Skocz do zawartości

Kwestia równouprawnienia płci w temacie bycia rodzicem jako facet.


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Czołem Panowie i Panie, 

Dziś wpadł mi w oko pewien artykuł kolesia ze Śląska, który jest samotnym ojcem wychowującym dwójkę dzieci. Po tym jak jego żona gdzieś sobie uciekła za granicę i nikt nic nie wie. 

Przeklejam artykuł:

Cytat

 

Nie wie gdzie jest żona, świadczeń nie dostanie

Wiele polskich rodzin pobiera świadczenie 500+. Niestety pan Krzysztof ze Śląska samotnie wychowujący dwoje dzieci z tej pomocy nie może skorzystać. Jego żona w ubiegłym roku wyjechała z Polski, nikt nie wie gdzie przebywa. I z tego powodu wszystkie świadczenia dla pana Krzysztofa i jego dzieci zostały zawieszone, nawet te na niepełnosprawnego syna.

 

Wiele polskich rodzin pobiera świadczenie 500+. Niestety pan Krzysztof ze Śląska samotnie wychowujący dwoje dzieci z tej pomocy nie może skorzystać. Jego żona w ubiegłym roku wyjechała z Polski, nikt nie wie gdzie przebywa. I z tego powodu wszystkie świadczenia dla pana Krzysztofa i jego dzieci zostały zawieszone, nawet te na niepełnosprawnego syna.


Czerwionka-Leszczyny to miejscowość niedaleko Rybnika, w której mieszka pan Krzysztof Radoń. 29-latek jest samotnym ojcem, wychowuje 8-letnią Paulinę i 6-letniego Bartosza. Syn wymaga szczególnej opieki, ponieważ jest niepełnosprawny.


- Dziecięce porażenie mózgowe powikłane wodogłowiem, niedowład spastyczny czterokończynowy, padaczka. Syn wymaga codziennej rehabilitacji, fizjoterapeuty, logopedy i wielu innych specjalizacji: chirurga, neurochirurga, ortopedy – mówi Krzysztof Radoń,  który samotnie wychowuje dzieci.


- Dba o dzieci, dzieci są czyste, zadbane. Pilnuje wszystkiego: rehabilitacji, ćwiczeń,  zabiegów, których potrzebuje dziecko – mówi Izabela Frankowska, sąsiadka pana Krzysztofa.


Pan Krzysztof rozstał się z żoną 3 lata temu. Pracował wtedy za granicą. Kiedy wrócił do domu, zobaczył zaniedbane dzieci.


- W małżeństwie się nie układało, ale dzieci to są dzieci, po prostu musiałem je odebrać od matki. Dzieci od tamtego czasu są wyłącznie ze mną – mówi pan Krzysztof.


- Jego żona wyjechała za granicę, nie ma jej już kilka lat, nie interesuje się dziećmi, nie płaci alimentów – mówi Izabela Frankowska, sąsiadka pana Krzysztofa.


- Ostatni raz dzwoniła w lutym w 2017 roku. Od tamtego czasu stroni od regularnego płacenia  alimentów czy kontaktu bliższego z dziećmi. Zadłużenie alimentacyjne wynosi obecnie 11 tysięcy złotych – mówi pan Krzysztof.


Pan Krzysztof nie może pracować, ponieważ Bartek potrzebuje ciągłej opieki. Postanowił złożyć stosowne wnioski do opieki społecznej. Okazuje się, że nie otrzyma części świadczeń. Wszystko przez brak dokumentów dotyczących zarobków żony. 


- Krzysztof ma bardzo trudną sytuację.  Radzi sobie świetnie jako ojciec, ale teraz jest postawiony w takiej sytuacji przez wzgląd na biurokrację,  ma problemy finansowe.  Praktycznie został bez środków do życia – mówi Izabela Frankowska, sąsiadka pana Krzysztofa.


