Skocz do zawartości

Komputer do domu


deleteduser13

Rekomendowane odpowiedzi

Zacząłem się zastanawiać nad zmianą komputera w domu, z racji tego, że nie musi być to lapi-topi, (na wyjazdach do rodziny, czy na konferencje naukowe korzystam głównie z tabletu na windowsie, ale to jest padaka z 16gb pamięci i 1gb ramu) może to być stacjonarka. Obecny laptop planuję przeznaczyć jako maszyna podłączona do lasera, bądź frezarki cnc. Więc kusi mnie by spróbować zakupić maca mini, ze względu na cenę no i ciekawość :D 4gb ramu co ma te pudełko w zupełności powinno starczyć, bo gry nie interesują mnie, jedynie praca na wordzie, pisanie maili, czy przeglądanie neta z programów graficznych też zdarza mi się korzystać, ale to głównie corel, by sprawdzić jak plik wygląda i wtedy odpisać klientowi, bo obróbka na obecnym packardzie to porażka :D no ale nie będę kupował corela specjalnie na maca, więc pozostaną programy typu inkscape, gimp, libreoffice, thunderbird, może trochę jeszcze filezilla od czasu do czasu ze stronkami, w zasadzie na linuxie byłyby te same programy. 

 

Więc jak korzysta ktoś z maca mini (lub ogólnie z maca) i odpowie, czy do moich zastosowań wystarczy? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komp do domu to stacjonarka. Nie baw się w maki, nie warto. Polecam stronę https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_pazdziernik_2017

 

Zestawy są dobrane pod karty graficzne (do grania), ALE przecież nie musisz kupować karty graficznej. Poszukaj czegoś że zintegrowana (jest w opisie) lub też weź najzwyklejszego gtx1050, kiedyś może się przyda a krocie nie kosztuje. Zestawy składasz sam lub dopłacasz i robi to sklep. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Camilovesky Przy takim użytkowaniu jakie opisujesz, nie poczujesz wyższości maka, a w ręcz odwrotnie, bo specyfikacje za te same pieniądze będziesz mieć dużo gorszą. 

 

Przy dzisiejszych programach i obciążeniach uważam, ze 8gb ramu to min do fajnego, płynnego śmigania plus fajny procek. Grafikę możesz w sumie olać, coś taniego, standardowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Camilovesky Mac mini kosztuje 2300 niecałe. W tym przedziale cenowym masz to:

 

Funkiel nówka: http://allegro.pl/dell-optiplex-5040-sff-i5-4x3-6-256ssd-8gb-w10-3y-i7003499889.html

 

Złożyłem na morelach: https://www.morele.net/inventory/info/FmObCx/  - zapomniałem o chłodzeniu procesora, wybacz

 

Poleasingowy: http://allegro.pl/dell-precision-t5600-12xxeon-e5-32gb-500-nvidia-w7-i7002812108.html?fromVariant=7002812094    

 

z SSD poleasingowy: http://allegro.pl/dell-precision-t3610-e5-1620v2-16gb-k4000-256ssd-i6970813008.html

Edytowane przez volcaniusch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem sytuację taką, że jedna taka doceniała, że korzystam z laptopa Della. ;) Odnowić kontakt? :D Apple robi dobre rzeczy, ale dopłaty za pamięć czy pojemniejszy dysk są nieporozumieniem. Pominę już trudność przy rozbudowie czy naprawie.

Edytowane przez volcaniusch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zdecydowałem, że spróbuję sobie Maca mini, z racji tego, że chciałbym wypróbować ten ekosystem. A co do tego, że to będzie słaby sprzęcik jak ktoś pisał, no to trochę się nie zgodzę, bo mam iphones 4s i chodzi jak głupi i się nie wiesza na tych apkach jakie ja używam, czyli gmail, google maps, outlook, google drive, onedrive, kalendarz google, google keep - po prostu działa :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz tylko samego maca to bardzo słabo. Żeby w pełni wykorzystać potencjał apple narzędzi trzeba posiadać ich cały ekosystem czyli przynajmniej komp z iphone. Ale nie bój się i tak go nikt w Polsce nie wykorzysta bo apple leje ciepłym moczem na nasz kraj i wiele produktów u nas tego producenta nie jest dostępnych jak np. słynny siri ;]

