Skocz do zawartości

Naświetlanie UVB, lampy, witamina D3


radeq

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem na myśli wszelakie formy naświetlania, można by ewentualnie zmienić temat, bo tak czy siak zależy na na promieniach UVB które przyczyniają się do produkcji wit d3. 

 

Ten metalohalogen nie będzie miał przypadkiem tylko działania antydepresyjnego itd? zwykła imitacja słońca, bez promieniowania uva, uvb i uvc?

 

Scalone - Mosze Kortuxy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, rozumiem. Mam jednak nieco inne podejście do tematu światła i krótkich sesji świetlnych (choć chyba lepsze to niż nic). Jakoś nie mam czasu zrobić drugiej części wpisu "ciemność widzę" więc polecę mało ściśle i na skróty.

 

Na naszych szerokościach mamy (jak dla mnie) ekstremalnie mało światła słonecznego. Osobiście odżywam bliżej zwrotników a w PL "da się żyć" jakieś 2, góra 3 miesiące w roku. D3 to nie wszystko, zwłaszcza że da się ją prosto suplementować. Są choćby np. jeszcze fotoreceptory w oku, które oględnie mówiąc wpływają na szeroko pojęty układ limbiczny (naciągane uproszczenie). 

 

To co jest dla mnie ważne, to bieżący, codzienny, świetlny komfort fizjologiczny, czyli ogólnie mówiąc dobrana "jaskiniowo" proporcja między spektrum światła, porą (cyklem) dnia i jego natężeniem. Raczej jestem zwolennikiem trwałego/bieżącego zapewnienia sobie dobrych warunków świetlnych niż ekscesów w postaci lamp antydepresyjnych i incydentalnego doświetlania na D3 czy samopoczucie.

Spójrz jak to np. wygląda w niektórych tzw. galerach handlowych. Są miejsca gdzie czujesz się jak na Bahama. A nasze mieszkania, miejsca pracy czy wypoczynku są generalnie źle oświetlone (poza krzywą komfortu fizjologicznego). 

 

6 minut temu, radeq napisał:

nie będzie miał przypadkiem tylko działania antydepresyjnego itd? zwykła imitacja słońca, bez promieniowania uva, uvb i uvc?

Zależy od temperatury barwowej, konstrukcji, powłok itp. Zobacz poniżej, ile 400nm jest przy 10kK (tylko tak zimnego światła trzeba bardzo dużo i raczej nie do udźwignięcia dla człeka, raczej zmieszać żeby mieć wyjściowo circa 5-5.5kK). Moim zdaniem ze sztucznych źródeł światła to MH jest najlepszy. Zresztą sam sprawdź. Koszty nie są jakieś wielkie. Tylko zapłonniki elektroniczne a nie magnetyczne weź. Zdziwisz się, jak oświetlisz tym chałupę. U nas jesienne popołudnie zaczyna się od słów Blondi - zapal słońce (czyli eMHi).

wykres.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu się zastanawiam nad zmianą źródła światła i też spotkałem się z wersją, że metalohalogeny są najlepsze. Wyczytałem, że najlepsza jest jedna z tych dwóch:

 

Philips CDM-T 150W/942

Osram HCI-T 150W/942

 

czyli te same parametry tylko różne firmy. W zasadzie to o czym pisze @Rnext powyżej.

Do tego stateczniki elektroniczne i oprawa z matowego szkła. Taka kompozycja daje najlepsze z możliwych efekty (i oczy są najbardziej zadowolone).

@Rnext Słyszałem jednak opinie, że stateczniki magnetyczne wpływają na dłuższą trwałość żarówek ale nie wiem czy to prawda. Ponadto czy po zmianie na MH w jednym pomieszczeniu ok 25m kw zauważyć można duży skok w rachunkach za prąd?

 

Zetknął się może ktoś jeszcze z tematem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radeq jeśli tylko oświetlenie biurka/miejsca pracy, to możesz też spróbować ze świetlówkami Philips TL-D 965 Graphica w fajnej, wiszącej oprawie. Podstawowa zaleta takiego rozwiązania, to znacznie większe rozmiary samego źródła światła. Unikasz olśnienia i twardych cieni - łatwiej rozproszyć. 

 

@Cortazar nie mam pojęcia czy magnetyki wpływają na lepszą trwałość lamp. Logika nakazuje sądzić, że jest odwrotnie i to elektronika ze względu na możliwość bardziej precyzyjnego sterowania zapłonem i punktem pracy lampy jest korzystniejsza. Miałem magnetyka, buczy, wielki i nieporęczny. Elektroniczne są przy tym super-kompaktowe. Poza tym, przeważnie mają zabezpieczenia różne, choćby przed próbą startu uszkodzonej/zużytej lampy, której odpalenie może skończyć się jej "wybuchem". Zresztą producenci podają jedną trwałość (np. 15k godzin) nie rozróżniając źródła zasilania. 

 

Co do rachunków za prąd, to łatwo przeliczysz ile kosztuje godzina świecenia 0.15kW x 0.6 PLN

 

Jeszcze na szybko "lejek" komfortu fizjologicznego w zależności od temp. barwowej i potrzebnego natężenia.

Prawidłowe proporcje to te między krzywymi. Zwróćcie uwagę, że im chłodniejsza barwa, tym większa tolerancja dla natężenia.

Luksometr chyba można zainstalować w każdym smartfonie. 

image12.jpeg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie z zebranych informacji wychodzi, że lampa kwarcowa odpada, ze względu na generowanie dodatkowo promieniowania UVA i UVC. 