- Złożyłem wnioski o świadczenia. Wniosek  nie został  rozpatrzony, bo nie dopełniłem formalności, nie dostarczyłem zarobków żony. Wszędzie domagają się adresu, zarobków małżonki, gdzie pracuje. Nie jestem w stanie tego ustalić, nie jestem detektywem, gdybym posiadał  takie informacje, to  udostępniłbym – mówi pan Krzysztof.


Tłumaczenie pana Krzysztofa nie przekonuje urzędników. Mężczyzna jest zmuszony utrzymać siebie i dzieci za 900 złotych miesięcznie. Nie jest to łatwe. 


- Szykują się większe wydatki, związane z zakupem wózka dla syna, bo ten, co ma, jest za mały.  Na dłuższą metę nie wiem, jak to będzie wyglądało – mówi pan Krzysztof. *

 


Odnośnik do strony:
http://www.interwencja.polsatnews.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#1616952

Komentarz z mej strony:

Dla mnie jest to dowód, że kobiety nadal mają więcej praw niż faceci w kwestii wychowywania dzieci. Taka kobieta gdyby ją zostawił mąż miałaby prawo do 500+ i innych zasiłków. Facet nie ma praw do tych zasiłków i dodatków. To nadaje się do zgłoszenia do jakichś instytucji. 

W dodatku kobiecie wolno się zadłużać alimentacyjnie:

"Zadłużenie alimentacyjne wynosi obecnie 11 tysięcy złotych"

 Panowie, czy ta ustawa o alimentach do 3 miesięcy obejmuje też kobiety? Bo jak nie, to kolejna sprawa do zgłoszenia jako dyskryminacja. Czemu kobiety mają unikać więzienia za długi alimentacyjne?

Na koniec dodam, że dziwi mnie brak rozwodu tego kolesia z żoną. Z tego co orientuję się, to jest możliwy zaoczny rozwód. To mogłoby ułatwić funkcjonowanie bo urzędy by się nie srały o papiery ws. żony. 
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2018 o 08:35, CalvinCandie napisał:

Na koniec dodam, że dziwi mnie brak rozwodu tego kolesia z żoną. Z tego co orientuję się, to jest możliwy zaoczny rozwód. To mogłoby ułatwić funkcjonowanie bo urzędy by się nie srały o papiery ws. żony. 

Celowe nieodbieranie przez pozwanego korespondencji z sądu i nie stawianie się na rozprawę, żeby w ten sposób uniemożliwić wydanie wyroku rozwodowego, jest dla powoda jednak mniejszym złem, niż sytuacja w której okazuje się, że pozwany nie podejmuje korespondencji, gdyż pod danym adresem już nie mieszka, bądź gdy powód w ogóle nie ma informacji, gdzie pozwany przebywa.
 

W takim bowiem przypadku nie zachodzi domniemanie poinformowania pozwanego o terminie rozprawy, a więc sąd nie może przeprowadzić postępowania pod nieobecność takiej osoby, jedynym zaś rozwiązaniem, poza zdobyciem aktualnego adresu pozwanego, jest ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca zamieszkania. W procesie zasadą jest ustanawianie kuratora na wniosek, powód powinien więc złożyć wniosek o ustanowienie kuratora, w którym musi uprawdopodobnić, że miejsce pobytu pozwanego nie jest znane. Gdy kurator zostanie ustanowiony, z chwilą doręczenia mu pisma doręczenie staje się skuteczne, a więc postępowanie rozwodowe może być kontynuowane i wówczas również zostanie wydany wyrok.

To słowem wstępu o zaocznych rozwodach. Zabawa się zaczyna, gdy powód będzie próbował ustanowić kuratora.

