Skocz do zawartości

Religia wymyślona - przykład Beniamina Franklina


Strusprawa1

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie przeglądam biografię jednego z wybitnych Ojców Założycieli USA i oprócz tego, że miał 16 rodzeństwa, to przykuła moją uwagę modlitwa, którą sam wymyślił dla siebie. Odmawiał ją codziennie. Też wymyślaliście coś podobnego?

 

Quote

O wszechmocna Dobroci! Szczodrobliwy Ojcze! Przewodniku pełen miłosierdzia! Wzmóż we mnie mądrość, która ujawnia, w czym leży prawdziwe moje dobro. Umocnij we mnie stanowczą chęć czynienia tego, co owa mądrość wskazuje. Przyjmij moje dobre uczynki dla innych Twych dzieci jako jedyną w mej mocy odpłatę za bezustanne Twoje łaski dla mnie.

 

Jest również (na Wikipedii) bardzo ciekawy dekalog, który wymyślił dla siebie:

 

Quote

Umiar – nie jedz do otępienia, nie pij do podniecenia
Milczenie – mów tylko to, co może przynieść pożytek innym lub tobie; unikaj próżnej rozmowy
Ład – niech wszystkie twoje rzeczy mają swoje miejsce; niech wszystkie twoje sprawy mają swój czas
Postanowienie – postanów sobie czynić, co powinieneś; czyń bez zawodu to, coś postanowił sobie
Oszczędność – nie czyń wydatków, chyba że dla dobra innych lub swego, to znaczy nic nie marnotraw
Pracowitość – nie trać nigdy czasu, bądź zawsze zajęty czymś pożytecznym, unikaj wszelkich niepotrzebnych działań
Szczerość – nie uciekaj się do krzywdzącego oszustwa; myśl niewinnie i sprawiedliwie, a kiedy mówisz, mów podobnie
Sprawiedliwość – nie krzywdź nikogo, wyrządzając mu zło lub pozbawiając pożytków, jakie mu się od ciebie należą
Powściągliwość – unikaj krańcowości, nie odczuwaj krzywd w takim stopniu, jak twoim zdaniem na to zasługują
Czystość – nie pozwalaj na żadną nieczystość ciała, odzienia czy mieszkania
Spokój – niech Ci nie zamącają umysłu drobnostki lub też zdarzenia pospolite i nieuchronne
Surowość cielesna – rzadko używaj płci, tylko dla zdrowia albo potomstwa, nigdy do otępienia, osłabienia lub szkody w twoim czy cudzym spokoju i opinii
Pokora – naśladuj Jezusa i Sokratesa

 

Może wątek trochę pusty, choć chciałbym wiedzieć, czy posiadacie podobne "religie dla siebie" i czy możecie się tym podzielić? :)

Edytowane przez Strusprawa1
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna jest własna idea Boga żeby wejśc na wyższe szczeble rozwoju. Sucha karma... tzn suchy rozwój osobisty czasem nie wystarczy.

Pierwsza modlitwa to modlitwa do Ducha ŚW. w celu nawiązania kontaktu z Wszechmocnym. Gdy taki kontakt nastepuje, to lepiej zejśc człowiekowi z drogi, bo zrobi to co zaplanuje.

Zresztą w Kościele występują właśnie dary Ducha ŚW jak dar mądrości, bojaźni Bożej itd - udzielane w czasie łaski.

          A poniższe madrości, bardzo mocno organizują życie. Ugruntawiają, dodają mocy w działaniu i ogólnie poczuciu siły. Dają poczucie niewinności przed Bogiem, co z kolei przekłada się na współczucie wobec oprawców, czyli wybaczenie - totalne odcięcie sie od problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Strusprawa1 napisał:

Może wątek trochę pusty, choć chciałbym wiedzieć, czy posiadacie podobne "religie dla siebie" i czy możecie się tym podzielić?

Tak, mam swoją prywatną religię. Nie przemawia do mnie to czego naucza KK. Nie rozumiem dlaczego człowiek który, jest dzieckiem Bożym przychodzi na świat bez ingerencji kapłanów a żeby wrócić do Boga po śmierci koniecznie potrzebuje pomocy kapłana i KK w ogóle.

 

Każdy człowiek ma cząstkę Boga w sobie. Każdy jest niezwykły, jedyny w swoim rodzaju, dobry i bez grzechu. Nie można wierzyć kościołowi który, mówi, że każdy jest zły i grzeszny i tylko w kościele można dostąpić odkupienia. Gdyby Jezus zobaczył to co KK głosi to by rozgonił całe towarzystwo tak samo jak rozgonił kupców ze świątyni.

 

Moja religia polega na miłości samego siebie a przez to miłości Boga który, jest we mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miner napisał:

Hm, nie wygląda mi to na religię własną lecz idee stoików.

Powiedzmy, że idea @Gr4nt jest zbieżna z ideą stoików. 

Ludzkość odkryła już tyle, jeśli chodzi o rozwój siebie, że trudno coś nowego wymyślić. Ale czerpać wiedzę można, czyż nie? :-)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.