Solaria i świetlówki do nich też odpadają, bo głównie emitują UVA, co odpowiada za szybką brązową opalenizną, powstającą w naskórku, taki myk marketingowy + starzenie się skóry. 

Więc zostają tylko specjalistyczne świetlówki UVB, głównie z philipsa 311 nm, 200-600 zł za sztukę 100 watową. 

 

@Stulejman Wspaniały przy suplementacji wit d3 o ile podniósł Ci się jej poziom i w jakim czasie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Rnext napisał:

@kryss ale masz na myśli MH czy świetlówki liniowe i kompaktowe (bo tu się też da coś wybrać)?

 

Możesz i takie i takie, i czym się kierować przy wyborze, chodzi o to że po 2/3 dniach pochmurnej pogody jestem nie do życia zero energii.

Muszę w domu poprawić oświetlenie jest różne , niby zbliżone do dziennego ale to nie to.

Co do MH to nie myślałem o tym nie bardzo mam czas się wylegiwać pod lampą, chyba że do światło jest też dobre np. do czytania i do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kryss napisał:

Co do MH to nie myślałem o tym nie bardzo mam czas się wylegiwać pod lampą, chyba że do światło jest też dobre np. do czytania i do pracy.

Wylegiwanie się pod MH raczej nie ma sensu, a chodzi o całodniowe przebywanie w dobrym oświetleniu, co ma/powinno mieć dobry wpływ na samopoczucie i chęć do pracy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radeq jak dla mnie MH do dziennej aktywności 4200K to za mało. Pod wieczór, spoko a potem zjazd z oświetleniem do 2-3kK

Optimum to 5-6 kK i duuużo takiego światła (patrz "lejek")! Znajdziesz - typoszereg jest bodaj 5200, 5400, 5600 i 6500K. Możesz też szukać po sklepach akwarystycznych. 

 

@kryss Przeróbka domowego oświetlenia na MH to trochę pracy, kosztów i eksperymentów. Najprostsze są przetestowane przeze mnie kompaktowe Powerluxy 5400K Ra>90. Wkręcasz w normalny gwint i zapominasz o temacie. Tak to ustrojstwo wygląda:

7gmjg6kbcjzh.jpg

 

Ewentualnie już wspomniane wcześniej świetlówka liniowa "Graphica". Ale to zwykle też zmiany opraw, ustawień, trochę kosztów itd.

11 minut temu, radeq napisał:

chodzi o całodniowe przebywanie w dobrym oświetleniu

Dokładnie. Tu jest po prostu za ciemno. 

Tylko pamiętajcie, jak zimnego (5-6kK) światła będzie za mało, dostaniecie efekt prosektorium.

 

Znajdźcie sobie w G hasło "akwaria rafowe". Jak możecie zobaczyć coś takiego na żywo, to można oszaleć. A tam świecą lampy 15kK do 20kK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radeq Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale w tym pierwszym linku na dole w parametrach jest:

 

Temperatura barwowa [K]:   5400
 
a nie jak w tytule. To taki szczegół a może pomyłka.
Jak dla mnie trochę za drogo. Planuję przetestować w praktyce jak będą świeciły te MH i porównać z Powerlux'em. Choć z drugiej strony może się okazać, że więcej żarówek MH plus oprawki i dodatki i wyjdzie jeszcze drożej. Trzeba pokombinować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźcie mi tutaj nie tego o MH, to syf. Nawet ruślinki pod tym nie rosną, znaczy rosną, ale się wyciągają i opóźnia się kwitnienie..., o czym to ja :huh:

Aha.

 

Tak więc jedynie słusznym i właściwym rozwiązaniem jest HPS. Jest to 2700-3500K, jest duża wydajność świetlna (ale to powyżej 150W, bo te 17500lumenów to cieńko trochę) i jest cacy.

Pamiętam, że nieraz zostawiałem uchylonego boxa żeby słoneczna poświata rozlała się po mieszkaniu.

Wspomnienia :(

 

Metalohalogeny dają światło białe, a właściwie to niebieskie tyle, że ludzkie oko tego nie widzi + pewna ilość innych barw.

HPS daje pełne spektrum, prócz UV blokowanego i tak przez szklany klosz/osłonę.

 

Co do zasilania poleciłbym stateczniki elektroniczne. Magnetyczne są takie se, buczą a zapłonnik bzyczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wroński może po prostu nie zrozumiałeś funkcji absorpcji światła przez chlorofil i nie dostarczałeś fotonów o odpowiedniej energii:

27c5e928745dbde12550494315ec70253091eee5

 

5 godzin temu, wroński napisał:

Metalohalogeny dają światło białe, a właściwie to niebieskie tyle

Dają takie światło pod jakie są wyprodukowane. Są MH 3000K (żółte) i są 15000K (niebieskie). No i sporo po środku.

 

A jak rosną rośliny pod MH to łatwo się przekonać wyszukując w grafice G hasło "aqua design amano". Wystarczy że światło będzie "dobre".

 

Proponowanie HPS (High Presure Sodium) do oświetlenia domu to herezja - człowiek nie ma chlorofilu.

 

Dla porównania spektrum ceramicznego MH:

928601164602_NA-LS2-en_AA-001-2.jpg

Tu parametry:

CDM-Cermic-Halide-Light-Characteristics.

 

Kontra "wujowe" spektrum HPS

928196305116_EU-LS2-en_AA-001-2-DE.jpg

i też parametry:

DE-HPS-light-characteristics.jpg

 

Uwagę zwrócić należy do naszych celów na trzy parametry

- niewielka różnica w wydajności (Lm/W) - 120 vs 141

- przepaść CRI - 90 vs 38!

- brak w HPS dużej części widma i jego słaba ciągłość

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.