Skocz do zawartości

Kobiece zawody a dyskryminacja mężczyzn


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poruszyć temat dyskryminacji mężczyzn na rynku pracy w typowo damskich zawodach. Kobiety często krzyczą o równouprawnieniu na rynku pracy a mało która garnie się do cięższych zdominowanych przez mężczyzn prac.

Jakie profesje byście dali za przykład?

Ja od siebie zaproponuje:

- księgowy niższego szczebla,

- sanitariusz w porównaniu do pielegniarki,

- nauczyciel młodszych dzieci, nie wiem jak się  odmienia przedszkolanke i klasy wczesnej podstawówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dyskryminacja mężczyzn, po prostu facetów do tych zawodów nie ciągnie, bo nie są do nich stworzeniu, więc nie pchają się po prostu tam i nie robią jednocześnie z tego problemu, bo w sumie jak ktoś zechce to spokojnie znajdzie zatrudnienie (przynajmniej jako księgowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Sonic napisał:

- nauczyciel młodszych dzieci, nie wiem jak się  odmienia przedszkolanke i klasy wczesnej podstawówki.

Powiem Ci tak. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że w tym zawodzie mężczyźni są bardziej pożądani niż kobiety. Przynajmniej na początku, jeżeli chodzi o zatrudnienie. Z czego to wynika? Oczywiście z małej liczby mężczyzn w tym fachu. Może nie byłem przedszkolankiem, bo specjalizowałem się w terapii dzieci z niepełnosprawnością w wieku przedszkolnym. Jednak w powszechnej opinii w tym środowisku mężczyzna może wnieść tzw. wzorzec męski. Z drugiej strony, poza pięknymi ideami, środowisko kobiece mocno napiera na mężczyznę, by przyjął zachowania typowo kobiece. Wszelkie objawy buntu tj. racjonalizację sytuacji trudnych, kobiety sprowadzają do typowych zachowań kobiecych (emocjonalnych). Co przez to rozumiem? Ja
i moi koledzy w fachu byliśmy poddawani presji poprzez plotki, jeśli tylko nie zgadzaliśmy się z powszechnie panującym dogmatem. Praca z kobietami w mojej opinii i moich kolegów jest trudna. Powie to każdy facet nauczyciel. Przykład rady pedagogiczne. Mogłyby trwać 2 godziny, ale w związku z gadulstwem Pań rozciągają się do 4, 5 a nawet 6 godzin.

 

Ps. Podam taką ciekawostkę. Panie nazywane przez rodziców przedszkolankami obrażają się. Uważają, że nauczyciel wychowania przedszkolnego jest poprawną nazwą tego zawodu. To tak jakby nazwać konserwatora powierzchni płaskich sprzątaczką ;p

Edytowane przez Soczek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Soczek napisał:

w tym zawodzie mężczyźni są bardziej pożądani niż kobiety

Mam kumpla, który kiedyś sobie ubrdał, że zostanie "przedszkolankiem". I co? I jajco. Został wyśmiany już na studiach, a dyrektorki placówek paczały nań jak na kwadratowe jajo.

 

17 minut temu, Soczek napisał:

Panie nazywane przez rodziców przedszkolankami obrażają się. Uważają, że nauczyciel wychowania przedszkolnego jest poprawną nazwą tego zawodu

A tu poniekąd się z nimi zgadzam. Bądź co bądź ich praca nie polega na wycieraniu nosków i pupek. Są nauczycielami, a znalezienie sposobu na nauczenie czegoś dziecka w wieku przedszkolnym wymaga specyficznego podejścia i rodzaju komunikacji. Ja bym tej roboty za cholerę nie chciał.

A "konserwator powierzchni płaskich" raczej nie często miewa mgr. przed nazwiskiem.

 

Rady pedagogiczne niech sobie trwają ile chcą, odbywają się po za godzinami lekcyjnymi. I jeśli spotkanie obliczone na 2h trwa 4h, to zazwyczaj jest to wina prowadzącego, w tym wypadku dyrektora placówki.

Edytowane przez Mnemonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mnemonic napisał:

Mam kumpla, który kiedyś sobie ubrdał, że zostanie "przedszkolankiem". I co? I jajco. Został wyśmiany już na studiach, a dyrektorki placówek paczały nań jak na kwadratowe jajo.

Nie wiem dokładnie jak to jest z pedagogami, którzy ukończyli pedagogikę przedszkolną i/lub wczesnoszkolną, ALE. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić sytuacji, w której mężczyzna zostaje w takiej sytuacji wyśmiany. Może to moja ułomność. Sam wiem, że mężczyźni są w tym zawodzie pożądani. Liczy się oczywiście kwestia charakteru. Dlaczego ubzdurał? Mężczyźni prowadzący zajęcia muzyczne, sztuki walki, teatry nie są wcale mniej męscy od samców alfa. Potrafią dotrzeć do dzieci i są przez nie szanowani, przez rodziców też. Oczywiście, będąc obiektywnym, zawsze rodzice mogą mieć w swojej głowie, że facet równa się pedofil, ale ja w swojej pracy się z tym nie spotkałem.

 

8 minut temu, Mnemonic napisał:

A tu poniekąd się z nimi zgadzam. Bądź co bądź ich praca nie polega na wycieraniu nosków i pupek. Są nauczycielami, a znalezienie sposobu na nauczenie czegoś dziecka w wieku przedszkolnym wymaga specyficznego podejścia i rodzaju komunikacji. Ja bym tej roboty za cholerę nie chciał.

A "konserwator powierzchni płaskich" raczej nie często miewa mgr. przed nazwiskiem.

 

Rady pedagogiczne niech sobie trwają ile chcą, odbywają się po za godzinami lekcyjnymi. I jeśli spotkanie obliczone na 2h trwa 4h, to zazwyczaj jest to wina prowadzącego, w tym wypadku dyrektora placówki.

Sam zauważyłem, że praca z dziećmi w tym wieku to nie podcieranie nosów albo tyłków. Liczy się metodyka prowadzenia zajęć. Społeczeństwo ocenia to inaczej. Mówi się trudno. Ludzie nie zdają sobie sprawy ile trzeba trudy, aby z ich dzieci wykrzesać to, co najlepsze. Taka prawda.

 

Magister to nie wszystko, ale rzeczywiście należy nauczycielom przedszkolnym oddać szacunek. To naprawdę niewdzięczna robota, jeszcze mało płatna jak na obowiązki i odpowiedzialność. Tak to jest wina prowadzącego - z tym się zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do księgowych to jest masę mężczyzn np. w korpo. Fryzjer za to jak już się wykwalifikuje to albo barber albo stylista włosów taki to ma hajsu jak lodu. Jeszcze kojarzy mi się taki stylista ale modowy lub po prostu model. Jednak to już bardziej sfeminizowane środowiska jak i sfeminizowani mężczyźni :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.