Skocz do zawartości

Exiting PXE ROM. Awaria kompa, ratunku!


Marek Kotoński

Rekomendowane odpowiedzi

@Stulejman Wspaniały

Zacznij od tego, co radzi @Rick

 

Zrzucić sobie obraz na HDD, jako plik.

Narzędzie DISKPART to wbudowane w system narzędzie do zarządzania dyskami, formatowania, tworzenia na nich partycji itp itd. Jeżeli za jego pomocą wybierzesz odpowiedni dysk (np. Pendrive, pendrive wpięty do portu USB widziany jest jako dysk), sformatujesz go, zachowując system plików FAT32 i tworząc na nowo sformatowanym nośniku partycje aktywną, a następnie wygrasz na tak przygotowany nośnik zawartość obrazu ISO zawierającego instalację systemu, gwarantuje Ci, że będzie działać. 

 

 

Oczywiście sposób opisany przez @Rick również jest dobry, niemniej uważam jednak, iż mój jest prostszy, a instrukcję podałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jak pisało w linku @TenTyp krok po kroku z sukcesem jak opisali na stronie, i komp nie reaguje na tego pena, tu wszystkie zdjęcia: https://imgur.com/a/TWGQN

 

Ale jak mam zrzucić na hdd? Wyjąć z uszkodzonego kompa, podłączyć pod płytę u mnie i wrzucić plik? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stulejman Wspaniały

 

Będzie to USB albo floppy albo storage service, ale prawdopodobnie floppy. I należy ustawić to jako pierwsze urządzenie, z którego powinien nastąpić rozruch. Jeżeli zrobiłeś wszystko zgodnie z instrukcją to nie ma bata - musi działać.

 

Jeszcze jedno - zależnie od BIOS może być jeszcze jeden haczyk - spotkałem się z czymś takim, że ustawiam w BIOS jako pierwsze bootowalne urządzenie żądany nośnik, a przy starcie jest ono ignorowane. Nie wiem, z czego to wynika, nie powinno się to dziać. Wówczas na ekranie, gdzie zaraz po uruchomieniu wyświetlana jest konfiguracją sprzetowa albo np. Logo producenta płyty głównej czy coś w ten deseń, powinny być wypisane przyciski takie jak np. F2 lub DEL aby wejść w BIOS. Wtedy należy zwrócić uwagę, czy jest możliwość wyboru urządzenia bootowalnego bez wchodzenia w BIOS. Taka opcja będzie opisana np. jako 

F8 Boot device. I z tego należy skorzystać w przypadku "olania" przez BIOS ustawień w tej płaszczyźnie.

 

Natomiast jeżeli chodzi i zrzucenie pliku obrazu na HDD - tak jak napisał @Rick - chodzi po prostu o to, że jeżeli przygotowujesz pendrive pod instalację Windows, to nie trzymaj tam tego pliku obrazu tylko gdzieś na dysku, bo używając programu np. Rufus gdzie na starcie ustawiasz parametry, takie jak system plików czy obraz systemu, gdzie obraz systemu będzie na nośniku, który za chwilę będzie miał być sformatowany, to program zgłosi błąd - w przeciwnym wypadku sformatowany nośnik a następnie pojawiłby się problem, bo miejsce w którym powinien być plik obrazu, zostało sformatowane. 

 

Z kolei w opisanym przeze mnie sposobie ten problem nie wystąpi o ile niema miejsca sytuacja, w której jedyną kopię pobranego pliku ISO umieścisz na formatowanym nośniku :D

Edytowane przez TenTyp
Niedopowiedzenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stulejman Wspaniały

 

Ano widzisz, musisz sobie ten plik ISO otworzyć np. za pomocą lekkiego i małego programiku PowerISO, Daemon również się nada, następnie zawartość pliku (kilka plików i folderów) wrzucić na pendrive. Nie musisz od nowa przygotowywać pendrive w tym momencie. I dla pewności - jak już będziesz próbował uruchomić z pendrive - użyj portu USB 2.0 - jeżeli takowy jest dostępny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależnie od BIOSu  Boot Menu jest dostępne pod innym klawiszem.

 

Tutaj w tym przypadku powinno  być pod ESC albo F10. W wielkim uproszczeniu jeśli podczas uruchamiania nie chce tego pendrive sam wykryć i wystartować instalacji to trzeba to wymusić.  Od momentu włączenia kompa klikać (można na zmiane) esc i f10 np. Powinno pojawić się okno z wyborem sprzętu,  z którego ma być uruchomiony komputer (wybieramy pendrive i rusza instalacja ).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Stulejman Wspaniały napisał:

Jeden plik iso miałem wypakowany z winrara i ten jeden plik skopiowałem.