Uprawdopodobnienie – przesłanka warunkująca wniosek o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu
Warunkiem ustanowienia kuratora jest uprawdopodobnienie, że miejsce pobytu strony nie jest znane. Obowiązek uprawdopodobnienia spoczywa na stronie, która złożyła wniosek o ustanowienie kuratora. Ustanowienie kuratora na podstawie art. 144 § 1 KPC jest możliwe jedynie w tym przypadku, gdy istnieje wyłącznie wątpliwość co do miejsca pobytu strony – tak Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2006 r. sygn. akt II CSK 86/05. Dla ustanowienia kuratora nie jest wystarczające oświadczenie strony zainteresowanej ustanowieniem kuratora, że nie utrzymuje kontaktu z drugą stroną np. z mężem od dłuższego czasu i nie zna miejsca jego pobytu, ponieważ twierdzenia jednej strony nie stanowią o spełnieniu przesłanki uprawdopodobnienia. Dowód doręczenia pisma z adnotacją, że adresat wyprowadził się, powołany jako jedyny dowód na okoliczność, że miejsce pobytu strony nie jest znane, również nie odpowiada wymogom należytego uprawdopodobnienia, w takiej sytuacji wskazane byłoby przeprowadzenie np. wywiadu we właściwym urzędzie pocztowym (tak Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 15.12.2010 r. II Cz 150/10).

W jaki sposób uprawdopodobnić, że miejsce pobytu strony nie jest znane?

Przykładowo strona może wystąpić do Wydziału Udostępniania Informacji Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA o udzielnie informacji o adresie zameldowania strony (informacja i wzór wniosku). Inne możliwe środki dowodowe to np. dowód z przesłuchania świadka . W praktyce sądowej przesłanki ustanowienia kuratora dowodzone są przy pomocy takich dokumentów, jak: pisemne informacje biur adresowych lub organów ewidencji ludności. W miarę potrzeby i dla zapobieżenia ewentualnym nadużyciom, należałoby przesłuchać na tę okoliczność przeciwnika strony, dla której ma być ustanowiony kurator, domowników, sąsiadów, właściciela lub administratora domu itp. Samo zwrócenie się przez Sąd do Posterunku Policji, który przytoczył dane przez powódkę znane i w jej pismach do Sądu orzekającego przedstawione, nie może stanowić wypełnienia wymagania przewidzianego w art. 144 § 1 KPC zdanie 1 KPC – tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 30 czerwca 1997 r. I CKU 71/97. Podobnie Sąd Najwyższy wskazał w postanowieniu z dnia 15 grudnia 2010 r. II CZ 150/10, w którym stwierdził, że do uprawdopodobnienia, o którym mowa w art. 144 § 1 KPC nie wystarcza – po otrzymaniu dowodu pierwszego doręczenia w sprawie (wezwanie na rozprawę i odpis pozwu) z adnotacją, że adresat wyprowadził się – poprzestanie na informacji z Centralnego Biura Adresowego, z Urzędu Miasta i Krajowego Rejestru Skazanych.

Duużo formalnego pie*dolenia, żeby móc podjąć rozwód bez strony pozwanej, ale jest jeszcze jedno "ale":
 

W dniu 3.02.2018 o 08:35, CalvinCandie napisał:

Panowie, czy ta ustawa o alimentach do 3 miesięcy obejmuje też kobiety? Bo jak nie, to kolejna sprawa do zgłoszenia jako dyskryminacja. Czemu kobiety mają unikać więzienia za długi alimentacyjne?

Ustanowienie kuratora wyklucza egzekucję wyroku alimentacyjnego za granicą.
Ustanowienie kuratora osoby nieznanej z miejsca pobytu może okazać się brzemienne w skutkach. Po uprawomocnieniu się wyroku zasadzającego alimenty, jeśli dłużnik mieszka za granicą, wierzyciel występuje o wydanie zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego celem prowadzenia egzekucji za granicą. Takiego zaświadczenia sąd nie wyda z tego powodu, że doręczenie do rąk kuratora wyklucza spełnienie minimalnych standardów związanych z doręczeniem dłużnikowi pisma wszczynającego postępowanie (art. 13 – 15 rozporządzenia (WE) nr 805/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r.w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych (Dz.U.UE L z dnia 30 kwietnia 2004 r.).
 

