Skocz do zawartości

Brak poszanowania do Administratora oraz forumowiczów.


deleteduser45

Rekomendowane odpowiedzi

równie dobrze mógłbym tobie zlecić porównanie sobie miejski.pl czy https://www.urbandictionary.com/

jest wiele różnych slangów, niektóre z nich są powszechnie używane jak np.

https://en.wikipedia.org/wiki/SMS_language#Whole_word_or_phrase_abbreviation

(w polsce będą to np. skróty cu, nwm, zw)

Także bym ich całkowicie nie demonizował. Nie wszystkie słowa które używamy są oficjalne - nazywają to mową potoczną ;) już nie wspomnę o różnych gwarach, etnolektach w których się ktoś wychował i jak ktoś czasem się wkurwi to się zapomni i użyje tego co uczyli go latami. Ale to już decyzja administracji czy chce wyciąć wszystko w pień i zostawić tylko poprawną polszczyznę (którą jak widać nie każdy zna, nawet na tym forum). To byłaby IMO przesada w drugą stronę tzw. grammarnazi (uwaga, obce słowo! :) )

którym się nadal posługujesz pomimo zwrócenia Tobie uwagi.

Wskaż mi kiedy go ZNÓW użyłem, bo nie przypominam sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale na tym Forum (innych chyba też, nie wiem pisze tylko tutaj) jest przecież ten słownik czy autopoprawiacz. Jak zwał tak zwał. Co najmniej w mojej przeglądarce. Po napisaniu posta ma się podkreślone na czerwono wyrazy z błędami. Nie poprawienie tego (nie trzeba nawet znać gramatyki) to zwykła ignorancja. I nie ma tutaj tłumaczenia, że nie zna, że dyslektyk czy inne. No bez ściem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Snk w temacie o braku szacunku względem próśb wszelakich używasz małych liter na początku. Poza tym jak masz już szaleć z obcymi słowami, to poprawna wersja to "Grammar Nazi". Oprócz tego piszemy "w Polsce" a nie "w polsce". Zauważyłem, że w paru ostatnich wypowiedziach usiłujesz zgrywać znacznie lepszego od innych, ale przy tym wszystkim masz problem ze zrozumieniem przekazu kolejnego wątku dotyczącego pisowni. Proponuję schować ego do kieszeni i popracować nad pokorą oraz szacunkiem względem Braci.

Edytowane przez HORACIOU5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Snk napisał:

już nie wspomnę o różnych gwarach, etnolektach w których się ktoś wychował i jak ktoś czasem się wkurwi to się zapomni i użyje tego co uczyli go latami.

Proszę Cię, nie myl pojęć. Gwara, dialekty, czy też odmiany językowe, uznane za język m.in Kaszubski to coś zupełnie innego. Tak samo by wprowadzić porządek semantyczny, to żargony grup zawodowych nie są językiem potocznym a formą wypowiedzi ułatwiającym przekaz informacji.

 

To, że jest wiele zapożyczeń z języka obcego- to normalne. Język mówiony dąży do zawarcia jak największej ilości informacji w jak najkrótszym czasie. I tak dla przykładu dział IT będzie mówił, że ma "buga" a nie "błąd w oprogramowaniu". Korporacje lubią posługiwać się zwrotami angielskimi typu "Deadline" co po naszemu oznaczałoby "termin ostatecznego zakończenia wykonywania danego zadania". Czy coś z mojego podwórka- np. komunikat przez CB-Radio-"Uwaga Mobilki, 145 na Warszawkę macie Krokodylki. Mają teraz taczkę i akwarium a na obiad biorą patelnię. Hulajnoga na wiadukcie na 137. Pwtarzam, 145 na Warszawę Krokodylki"

Co w tłumaczeniu oznacza: "Uwaga kierowcy, na 145 km w kierunku na Warszawę na punkcie kontrolnym stoi patrol Inspeckcji Transportu Drogowego. Na chwile obecną kontrolują wywrotkę oraz autobus. Patrol motocyklowy znajduje się na wiadukcie, na 137 km i kontroluje kto ucieka na boki przed kontrolą. Powtarzam, na 145 km w kierunku na Warszawę znajduje się patrol ITD".

 

Czy powyższe można uznać za nowomowę? Nie, to żargon zawodowy. I jest to język mówiony a nie pisany. Natomiast na forum posługujemy się językiem pisanym a nie mówionym. A jest to znacząca różnica.

 

Natomiast podane przez Ciebie skróty typu "cu, nwm, zw, IMO" to jest nowomowa pisana. 

