chętnie by montowali, ważą sporo, więc dla średniowiecznych konstrukcji może to być nadmierne obciążenie. W lutym przeprowadzona ma być kolejna kontrola, ale już teraz wiele wskazuje na to, że decyzja będzie podtrzymana – panele muszą zniknąć. Dla parafii oznaczać będzie wyższe rachunki za prąd. Proboszcz zwraca uwagę, że dzięki panelom roczne oszczędności wynoszą ok. 40 tys. zł. Za energię trzeba było płacić tylko w niektórych miesiącach. Kościół w Gdańsku nie był pierwszym, który na OZE tak dużo oszczędził Podobną historią podzielił się proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP w Gronkowie. Według wyliczeń duchownego koszt ogrzewania za sezon grzewczy w 2023 r. wyniósł 55 proc. kwoty, którą trzeba byłoby zapłacić bez paneli. Ks. Adam Uniwersał szykował się na dalsze oszczędności, bo dopiero w tym sezonie grzewczym panele miały zacząć pracę z pełną mocą. A w lutym 2024 r. doszła jeszcze pompa ciepła. Jednak nie wszystkim takie ekonomiczne podejście – a jednocześnie zgodne z naukami papieża – się podoba. Na terenie parafii w Wierzenicy, na granicy gmin Czerwonak i Swarzędz, miały stanąć panele fotowoltaiczne. Okoliczni mieszkańcy oprotestowali ten pomysł. Kuria tłumaczyła, że pieniądze z dzierżawy działki chciałaby przeznaczyć na „wsparcie parafii i finansowanie projektów, zwłaszcza tych dotyczących obiektów zabytkowych, które wymagają nieustannych nakładów”. Czy w Gdańsku proboszcz zapłaci wyższe rachunki? Ratunkiem może być rozwiązania pozwalające korzystać z fotowoltaiki zainstalowanej w innym miejscu niż obiekt, który z prądu ma korzystać. Miejsce jest już wybrane, ale jeszcze demontażu dokonać nie można – przeniesienie możliwe będzie do lipca. Jedni chcą paneli, by chronić zabytki. Jedni nie chcą paneli, by chronić zabytki. Co region, to obyczaj. ////////////////////////////////////////// Mamy tutaj konflikt tragiczny, nierozwiązywalny, niczym z "Antygony" Sofoklesa, gdzie bohaterka musiała wybrać między prawem boskim, a prawem ludzkim. W tym przypadku prawo boskie reprezentuje papież i ksiądz proboszcz, a prawo ludzkie konserwator zabytków. Gdybyśmy żyli w czasach większego prosperity kościoła i bojaźni, ksiądz za mandat mógłby dla konseratora-poganina odwdzięczyć się ekskomuniką. Wiem, że logika na pierwszy rzut oka podpowiada inaczej, ale jakoś przychylam się bardziej do punktu widzenia księdza.
- 4 replies
-
- ksiądz
- fotowoltaika
-
(and 4 more)
Tagged with:
-
Od tygodnia w moim zapomnianym przez czas, zabetonowanym umysłowo miasteczku grasuje pulchny pan w czerni głosząc w swoim mniemaniu dobrą nowinę. Dziś przyszła kolej na moją dzielnicę, od rana moja mama sprząta całe mieszkanie, jakby miał przyjść ktoś ważny. Ksiądz chodzi od godziny 15, więc wszyscy domownicy są od 15 do momentu przyjścia księdza uwięzieni w domu, jak ktoś pracuje to niech bierze wolne na ten dzień bez dyskusji. No bo jak to nie być na tak ważnym, przełomowym wręcz wydarzeniu. Na stole biały obrus, krzyż, i świeczki. Nie brakuje oczywiście koperty dla "boskiego" wysłannika (50 PLN to takie "wstydliwe" minimum), ja bym mu hajsu nie dawał niech sam zarobi w innej pracy. Co roku jest ten sam schemat, gościu przychodzi wyduka z pamięci jakąś regułkę, podobno modlitwę, pochlapie wodą święconą, pogada o pogodzie przez maksymalnie 3 minuty zje kawałek ciasta, hajs zabierze i dowidzenia. Biznes się kręci. Nie rozumiem tej całej szopki z tym związanej, nie chodzę do kościoła nie kupuje tej chrześcijańskiej ideologii. A po lekturze felietonu pt. co zawdzięczam katolicyzmowi nie umiem nawet szanować tej religii, ich wyznawców a już tym bardziej księży. Jestem ciekaw czy jakiś katol jest w stanie logicznie wytłumaczyć mi po co jest w ogóle wizyta duszpasterska, jaki cel ma pisanie kredą na drzwiach K+M+B? Ale chyba za dużo wymagam, w tej wierze samodzielne myślenie nie jest dobrze postrzegane. Poniżej fragment filmu, który najlepiej przedstawia to co mnie irytuje. Dziewczynka swoim tekstem wygrała