W dniu 3.02.2018 o 08:35, CalvinCandie napisał:

Jego żona (...) nie płaci alimentów

Małżonka ma obowiązek alimentacyjny bez formalnego orzeczenia rozwodowego? Pytam z czystej ciekawości, gdyż źródła "prawnicze" w sieci wskazują, że "tak se niby ne da".

Co do świadczeń - nie ma orzeczonej separacji od momentu zabrania przez ojca dzieci z domu ich matki? Wtedy nie powinno być raczej (tak dużego) kłopotu z uzyskaniem świadczeń... 

Cytat

Rozwód i separacja w trakcie roku podatkowego powodują ustanie wspólności majątkowej między małżonkami, co uniemożliwia skorzystanie z uprawnienia do wspólnego opodatkowania.

Także ch*j wielki w tym momencie powinien być biurwom do tego, ile jego małżonka w danym roku ma dochodu.

Trochę mało informacji... Tak czy inaczej - człowiek ten jakby nie spojrzał, z każdej strony dupa obecnie. Współczuje :(

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panów, na początku chciałbym się przywitać bo jestem tu nowy i dopiero poznaję zasady panujące na tym forum. 
Czytając artykuł jestem zmuszony go uzupełnić ponieważ w 6-cio minutowym reportażu nie powiedziano o wszystkich istotnych faktach.

Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, odebraniem władzy rodzicielskiej i zabezpieczeniem powództwa wraz z podniesieniem alimentów został złożony w czerwcu 2017 r.

Dzieci wychowuję sam dokładnie od lipca 2015r , wiem że mogłem wcześniej zabrać się za pozew ale wtedy były inne priorytety związane ze zdrowiem syna.

Orzeczenie o niepełnosprawności skończyło się w listopadzie 2017r a na termin komisji musieliśmy czekać aż do 19 stycznia (oczywiście bez świadczeń od listopada) , obecnie świadczenia pielęgnacyjnego ani zasiłku pielęgnacyjnego nie otrzymam ponieważ wnioski zostały przekazane do Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach z powodu przebywania małżonki po za granicami kraju a co się z tym wiąże muszą sprawdzić czy w innym kraju nie są czasem pobierane świadczenia na dzieci. Przed weekendem napisałem list do Prokuratury , zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa tj.niealimentacji art 209 par. 1 k.k. i na podstawie art 303k.p.k. Dziś wysłałem również list do Śląski Urząd Wojewódzki o tymczasowe przyznanie Świadczenia Wychowawczego oraz Zasiłku rodzinnego wraz z dodatkiem do Zasiłku rodzinnego w oparciu o art. 7 Rozporządzenia (WE) nr 987/2009 z dnia 16.09.2009r dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w prawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego na podstawie wniosku z dnia 21.08.2017r oraz do Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Katowicach o tymczasowe przyznanie Świadczenia Pielęgnacyjnego oraz Zasiłku Pielęgnacyjnego w oparciu o art. 7 Rozporządzenia (WE) nr 987/2009 z dnia 16.09.2009r dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w prawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego na podstawie wniosku z dnia 29.02.2018r dotyczącego kontynuacji wypłacanych świadczeń na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności.

 

Sprawa rozwodowa się ciągnie pomimo wysłania do sądu pisma o ustalenie kuratora dla pozwanego nieznanego z miejsca pobytu na podstawie art. 143i 144 k.p.c

Sąd i to musi najpierw wysłać na adres który podała matka pozwanej lecz nikt tam nie odbiera korespondencji więc adres nie jest 100% pewny.
Nie wiem co jeszcze mógłbym zrobić i gdzie przyśpieszyć procedury, pisałem nawet do Ministerstwa Prawa i Polityki Społecznej lecz bez odzewu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.