 

gb ramu co ma te pudełko w zupełności powinno starczyć, bo gry nie interesują mnie, jedynie praca na wordzie, pisanie maili, czy przeglądanie neta z programów graficznych też zdarza mi się korzystać, ale to głównie corel, by sprawdzić jak plik wygląda i wtedy odpisać klientowi, bo obróbka na obecnym packardzie to porażka

:D no ale nie będę kupował corela specjalnie na maca, więc pozostaną programy typu inkscape, gimp, libreoffice, thunderbird, może trochę jeszcze filezilla od czasu do czasu ze stronkami, w zasadzie na linuxie byłyby te same programy. 

Toż to brzmi prawie jak zwykły komputer do biura. A do biura to możesz nawet z największego złoma korzystać - nawet na 10 letnim by się coś wykombinowało ale wtedy łatwiej byłoby wymienić niektóre programy np. na imagemagick, mutt, mc, latex, seamonkey :) ale raczej nie podejrzewałbym nikogo tutaj o taką ekstrawagancję :D

Wymieniłeś obróbkę graficzną - tutaj bym się skupił zwyczajnie na karcie graficznej. Im mocniejsza tym lepiej, nawet jeśli będzie to kosztem pozostałej części sprzętu (może Ci nawet część pracy procesora zastąpić jeśli to będzie NVIDIA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mac'a to byłbym ostrożny. Sam posidam mac'a ale nie jest to stacjonarka. Polecałbym sprawdzenie na forach czy użytkownicy są zadowoleni i jakie są problemy. Sam z mac'a jestem zadowolony ale cena rzeczywiście jest wysoka. Nie mam np możliwości zwiększania RAM'u co mnie ogranicza do pewnego stopnia i sam osobiście wolałbym mieć zwykłego PC albo lapka który taką możliwość oferuje. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Insightful no wiesz, chętnie sprawdzę sobie jak to śmiga, bo na pewno nie gorzej niż mój obecny laptop. Tylko ja kupuję maszyny raz na parę lat, więc większość pracy i tak robi się chmurowo, ale dam znać jak kupię jak chodzi :D  https://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/8610237#techniczne

Gdzie jak była 8.1 na 4gb ramu chodziło fajnie, jak dołożyłem kolejne 4 to bajka, ale zrobiłem aktualizację do 10 i jest padaka... No ale lapek pójdzie jako maszyna do frezarki/lasera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok chłopaki, jako że domowy laptop mnie irytuje, to postanowiłem go trochę stuningować, czyli wymienić dysk na ssd oraz dołożyć kość 8gb ramu, ale też nie wiem czy ma to sens w przypadku mojego laptopa (link jest powyżej). Obecna konfiguracja to AMD e-1 2x 1.4ghz, 8gb ramu, dysk zwykły 5400 obr. 500 gb, i tak się zastanawiam czy 12 gb i ssd coś podziałają przy takim procku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy któryś z "gleeeendzących"man ów sprawdzał ilość obsługi RAM na magistrali względem systemu operacyjnego???

Jeśli nie to polecam przy kolejnych "domowych"tuningach zgłębić ten parametr.

-obsługa magistrali co do RAM u 

- minimum RAM systemowe

- normalna praca systemu

- max ile dany system potrafi za adresować w magistrali.

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa366778(v=vs.85).aspx#physical_memory_limits_windows_8

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tornado

Na mój użytek to mi wystarczy :D Trochę kicha, że nie szło zainstalować MS Office 2010, bo nie szło aktywować ani przez internet, ani przez tel, ale oki kij z tym, mam za to libreoffice i thunderbirda.

Najbardziej szkoda Outlooka, polecasz jakiś inny program pocztowy z możliwością obsługi wielu kont?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.