Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

"Instytut Socjologii wraz z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ zapraszają na konferencję:

Dni Gender w Fizyce

która odbędzie się w dniu 8 marca 2018 roku w godzinach od 10.00 do 15.00 w sali A-1-13 w budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ przy ulicy St. Łojasiewicza 11 w Krakowie.

Konferencja stanowić będzie okazję do wymiany wiedzy, poglądów i dobrych praktyk z zakresu osiągania równości płci w naukach ścisłych. Podczas tego jednodniowego wydarzenia przedstawiony zostanie projekt GENERA (Gender Equality Network in the European Research Area) oraz wyniki, przeprowadzonych w jego ramach w latach 2016-2017 badań jakościowych i analiz danych ilościowych.

W drugiej części konferencji eksperci i ekspertki wezmą udział w dyskusji o możliwych rozwiązaniach i kształtowaniu polityk służących osiąganiu równości płci wśród społeczności fizyków i fizyczek.

Konferencja ta skierowana jest zarówno do publiczności akademickiej, jak i wszystkich jednostek finansujących badania z zakresu nauk ścisłych, organizacji pozarządowych i innych podmiotów chcących zaangażować się w działania na rzecz promocji równości płci w fizyce i szerzej, w naukach ścisłych.

Serdecznie zapraszamy!

Konferencja odbędzie się w języku polskim, a udział w niej jest bezpłatny"

 

28058497_960801150742477_215764132700817

 

Jak widać niektórym już ostro idzie w dekiel, przy tym już nawet postulaty Trzaskowskiego mają większy sens. Podam przykładowe zagadnienia do ewentualnych badań, na pewno im się spodoba:

Wybór płci przez elektron na podstawie jego funkcji falowej.

Przekroczyć horyzont zdarzeń - sztuczne ograniczanie kobiet przez patriarchat.

Rola gender w Wielkim Wybuchu.

 

Przy okazji można odpowiedzieć na pytania występujące na plakacie:

Jak zwiększyć równość płci w fizyce?

Zazwyczaj wystarczy schudnąć do tej samej masy.

Dlaczego niewiele kobiet studiuje fizykę?

Bo mają mniejsze odchylenie standardowe w swojej populacji.

Jak wspierać kariery fizyczek?

Tak samo jak kariery fizyków, podobno chcecie równości ^^

 

I na co te wszystkie konferencje? :)

Edytowane przez Ancalagon
  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już to dzisiaj w necie, ale zapomniałem wrzucić na forum :D 

Rozumiem, że w ramach walki w imię "równości" kobiety, które będą chciały stać się fizykami dostaną bonusowe punkty rekrutacyjne tylko z tego względu, że są kobietami? :) 

 

Czy tylko mi twarz tej kobiety z grafiki kojarzy się z Joanną Scheuring-Wielgus? :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ancalagon https://bezprawnik.pl/umcs-informatyka-seksizm/

„W przypadku takiej samej liczby pkt. pierwszeństwo będą miały kobiety (z uwagi na fakt, iż grupa studentów informatyki jest mocno zmaskulinizowana)”. Ten zapis wywołał lawinę krytyki, która spadła na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komuna miała jedną bardzo charakterystyczną cechę - "władza" gadała swoje a ludzie wiedzieli swoje (wyłączając zgraję głupców i pożytecznych idiotów). W obecnej rzeczywistości pod niebieską banderą jest tak samo, tyle, że na razie nie wykształcił się w pełni prześmiewczy język aluzji i metafor, prześlizgujący się do kultury przez cenzurę.

 

Ale akurat wierzę w fizyków. To często ludzie bardzo zręcznego i ciętego dowcipu. Niemal jestem przekonany, że wykładowcy skręcą sobie ostrą bekę z tematu, za pieniądze tych, którzy nic z tego nie zrozumieją, wychodząc finalnie na durniów. Wszystko odbędzie się zgodnie z projektem, choć wbrew jego intencjom. Prawie chciałbym tam pojechać i posłuchać z jaką finezją szyderstwo będzie poganiało kolejne szyderstwo. Ale jak to w fizyce - czas, czas, czas...

 

@Ancalagon może idź i zrób relację/reportaż?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnext

Nie dość, że o tej porze mam wtedy spotkanie, to jeszcze impreza jest na drugim końcu miasta na kompletnym odludziu. Musiałbyś znaleźć jakiegoś chętnego studenta, ja niestety te kilka lat za stary jestem :P

Zależy właśnie, kto będzie to prowadził. Ze strony fizyków pewnie byłyby podśmiechujki, ale sprawdziłem program na stronie  http://www.dnigenderwfizyce.confer.uj.edu.pl/program.

 

10.00 – Rejestracja/kawa

10.30 – Powitanie - prof. dr hab. Ewa Gudowska-Nowak, Dziekan WFAIS UJ

10.45 – Projekt GENERA - założenia, cele i efekty - dr Thomas Berghoefer, Koordynator projektu GENERA

11.15 – Czy fizyka ma płeć? - prezentacja wyników badań  przeprowadzonych w ramach projektu GENERA, wywiady pogłębione z fizyczkami i fizykami z 8 krajów europejskich - dr Paulina Sekuła, dr Ewa Krzaklewska, dr Justyna Struzik, Ewelina Ciaputa, Instytut Socjologii UJ

Dyskusja

12.15 – Przerwa kawowa

12.45 – Jak osiągnąć równość płci w naukach ścisłych? – panel dyskusyjny dot. dobrych praktyk z zakresu równości płci w edukacji i nauce - Anna Knapińska, OPI; dr Marta Łazarowicz - Fundacja na rzecz Nauki Polskiej; dr Magdalena Wencka, Instytut Fizyki Molekularnej PAN Poznań; Katarzyna Jurzak, Pełnomocnik Rektora ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów

14.15 – Lunch

15.00 – zwiedzanie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris UJ

 

Same kobiety w dyskusji nie wróżą nic pozytywnego ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Ancalagon napisał:

Jak osiągnąć równość płci w naukach ścisłych?

Proste, usunąć zachęty które mają kobiety chcące studiować nauki ścisłe. W naukach ścisłych pojęcie równości oznacza co innego niż w dzisiejszych naukach humanistycznych. Ludzie powinni iść na studia ze względu na zainteresowania, wiedzę i umiejętności, a uczelnie powinny przyjmować uczniów na podstawie wiedzy i osiągnięć kandydata, płeć nie powinna się liczyć, ale feministki chcą by właśnie płeć była istotnym współczynnikiem w wyborze kandydata. W Szwecji dzięki takiemu podejściu, kobiety studiujące nauki ścisłe mają zdecydowaną przewagę nad kolegami, chociażby dlatego że mają dodatkowe pieniądze, uczelnia bardziej przychyla się do inicjatyw i prac naukowych kobiet oraz władze uczelni chcą by kobiety odnosiły sukces, bo to daje im lepszą pozycję i możliwość pochwalenia się "postępowością".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Beckenbauer napisał:

W Szwecji dzięki takiemu podejściu, kobiety studiujące nauki ścisłe mają zdecydowaną przewagę nad kolegami, chociażby dlatego że mają dodatkowe pieniądze, uczelnia bardziej przychyla się do inicjatyw i prac naukowych kobiet oraz władze uczelni chcą by kobiety odnosiły sukces, bo to daje im lepszą pozycję i możliwość pochwalenia się "postępowością".

Dokładnie. To doprowadzi tylko do dyskryminacji mężczyzn w fizyce. Tym kobietom nie zależy na rozwoju fizyki tylko na "równości".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.