Skocz do zawartości

Jiddu Krishnamurti


Metody

Rekomendowane odpowiedzi

Jiddu-Krishnamurti-Quote-My-Secret.jpg

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jiddu_Krishnamurti

 

Na pytanie o to, czy istnieje Bóg, prawda, rzeczywistość jakkolwiek zechcecie nazwać
problem, który was dręczy nie udzielą wam odpowiedzi ani księgi, ani kapłani, ani filozofowie
czy zbawiciele. Oprócz was samych nikt i nic nie odpowie wam na to pytanie, dlatego też
musicie poznać siebie. Niedojrzałość polega jedynie na zupełnej nieznajomości siebie.
Zrozumienie samego siebie jest początkiem mądrości.

 

Posiadane przez nas rzeczy bardziej posiadają nas niż my je. Zamek, dom, obrazy, książki, wiedza stają się o wiele ważniejsze, bardziej istotne niż sam człowiek.

 

Gdybyście kochali swe dzieci, nie byłoby wojen.

 

Święty, który z pozycji świętości dąży do dominacji, jest równie
agresywny jak kurczak dziobiący na wiejskim podwórku. A powodem tej agresywności jest
strach.

 

Nasze wykształcenie polega na zebraniu pewnej ilości wiedzy, a komputer robi to szybciej i dokładniej. Cóż za pożytek płynie z takiej edukacji?

 

Prawda jest tam, gdzie nigdy się nie spogląda.

 

Słowo "miłość" nie jest miłością, bez względu na to, co przez nie rozumiecie.

 

Nie jest miarą zdrowia być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa

 

 

Moim zdaniem Jiddu pojawił się na ym świecie za wcześnie i ludzkość nie jest i nie byla gotowa na jego poziom samoświadomości, samowiedzy, prezentował zupełnie inny poziom ewolucji psychologicznej człowieka (poziom żółty, turkusowy) - spiral dynamics.

Ludzkość cały czas jest na poziomie pomarańczowym (a nawet niżej) - materializm i dobro jednostki jest priorytetem ! Należy dążyć do rozwoju własnego dobrobytu i korzyści za wszelką cenę, nawet jeżeli ucierpi na tym środowisko naturalne itd.

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodajże o tym Panu mówi się, że jest geniuszem ciała buddialnego. Jego nauki są głównie z tego poziomu, co nie jest niczym złym. Zaciekawiony nim, kupiłem książkę "Dziennik z podróży" - przebrnąłem przez około 100 stron, dalej nie dałem rady. I chociaż rozumiałem o czym pisze, miałem ogromny wewnętrzny opór żeby czytać dalej. Strasznie mnie denerwowało to, że nazywa umysł mózgiem - albo to po prostu jest błąd tłumacza, chociaż wątpię.

Ale nie ma co, jego myśli są iście genialne.
 

5 godzin temu, Metody napisał:

Gdybyście kochali swe dzieci, nie byłoby wojen.

Ta jest szczególnie dobra, warta do zacytowania gdy ktoś się będzie oburzał dlaczego nie chce się mieć dzieci ;) 

Tak jak innych nauczycieli mogę czytać godzinami, tak ten Pan trochę mnie odpycha. Mimo to, szanuję za ogromną wiedzę. Piąte przez dziesiąte, przebrnąłem przez jego nauki, i to jest najważniejszy cytat jaki przeczytałem. Życiowy, odnosi się nawet do wielu ludzi z tego Forum.
 jiddu-krishnamurti-quote-lbo8n7k.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jiddu Krishnamurti jest trudny w odbiorze.

Przez jego książki nie można i nie da się po prostu przebrnąć, jeżeli chce się cokolwiek zrozumieć i wynieść.

Nad niektórymi zdaniami kontempluje całymi wieczorami i porankami, często na łonie natury.

To był błyskotliwy, inteligentny człowiek. Wielu widziało w nim Jezusa naszych czasów, ale on sam temu zaprzeczał i odradał podążania za zbawcami ludzkości.

Na koniec życia powiedział, ze zmarnował swoje życie, że ludzie przychodzi do niego, na jego wykłady, nauczania dla intelektualnej rozrywki, a nie żeby cokowiek zmienić, wykonać jakąś transformacje świaodmości.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Metody napisał:

Na koniec życia powiedział, ze zmarnował swoje życie, że ludzie przychodzi do niego, na jego wykłady, nauczania dla intelektualnej rozrywki, a nie żeby cokowiek zmienić, wykonać jakąś transformacje świaodmości.

Jeżeli możesz, mógłbyś to szerzej rozwinąć? W sensie, zmarnował życie bo dopiero pod koniec zrozumiał, że tak naprawdę niczego - mniej więcej - nie nauczył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Quo Vadis? napisał:

O co z tym chodzi?

eb6542c2bc360356b92f114452713446--life-p

 

@Quo Vadis? Polecam zapoznać się z tym konceptem - Spiral Dymics. Pomoże Ci w zrozumieniu działania Ciebie jako jednostki i całego społeczeństwa, cywilizacji. 

Ewolucja świadomości.  Większość ludzi jest w tej chwili na poziomie Blue, Orange. Mafia to np. poziom czerwony ;)

 

@Messer Wyobraź sobie, że sprzątasz pokój, a za chwile ktoś tam zrobił syf i widzisz, że niepotrzebnie zmarnowałeś czas i energie. Tak ja to rozumuje. Chociaz moim zdaniem nie zmarnował swojego życia. Inspiruje wielu ludzi, wiele lat po jego śmierci. 

Edytowane przez Metody
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 4 miesiące temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.