3 godziny temu, Snk napisał:

Ale to już decyzja administracji czy chce wyciąć wszystko w pień i zostawić tylko poprawną polszczyznę (którą jak widać nie każdy zna, nawet na tym forum). To byłaby IMO przesada w drugą stronę tzw. grammarnazi (uwaga, obce słowo! :) )

 

Tak, w miarę możliwość, jak pozwala nam czas i praca związana z Forum, to będziemy tępić oraz wycinać w pień całą tą sztuczną "nowomowę", która jest tylko wyłącznie brakiem słownictwa, wygodnictwem i lenistwem. Mamy przepiękny język, który daje ogromne możliwości opisu rzeczywistości, emocji, przemyśleń oraz tego, co w duszy kołacze się. Nikt nie wymaga staropolszczyzny czy siedzenia ze Słownikiem Wyrazów Trudnych i wyszukiwania odpowiednich słów.

 

P.S. W tematach, nazwijmy je "technicznych", typu ekonomia, podryw itp. używamy języka specjalistycznego, żargonu, czy jak ktoś chce nazwać to slangiem. Czyli dla przykładu w "Podrywaniu" będzie to żargon używany przez śrdowiska PUA.

Edytowane przez Arox
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, HORACIOU5 said:

@Snk w temacie o braku szacunku względem próśb wszelakich używasz małych liter na początku. Poza tym jak masz już szaleć z obcymi słowami, to poprawna wersja to "Grammar Nazi". Oprócz tego piszemy "w Polsce" a nie "w polsce". Zauważyłem, że w paru ostatnich wypowiedziach usiłujesz zgrywać znacznie lepszego od innych, ale przy tym wszystkim masz problem ze zrozumieniem przekazu kolejnego wątku dotyczącego pisowni. Proponuję schować ego do kieszeni i popracować nad pokorą oraz szacunkiem względem Braci.

Nie wiem skąd takie wrażenie, ja właśnie starałem się zrozumieć wasze stanowisko wobec języka. Ale myślę że post Aroxa już zrobił to wystarczająco.

4 hours ago, SennaRot said:

Panowie ale na tym Forum (innych chyba też, nie wiem pisze tylko tutaj) jest przecież ten słownik czy autopoprawiacz. Jak zwał tak zwał. Co najmniej w mojej przeglądarce. Po napisaniu posta ma się podkreślone na czerwono wyrazy z błędami. Nie poprawienie tego (nie trzeba nawet znać gramatyki) to zwykła ignorancja. I nie ma tutaj tłumaczenia, że nie zna, że dyslektyk czy inne. No bez ściem.

Ja dłuższe teksty zawsze piszę w vimie... i tam masz podkreślenie nawet dla interpunkcji (na niebiesko) że się czegoś nie napisało z dużej litery na przykład. Może kiedyś pokombinuje nawet z krótszymi, gdy skonfiguruje konwersję z markdown (znaczniki bbcode są strasznie męczące).

2 hours ago, Arox said:

Natomiast podane przez Ciebie skróty typu "cu, nwm, zw, IMO" to jest nowomowa pisana. 

IMO? :P

Czy powyższe można uznać za nowomowę? Nie, to żargon zawodowy. I jest to język mówiony a nie pisany. Natomiast na forum posługujemy się językiem pisanym a nie mówionym. A jest to znacząca różnica.

Fakt pomyliłem, ww. to po prostu język specjalistyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W internecie trafiłem na fajną i przydatną rzecz, a mianowicie jest to strona, która sprawdza pisownię. Zawsze, gdy napiszę post lub założę jakiś temat — kopiuję moją wypowiedź na tę stronę i sprawdzam tekst, czy nie popełniłem w nim jakichś błędów ortograficznych. A oto ta strona - https://languagetool.org/pl/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Niepowtarzalny I można to chyba z tego co widzę, ściągnąć na kompa. Kilka kliknięć i problem z błędami znika, no ale kilka klików? Komu się chce?

 

@van.dall Przegięcie pały? A "spuszczenie wody" po sraniu to też przegięcie pały, no bo wodę się traci, bo trzeba się odwrócić, bo koszty, bo czas... wciskasz dwa klawisze i już wszystko jest jak trzeba.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
On 7.11.2017 at 8:12 AM, van.dall said:

Wymaganie polskich znaków to przegięcie pały. Jak zmienię język na polski, to mam zamienione "z" i "y" i ledwo cokolwiek mogę napisać prawidłowo.

Rozumiem jakby to był shoutbox czy inny rodzaj komunikacji natychmiastowej, ale na forum posty nie wyświetlają się 5 sekund i leci dalej tylko zostają na serwerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.