Skocz do zawartości

Pamięć - jak to u was wygląda


chudy.bolek.3891

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jeśli nie tu to proszę moderacje o przeniesienie.

Sprawa wygląda tak ze po kilku rozmowach z kumplami przez ostatnie pół roku wychodzi na to ze mam słabą pamięć (jedni powiedzą ze super drudzy ze słabo)  ale :D

Moje wspomnienia z dzieciństwa, podstawówka, liceum a nawet studia czy okres po jest dla mnie w dużej mierze czarna plama.

Oczywiście mam jakieś wspomnienia jak spojrzę na zdjęcia czy ktoś coś zacznie opowiadać ale tak sam z siebie żeby coś wyciągnąć to zero.

Kumple mi mówią ze oni pamiętają naprawdę dużo. Jakieś wyjazdy co robiliśmy jak się bawiliśmy a dla mnie to był po prostu wyjazd sztuk raz może kilka zdań bym powiedział ale obrazów w głowie nie ma szans żebym przywołał. Tez tak macie?

Pytanie to po prostu moja ludzka ciekawość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie robiłeś nic ekscytującego i nie pojawiało się dużo emocji, to będzie dużo takich plam. Ja mam tak prawie z całą szkołą, ale różne odpały kolegów i swoje raczej pamiętam. Myślę, że to właśnie monotonia jest tego wynikiem dlatego życie "szarych" ludzi mija tak szybko... Zauważam to po sobie. Smutne to i pokazuje, że nie robimy nic ciekawego ze swoim życiem (w sumie ciężko winić się za okres szkolny, bo jest to wymuszone, by uczęszczać do tego przybytku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie odległe wspomnienia to kwestia  twojej pamięci długotrwałej. Do takiej pamięci trafiają wspomnienia, które wzbudziły duże emocje.

Może zamiast szukać wspomnienia, szukaj emocji, które mogły mu towarzyszyć? To powinno naprowadzić. Sam wiesz, że widząc zdjęcie, które wzbudza emocje uruchamiasz wspomnienia, więc jaki z tego wniosek?

 

Kolejnym popularnym mitem dotyczącym słabej pamięci jest roztargnienie. Zapomnienie  kluczyków, miejsca zaparkowania samochodu to nie efekt słabej pamięci, a zautomatyzowania czynności. Robiąc coś setny raz nie przykładasz do tego dużo uwagi, bo i po co? Trzeba oszczędzać energię. A tak przynajmniej myśli mózg.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudy.bolek.3891 A to ciekawe, też mam kolegę z takim samym problemem co ty :).

Kiedyś wspomniałem mu, że dwa lata temu się kłóciliśmy pod klubem, i mało co się nie pochlastaliśmy.

A on parsknął śmiechem, i zapytał - serio?

Takich sytuacji było wiele, najwidoczniej on i ty macie kiepską pamięć długotrwałą lub nie macie pamięci do wydarzeń.

Z kolei ja pamiętam bardzo dużo, i pamiętam wiele szczegółów, nawet z mało istotnych wydarzeń sprzed kilku lat.

 

Powinieneś teraz uważać, jest to twoja duża wada. Ludzkie pasożyty mogą tę cechę wykorzystywać przeciwko tobie przy długotrwałych relacjach .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

U mnie pamięć niesamowita. Pamiętam dokłądne obrazy z dzieciństwa, dialogi ze znajomymi, które były 25 lat temu. 

W szkole jak czegoś nie rozumiałem, to po prostu ryłem na blachę. Cały zeszyt potrafiłem dosłownie wyrecytować z pamięci.

Myśle, że ma to związke z bardzo aktywnym, sportowym życiem za dzieciaka. (rozwinięty hipokamp). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdemu Bóg czy los (niepotrzebne skreslic) dał jakas umiejetnosc dzieki ktorej przetrwa.

Jesli nie dal zadnej - nie przeczyta tego tekstu.

Uzyj tego co robisz najlepiej.

Ja np. pamietam linię komend jaka wpisalem 10 lat temu w oknie polecen komputera i ktora zrobila cud czyli uratowala czyjes dane albo pozwolila firmie pracowac zamiast miec awarie a nigdy nie pamietam imion gdy mi sie ktos przedstawi. Po 5 minutach juz nie wiem jak sie nazywal ten kto mi sie przedstawial. To mi sie utrwala po 5-10 razach, gdy mam z kims dluzej do czynienia.

Troche wkurzajace ale co mam zrobic? Gwizdnąć?

 

 

Edytowane przez JoeBlue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JoeBlue Tak samo jak pamiętasz co robiłeś 11 września 2001 roku, a nie pamietasz 12 września 2017 - o ile nic istotnego dla Twojego życia się nie wydarzyło - ladunek emocjonalny.

Emocje są jakby wzmacniaczem pamięci - robią w mózgu - ZAPISZ. Wydarzenia bez znaczenia są zapisywane w pamięci krótkotrwałej i usuwane bardzo szzybko, jeżeli nie decydują o Twoim przetrwaniu, szczęściu, zagrożeniu itd - czyli znowu ładnuek emocjonalny.

Wszystko się kręci wokół emocji. Każda nasza decyzja jest emocjonalna - cierpienie vs przyjemność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wspomnieć, że niektórzy mają taką ,,dolelwość' , że pamiętają zdarzenie w formie faktu, ale już nie widzą obrazu chwili.

Czyli np. ktoś zna fakt, że wczoraj był na spacerze, ale nie potrafi sobie tej chwili wyobrazić, zwizualizować.

Po raz pierwszy zetknął się z tym podczas studiowania jedneo z narzędzi rozwojowych - wizualizacji.

Ludzie pisali, że nie potrafią sobie wyobrazić siebie za x lat, bo po prosut nie potrafią. Tak samo dzieje, ze wspomnieniami z dzieciństwa.Ciemność, ciemność widzę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.