Skocz do zawartości

Rozbiory Polski-ustawa ustawa reprywatyzacyjna


Rekomendowane odpowiedzi

Od bodajże 1 kwietnia 2016 r gdy weszła ustawa zakazująca sprzedaży gruntów rolnych o powierzchni pow 5 ha to już było wiadome że nic dobrego z tego nie będzie, w anr powiedzieli mi gdy zapytałem co się dzieje że to ustawa uchwalona przez po natomiast weszła w życie po 01.04.2016 r już za rządów pis od tego czasu zakazano obrotu działkami o większej powierzchni, teraz można je jedynie dzierżawić na maks 10 lat,gdyby ktoś chciał np sprzedać działke o takiej powierzchni to musi to zgłosić do anr, jeśli oni nie chcą kupić i wyrażą zgodę na sprzedaż to wtedy właściciel może zbyć nieruchomość. od tego roku ANR przemianowano w KOWR i teraz to oni administrują ziemią należącą do państwa polskiego. Dla mnie osobiście to jakieś kuriozum, gdzieś czytałem ostatnio że tusk i komorowski w 2011 r obiecali Żydom że im oddadzą polskie lasy państwowe w rozliczeniu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propaganda i tyle.

Pojawiła się 12 godzin temu informacja:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad-nie-zajmie-sie-reprywatyzacja-projekt,232,0,2398184.html

 

Rząd odrzucił pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości na rozwiązanie problemu reprywatyzacji. Projekt ustawy okazał się zbyt kosztowny dla budżetu państwa. Nie bez znaczenia były także wątpliwości co do zgodności z prawem.

Patryk Jaki jeszcze w październiku informował, że prace nad tzw. "dużą" ustawą reprywatyzacyjną mają poparcie ówczesnej premier Beaty Szydło. Także Mateusz Morawiecki, odpowiedzialny za finanse państwa, przekonywał, że projekt nie stanowi poważnego problemu dla budżetu państwa. Zgodnie z uzasadnieniem projektu chodziło o 15-20 mld zł.

Przeskok z fotela wicepremiera do gabinetu przy Alejach Ujazdowskich najwyraźniej zmienił jego ocenę. Powołany już rekonstrukcji rządu na szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin w niedzielnym wywiadzie dla wpolityce.pl skrytykował dokument. - Ustawę przekazałem do ponownych analiz ministerstwu sprawiedliwości - zdradził polityk. Wyjaśnił, że wiele pytań rodziły głównie kwestie finansowe oraz to, czy pomysły są w ogóle zgodne z prawem.

 

Realizacja przepisów projektu ustawy reprywatyzacyjnej przekracza możliwości budżetu państwa. Wątpliwości są również pod względem zgodności zapisów proponowanych w ustawie z prawem polskim i prawem międzynarodowym – stwierdził Sasin.

Szef KSRM zasugerował także, że rząd nie wróci szybko do kwestii reprywatyzacji. - Jakieś rozstrzygnięcie dotyczące reprywatyzacji powinno w Polsce nastąpić – oceniał i natychmiast pytał o zasadność pokrywania przez współczesnych Polaków kosztów decyzji sprzed kilku dekad.

- Te wydarzenia skutkowały tym, że niektórzy polscy obywatele tracili swoje majątki. Czy współcześni Polacy, którzy w większości urodzili się już po tamtych wydarzeniach, mają ponosić ciężar zadośćuczynienia osobom, którzy wówczas stracili majątki? To jest zasadnicze pytanie polityczne i filozoficzne, czy dzisiaj nie powinniśmy tych pieniędzy przekazać na inne cele, które z punktu widzenia państwa są niezbędne - pytał Sasin. Polityk przyznał równocześnie, że dla rozwiązania problemu niezbędna będzie decyzja polityczna.

Patryk Jaki zawiedziony?

Słowa stoją w sprzeczności z deklaracjami Patryka Jakiego z października ubiegłego roku. - Dziś jednak Polski nie stać na nieuchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej. I tak płacimy, często w naturze i rzadko prawdziwym spadkobiercom. Polska traci miliardy każdego roku przez brak ustaw, a doliczyć trzeba jeszcze koszty społeczne, czyli niesprawiedliwość i tragedie wielu ludzi. Trzeba to przeciąć na zawsze – mówił w rozmowie z ”Rzeczpospolitą” wiceminister sprawiedliwości.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie też ten film i te artykuły znalazłem i za chiny ludowe nie wiem co o tym myśleć bo jeśli by tak było jak @jack_caleib mówi to to jest wprost niewyobrażalne.

Jak ktoś się zna na prawie mógłby powiedzieć czy rzeczywiście zniesienie dekretów Bieruta miałoby takie skutki? Bo jak tak to strach się bać!

 

Naprawdę podziwiałem Jakiego za jego postawę (np. w sądzie przeciwko prawnikom HGW) ale jeśli ta ustawa tak by miała wyglądać to on byłby zwyczajnym zdrajcą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Świeże info:

Szef MSZ Izraela jasno dał do zrozumienia, że roszczenia majątkowe względem Polski są realne.

 

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/szef-izraelskiego-msz-o-ustawie-reprywatyzacyjnej-nowe-polskie-prawo-jest-hanba/p7mt5e1,79cfc278

 

"Dziś polski parlament uchwalił ustawę zabraniającą zwrotu mienia żydowskiego lub zadośćuczynienia za nie ocalałym z Holokaustu i ich potomkom. Nie mam zamiaru milczeć w obliczu tego prawa. To bezpośrednie i bolesne pogwałcenie praw ocalałych z Holokaustu i ich potomków. To nie pierwszy raz, kiedy Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zrobiono w Polsce podczas Holokaustu"

 

Żadne prawo nie zmieni historii. Nowe polskie prawo jest hańbą i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami. Izrael stanie jako mur obronny chroniący pamięć o Holokauście oraz honor ocalałych z Holokaustu i ich własność"

 

Yair Lapid stwierdził, że Polska wie, "co jest właściwą rzeczą". Szef izraelskiego MSZ podkreśla, że "zachowanie pamięci o Holokauście, troska o prawa ocalonych z Holokaustu, w tym kwestia zwrotu mienia żydowskiego z okresu Holokaustu, są kluczowym elementem jego istnienia i określenia tożsamości Państwa Izrael".

 

"Polska ustawa, która skutecznie uniemożliwia zwrot mienia żydowskiego lub zadośćuczynienie za niego ocalonym z Holokaustu i ich potomkom, jest straszną niesprawiedliwością i hańbą, która narusza prawa ocalałych z Holokaustu oraz ich potomków i potomków społeczności żydowskich, którzy żyli w Polsce od wieków. To niepojęty krok. To niemoralne prawo poważnie zaszkodzi stosunkom między państwami"

 

"Poważnie traktujemy próbę uniemożliwienia zwrotu mienia, które zostało zrabowane Żydom przez nazistów (i ich pomocników) (...) przed powrotem do prawowitych właścicieli" 

 

E4q6NHXWQAgytIL?format=jpg&name=4096x409

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.