Skocz do zawartości

Rząd PiS przywraca trzeci próg podatkowy


Kniaź z Bajki

Rekomendowane odpowiedzi

Dorzucę swoje trzy grosze.

 

Ciężko mówić o tym, że pan „hrabia” Potocki jest legalnym prawdziwym prezydentem II RP i to z kilku powodów:

 

1. II RP jako państwo po prostu nie istnieje od 1939 roku – już pomijam taki fakt, jak upadek II RP we wrześniu 1939 roku i okupacja naszych ziem przez Niemców i Sowietów, a potem powstanie Polski komunistycznej … od 1952 roku mieliśmy już PRL

 

2. Wiele słowników politologicznych, jak chociażby przedwojenny „Podręczny słownik polityczny” pana  Joachima Bartoszewicza podaje wyraźnie:

 

„Trzy niezbędne czynniki składają się na wytworzenie tego pojęcia (państwa – mój dopisek): ludność, terytorium i władza zwierzchnicza. Gdzie nie ma ludności, tam oczywiście nie ma materiału dla wytworzenia państwa. Aby jednak powstało państwo, ludność musi być związana z pewnym określonym terytorium.

(…)

Wreszcie wykonywanie władzy zwierzchniej nad ludnością i nad terytorium jest trzecim istotnym momentem, bez którego państwo istnieć nie może”.

 

Tzw. II RP co najmniej od 6 lipca 1945 roku było co najwyżej bytem wirtualnym bez terytorium i ludności, nad którą mogłaby „panować”. Tego dnia władze zachodniego świata cofnęły uznanie dla Rządu Polskiego na emigracji.

 

Jeszcze dwie sprawy: w pewnym sensie ten rząd od początku był „nielegalny”.

 

Po pierwsze – legalną władzę jako ciągłość państwa przedwojennego miał pełnić pan Wieniawa – Długoszowski uczyniony następcą przez legalnego prezydenta Ignacego Mościckiego, ale do władzy dorwała się agentura francuska … to, że Sikorski był płatnym agentem Francuzów od lat .20 to są fakty historyczne.

 

Po drugie – ten rząd emigracyjny sam w pewnym sensie skasował II RP rozwiązując 2 października 1939 roku jedną z legalnych władz państwa czyli SEJM i SENAT.

 

Reasumując:

 

II Rzeczpospolita nie istnieje od 1939 roku i pan „hrabia” Potocki nie jest żadnym prezydentem, no chyba, że jest jakimś potomkiem panów Mościckiego i/lub Długoszowskiego.

 

II RP w latach 1939 lub 1945 – 1990 był tylko bytem wirtualnym, a proszę mi wybaczyć, co najmniej do roku 1990 nie istniało takie pojęcie w politologii.

 

Uważam, i jest to moja subiektywna ocena, że cała ta zabawa w przekazywanie władzy przez „rząd emigracyjny” dla Wałęsy miała na celu zaklepanie „Magdalenki” i wmówienie Polakom, że III RP jest legalną kontynuatorką II RP. Była to też okazja dla chłopaków z Londynu, aby się dowartościować i uwiarygodnić.

 

Dla mnie to był zwykły deal – my uwiarygadniamy was, a wy – nas.

 

Ale to moja subiektywna opinia. Nie mówię, że tak musiało być. Po prostu ja tak to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.