Skocz do zawartości

Jaka sztuka walki dla nowicjusza?


Rekomendowane odpowiedzi

A w czym tkwi różnica jeśli chodzi o techniki, kombinacje czy wykorzystanie uwarunkowań anatomicznych? W niczym ;) 

 

Bo tak naprawdę, system jest pozbawiony etykiety treningowej i kontekstów historycznych (tych drugich nie zawsze, bo jak się chce skomercjalizować jak km, to trzeba propagować historię systemu) ;) 

 

System z samego założenia jest uproszczony w stosunku do sztuki, ponieważ ma jak najszybciej nauczyć każdego radzić sobie na przyzwoitym poziomie, przy ilości umiejętności, które musi posiąść żołnierz, walka wręcz musi być ograniczona do minimum i tylko do aspektów, które mogą być użyteczne dla wojaka. Walka bagnetem, saperką, techniki interwencyjne, a przede wszystkim eliminacja przeciwnika z zaskoczenia, która nigdzie poza teatrem działań wojennych jest nieprzydatna, no chyba że bawisz się po nocach w Dextera :D   

 

Dla tego trenując tylko i wyłącznie system walki, pewnego pułapu nie przeskoczysz. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mosze Red napisał:

Boże, widzisz i nie grzmisz. Przecież to jest marketingowa papka, każdy kto trenuje sztukę walki kilka lat wie jak trwale uszkodzić agresora, gdzie uderzyć, jak łatwo złamać kość, wybić staw, rozerwać miękką część ciała. 

Mosze, są miejsca na ciele człowieka (nie mówię tutaj o głowie i genitaliach) w które jak uderzysz to można zablokować przeciwnika na dłuższy czas. Jedno z nich jest w okolicach brzucha. Chodząc na Karate nikt mi o nich nie wspomniał.

 

Powiem Ci coś na szybko. Wiedzę odnośnie kobiet to Ty masz ogromną, byłem pod wrażeniem gdy czytałem Twoje posty, zanim zdecydowałem się dołączyć do forum. Ale tutaj się z Tobą nie zgadzam. Pozostańmy jednak przy swoich zdaniach. Z ciekawości, trenowałeś coś? :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Szafir napisał:

Z ciekawości, trenowałeś coś? :) 

 

Od ponad ćwierć wieku kyokushin, ciągle i nieustannie, kilka lat judo jako uzupełnienie, trochę combat 56, włączone do treningu elementy różnych sw, które mnie zainteresowały.

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam boks tajski :) Masz stójka, masz nogi, kolana, łokcie, i obalenia się znajdą :D Ogólnie taka chyba najlepsza kombinacja to jest boks/boks tajski i BJJ/zapasy. Moim zdaniem najlepsze kombo. Z taja nauczysz się machać kończynami, z BJJ nauczysz się kulać w parterze :)

Aczkolwiek na co byś nie poszedł to i tak i tak już masz spora przewagę, bo chociaż nauczysz się jak stabilnie stać, czy trzymać gardę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Mosze Red said:

Dla tego trenując tylko i wyłącznie system walki, pewnego pułapu nie przeskoczysz.

Ja mam natomiast zdanie podobne o sztukach walki typu karate/kung-fu. Trenując tradycyjne sztuki walki pewnego pułapu nie przeskoczysz - chyba, że przestaniesz się poruszać w ramach określonego stylu i podejdziesz kreatywnie do zagadnienia (co pewnie każdemu przychodzi do głowy po 25 latach treningu - szacun swoją drogą). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@azagoth - mój pierwszy trener, jeszcze gdy byłem nastolatkiem zawsze mówił, że od pewnego poziomu (po 3 - 4 latach treningu) warto sobie uzupełnić styl o kolejny, zasadniczo polecał judo, co w czasach gdy zaczynałem było naturalnym wyborem, w najlepszych czasach kyokushin większość zawodników miała też przygotowanie w tej dyscyplinie. Zresztą, gdy zaczynałem nie było takiego wyboru jak dziś. 

 

Ponadto większość mistrzów/ instruktorów/ trenerów jakich spotkałem na swojej drodze zawsze radziła czerpać z innych sztuk/ sportów/ systemów walki i to najrozsądniejsze podejście. Jak widzisz coś co uzupełnia twoje braki lub widzisz, że coś zwyczajnie działa to przyswajasz, włączasz do swojego treningu, a później przekazujesz dalej. 