To nie była operacja wykonania obrazu z sektorem rozruchowym za pomocą Rufusa, tylko "kopiuj-wklej" na pendrive'a bez sektora rozruchowego dla BIOSu. 

Wrzucam poniżej instruktaż, jak to zrobić poprawnie, żeby działało:


Nie kopiujesz pliku obrazu Windowsa bezpośrednio na pendrive'a, tylko zaznaczasz w Rufusie, że ze wskazanego przez Ciebie pliku obrazu instalacji Windowsa, chcesz zrobić odpowiedni instalacyjny nośnik USB, z dodanym przez Rufusa odpowiednim sektorem rozruchowym. On zrobi już resztę za Ciebie - Ty nic na tego pendrive'a nie kopiujesz własnoręcznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest świetna okazja do zrobienia backupu świeżej instalacji Windowsa. 

 

Jakiś czas temu zrobiłem świeżą instalację Windowsa. Poinstalowałem wszystkie sterowniki, najpotrzebniejsze programy narzędziowe i te drobniejsze programiki oraz aktualizacje. Zainstalowałem Acronis True Image WD Edition Software - to jest wersja do pobrania za darmo ze strony WesternDigital jak masz dysk twardy WD.  Jak dla mnie bardzo dobry program do klonowania dysków i do robienia obrazów systemów.

 

I zrobiłem obraz systemu. Wymaga to dwóch płyt - jednej CD - to jest system startowy Acronisa i manager instalacji obrazu. Oraz druga płyta - ja mam BlueRay i na tej płycie mam obraz systemu.

 

Pada dysk, schrzani się instalacja w jakiś sposób - wsadza płytę nr 1 CD potem nr 2 z obrazem i za chwilę trochę dłuższą mam gotowy system do działania.

 

Na takie ewentualności padających dysków jestem przygotowany. Raz na pół roku robię kopię najważniejszych danych - na płytach BlueRay w dwóch kopiach. Oraz mam dysk twardy leżący w szufladzie. Takie to domowe sposoby. Profesjonaliści robią to pewnie inaczej stawiając macierze Raid, przechowując dane w chmurze itd. Ale dla mnie to co ja używam domowymi sposobami - to mi wystarcza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady, dziś ogarnąłem sprawę - udało się zbootować pena rufusem, zainstalowałem system (było wiele problemów, instalowałem dwa razy windę), ale jest kolejny problem.

 

W biosie widać tak jak jest - ssd na którym jest system, i 1TB HDD. A na kompie widać tylko ssd - co jest znowu nie tak?

 

I drugi problem - na SSD 120GB, nie dało się zrobić w trakcie instalki partycji, jak ją teraz zrobić żeby na jednej był windows a na drugiej normalne dane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stulejman Wspaniały

Kliknij prawym na Mój Komputer, następnie Zarządzaj, następnie po lewej Zarządzanie dyskami i zobacz, który dysk Ciebie interesuje. Kliknij prawym na czarny pasek, który oznacza wolne, niepoformatowane miejsce i wybierz opcję Formatuj. Przypisz literę, nazwij sobie ten dysk. Po sformatowaniu dysk ten będzie widoczny. 

 

Uważam, iż nie ma sensu instalować dodatkowych programów, skoro Windows do tego typu rzeczy udostępnia własne narzędzia, proste w obsłudze. Jedynie ma to sens, gdy np. chcesz rozszerzyć istniejącą partycję o miejsce znajdujące się w przestrzeni ciągłej za partycją leżącą za tą, którą chcesz rozszerzyć, ale tak to w zupełności wystarczają narzędzia systemowe :D

 

W ten sam sposób możesz utworzyć partycję na dane obok tej systemowej na dysku SSD.

Edytowane przez TenTyp
Niedopowiedzenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stulejman Wspaniały

Aha, w takim razie nie wiedziałem. A więc wystarczy prawdopodobnie przypisać na nowo litery partycjom na HDD. W tym celu wejdź w to miejsce, o którym pisałem wcześniej (Mój Komputer->Zarządzaj...), znajdź swój dysk, będzie to dysk 0, 1 lub inny, zależy ile nośników masz podłączonych. Jeżeli wszystko jest ok ze sprzętem, jego obszar (ten taki pasek) powinien być podzielony. Na każdy z tych obszarów kliknij prawym i daj "Zmień literę dysku", wybierz sobie literkę i zatwierdź. Dyski (partycje) powinny być widoczne :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.