Skocz do zawartości

Kortyzol


Rekomendowane odpowiedzi

Adaptogeny ;). Pierwsze z brzegu- rhodiola rosea, żeń-szeń, ashwagandha.

Sam stosowałem tylko żeń-szeń i ashwagandhę, ale nie mam nawet zielonego pojęcia czy kortyzol był podwyższony, bo nigdy w życiu tego nie badałem. Zalecam research przed użyciem czegokolwiek, weryfikacje czy one rzeczywiście działają ;) i rzeczywiście najlepiej tak jak @PanDoktur napisał- zbadanie poziomu kortyzolu.... Najpierw powinna być diagnoza, potem leczenie :lol: ... w teorii chociaż. Podwyższony kortyzol raczej daje dosyć charakterystyczne objawy, ale rzeczywiście jak masz takie podejrzenie to, to może być wręcz idealny krok, o ile się potwierdzi, aby zabezpieczyć się przed tym armageddonem, który mógłby on potencjalnie wyrządzić w ciele.

 

Btw @PanDoktur co sądzisz o badaniu kortyzolu za pomocą krzywej ze śliny i dokładności metod oficjalnie używanych? Jak ktoś ma podejrzenie jakiegoś zaburzenia nadnerczy np. to zatrzymują go w szpitalu na obserwacji i badają o różnych porach dnia, aby uzyskać szerszy obraz? Nie ma takiej potrzeby? Jak to wygląda w praktyce, bo mam jakieś sprzeczne obrazy w głowie i przydałoby się je trochę wyklarować, a od czytania internetów to niekiedy można do głowy dostać...

Edytowane przez Mr Sinister
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie badałem.

Jak sobie radzę?

Gdy wiem,że będzie stresująca sytuacja staje w pozycji władzy przez co najmniej 2-3 minuty. Do tego odpowiednie słowa w swojej głowie (afirmacje)/ Badania naukowców (w tym moje doświadczenie) dowodzi,że to pomaga.

 

Coś więcej napisz o tym. Bo nie wiemy czy to u Ciebie związane z jakąś nagłą zmianą w życiu czy pytasz tak po prostu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kortyzol jest hormonem stresu przewlekłego, straszne cholerstwo w dzisiejszych czasach, szczególnie dla mężczyzn bo jest antagonistą testosteronu. Objawy? Złe samopoczucie, zaburzenia rytmu dobowego, trudności z zasypianiem, koncentracją, człowiek jest osowiały, popada w marazm, ciało zmienia się w ten sposób że mięśnie znikają, a pojawia się otyłość brzuszna (znamy to u zestresowanych, przepracowanych mężczyzn po 30-tce). 

Co powoduje nadmiar kortyzolu:

-przewlekły stres

-brak snu, wypoczynku, relaksu

-kawa i inne pobudzacze

- przepracowanie, fizyczne forsowanie ciała

-również biegi długodystansowe, długi wysiłek tlenowy, jazda na rowerze ponad godzinę (każdy organizm ma inny próg wytrzymałości)

-choroby różnego rodzaju (ale tu już pomaga lekarz)

 

Co zmniejsza kortyzol:

-relaks, medytacja, sen

-słońce lub wit. D

-czarna herbata, melisa, ponoć ashwaganda

-witaminy z grupy B

-dobra dieta, bogata w witaminy.

 

Ogólnie korpo-sztuczny świat pełen zawiści, pogoni za kasą, pracy po godzinach, chytrości, chciwości, żądzy posiadania jest przeciwko zdrowiu i szczęściu człowieka.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mr Sinister napisał:

 

Btw @PanDoktur co sądzisz o badaniu kortyzolu za pomocą krzywej ze śliny i dokładności metod oficjalnie używanych? Jak ktoś ma podejrzenie jakiegoś zaburzenia nadnerczy np. to zatrzymują go w szpitalu na obserwacji i badają o różnych porach dnia, aby uzyskać szerszy obraz? Nie ma takiej potrzeby? Jak to wygląda w praktyce, bo mam jakieś sprzeczne obrazy w głowie i przydałoby się je trochę wyklarować, a od czytania internetów to niekiedy można do głowy dostać...

W szpitalu na podstawie wyników z krwi z rana i 23-24, żeby zobaczyć czy występuje fizjologia (rano wysoki poziom, przed zaśnięciem niski), ale można też z moczu (z tego co pamiętam rzadziej stosowane). Badanie na podstawie śliny stosuje niewiele ośrodków w Polsce. A jeżeli tak to 2 próbki w godzinach 23-24, czułość około 90% czyli nie tak źle, ale nie stosuje się tego w wykrywaniu niedoczynności, zespołu Cushinga itd. tylko właśnie przy przewlekłym stresie, alkoholizmie itd.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.