 

Instruktor, który potępia swoich uczniów za to, że np. trenują inne sztuki czy przyswajają ich elementy w obrębie osobistego stylu (bo tak naprawdę każdy wyrabia sobie własny styl, ma techniki i kombinacje oraz strategie, które preferuje) nie jest mówiąc delikatnie rozsądny.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź na boks albo tajski boks. Nauczysz się podstaw, poprawisz kondycję. Potem dołóż jakieś "brudne sztuczki" i inne niesportowe style walki, tak dla urozmaicenia diety. 

 

Wszystko zależy od sekcji na jaką trafisz. Jeżeli masz taką opcję to miej kartę MULTISPORT i sprawdź wszelkie dostępne możliwości w swojej okolicy. Bo dużo zależy od osoby prowadzącej treningi .

 

Fajnie by od razu pojawiły się różne "zabawy" bokserskie dające przedsmak przedsmaku rawdziwego starcia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wracając jeszcze do km. Poznałem kilku świetnych instruktorów km, kilku słabych też, a różniła ich jedna zasadnicza rzecz. 

 

Ci, którzy prezentowali wysoki poziom, nim weszli w km, mieli bardzo dobre przygotowanie w jakimś stylu stójkowym czyli tzw. mocne podstawy.

 

Ci, którzy trenowali tylko km, mieli widoczne braki.   

 

I jestem podobnego zdania jak @KurtStudent idź na jakąś stójkę, może być mt, kk, kb, boks po jakimś czasie, jak kondycja wzrośnie i ciało przyzwyczai się do wysiłku dołóż sobie coś bardziej pod parter.

 

Km, sistema, combat czy inne "militarne" style to jest coś co warto poznać, ale na pewno nie jest czymś od czego warto zaczynać. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, typiarz napisał:

@Zupa15, masz rację w pewnym sensie. Tylko za nim go ściągniesz w parter, a zacznie ci machać łapami, to nie będziesz wiedział co jak i z której strony ?

Najważniejsze zacząć, a później się ukierunkujesz. 

W erze gdzie co druga osoba ćwiczy sporty walki? Nawet napruty sebix?  Nie liczę tego ze nie raz sie spotykałem z sytuacjami ze wbijano typa na parter z partyzanta (W dużym mieście jak i małym) boks w tych czasach nie wystarczy według mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze mała wstawka odnośnie karate w mma. Lyota Machida, który walczył i wygrywał w kilku kategoriach wagowych i był mistrzem UFC w półciężkiej. Styl walki karate, na dodatek bardzo mocno klasyczne, zarówno jeśli chodzi o postawę jak i poruszanie się, do tego idealny timing, bazowanie na doprowadzonych do perfekcji podstawowych technikach. Pokonał wiele gwiazd UFC, Ortiza, Silvę, Nakamurę .... 

 

 

Chciałem wam wstawić walkę z Tito Ortizem, niestety nigdzie nie jestem w stanie wyszukać całości. W pierwszej rundzie wypunktował Ortiza 41 - 0, w drugiej 62 - 2, a w całej walce Ortiz miał jedną czystą akcję i należy pamiętać, że Tito to najwyższa półka zawodnika, również posiadał pas mistrzowski UFC.

 

Nie walczy styl tylko zawodnik, jak zawodnik jest dobry to posłuży się efektywnie technikami stylu, w którym był wytrenowany i zaadaptuje je stosownie do okoliczności.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Gromisek napisał:

I na co się w końcu zdecydowałeś? Coś już próbowałeś?

Mam zamiar iść tak jak mi wcześniej doradzali do każdej szkoły i sprawdzić co mi pasuje. Mam 2 kolegów, którzy uczęszczają na MMA od 3 lat i z nimi będę szedł na trening.

Byłem do tej pory tylko na boksie. Trener jest całkiem okej. Ma kilka osiągnięć. Inni młodzi bokserzy (tacy dresiarze) będący tego dnia na treningu patrzyli na mnie jak na kosmitę i czułem się bardzo zestresowany. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już został założony taki temat, to chcę się tutaj podpiąć i poradzić w tej samej kwestii - jaką sztukę walki byście mi mogli zasugerować?

Trochę o mnie:
- ważę ok. 101 kg, część nabyta z siłowni, a część to jeszcze zapas tłuszczu, choć źle to w całokształcie nie wygląda
- mam często potrzebę wyładowania wewnętrznej agresji, wyładowania się ze złych emocji, konfrontacji itp.
- zarówno nogi jak i góra są całkiem dobrze zbudowane
- ze względu na posiadaną masę ciała, trudno mówić tutaj o subtelnej zwinności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.