-
Ks. Dominik w odważnym kazaniu mówi jak jest, co czeka ludzkość, podaje również istotne informacje. Ciekawe co na to władza i jego przełożeni? chyba tego nikt sie nie spodziewał. Ja takich ludzi szanuje👊👍
- 29 replies
-
- 12
-
-
Jerzy Bakłażec zmarł 07-07-2022 , na kanale , są świetnie zrobione "proste" filmy, w bardzo przystępny sposób tłumaczy zagrożenia związane z "wiara" Opis: "Jerzy Bokłażec. Absolwent filozofii na UAM. Gitarzysta i kompozytor. Lider zespołu Jerzy Bokłażec Trio, składającego się z gitarzysty, kontrabasisty i perkusisty (więcej na https://jazz-site.pl/). Tłumacz współpracujący np. z tygodnikiem Forum. Dziennikarz radiowy – kiedyś Trójka, obecnie Halo.Radio. Przede wszystkim jednak publicysta - reprezentant nowego ateizmu. Publikował artykuły w prasie ("Rzeczpospolita", "Tygodnik Powszechny", "Więź"). Ale głównie udziela się w mediach społecznościowych, gdzie publikuje niezwykle starannie przygotowane materiały." Jerzy Bokłażec TV https://www.youtube.com/c/JerzyBokłażecTV/videos Seria o JP2:
-
I co o tym myślicie? https://www.money.pl/gospodarka/ksiadz-juz-nie-zapuka-konieczne-jest-wprowadzenie-podatku-koscielnego-6589664660526721v.html
-
Wiesław Schrödinger-Chuiński kontra mieszkańcy Białegostoku, bandyccy, morderczy. I bonusowo, widzę, że na tym kanale jest archiwalne króciutkie nagranie dokładnie sprzed roku: Sielanka była wtedy. ?
- 1 reply
-
- kononowicz
- łoś
-
(and 2 more)
Tagged with:
-
Dokument o człowiekopodobnych kreaturach, tudzież śmieciach humanoidalnych w czarnych sukienkach, którzy pretendują do miana autorytetów moralnych, lol: A czy Twoje dziecko było już dzisiaj w kościele??? Jesteś pewien, że w buzi miało tylko opłatek??? Change my mind. PS @arch, daruj sobie wywody o hydraulikach, spawaczach i innych chujach-mujach, bo kwestia pedofilii w kościele to zupełnie inna bajka, ale masz za małe moce obliczeniowe, żeby to ogarnąć. PPS Tak, wiem; nie wszyscy pedofile to księża. Tak jak nie każdy terrorysta to muzułmanin. ? Z wyrazami szacunku, Ważniak
- 228 replies
-
- 17
-
-
-
Witam. Zobaczcie sami, stary pryk wyznaje przed śmiercią takie coś... Widocznie będąc na pograniczu przypomniało mu się co z innymi chłopakami robili. Jednak na łożu śmierci to nie jest tak fajnie umierać z myślą, że się gwałciło bezbronne istoty ? https://samiecweb.pl/post/1338/ksiadz-gwalcilismy-gluchonieme-dzieci-bo-nie-mogly-sie-poskarzyc Pozdrawiam.
-
-
-
- danielmagical
- stream
-
(and 8 more)
Tagged with:
-
Dzisiaj w Sopocie odbył się pogrzeb księdza, znajomy, gorliwy katolik był, podobno ludzie nie mieścili się w kościele. Po wysłuchaniu tej "lewico-liberalnej" wypowiedzi, wiem już doskonale dlaczego zaprosił go do swojego programu Tomasz Lis, dlaczego promowało go Gówno Wyborcze jak i całe, mainstreamowe łże-elity III RP. Spójrzcie zresztą jakie miejsca jeszcze odwiedzał:
- 32 replies
-
- 1
-
-
- ksiądz
- jan kaczkowski
-
(and 4 more)
Tagged with:
-
Ponieważ nie mogę pisać artów ani nagrywać, a ciśnie mnie strasznie :> napisałem pytanie na youtube do tego Ojca, tak? Kto to jest w ogóle? Kliknijta najnowsze i będzie moje pytanie.
- 21 replies
-
https://www.youtube.com/watch?v=iyifzWKSzx4 Uwaga długie ale warte posłuchania. Mega świadectwo. To jest bardziej do słuchania niż do oglądania, śmiało na słuchawkach można. To jest historia człowieka, który chciał służyć Bogu i poszedł na księdza, w końcu jednak Bóg zaczął do niego mówić aż do punktu gdzie opuścił Kościół katolicki.
- 3 replies
-
- 1
-
-
- historia prawdziwa
- ksiądz
-
(and 2 more)
Tagged with: