Skocz do zawartości

Wojna Rasowa w RPA - za pięć dwunasta...


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.02.2018 o 23:30, MoszeKortuxy napisał:

Czarni byli podbici i kolonizowani przez białych. Sam gdybym był jednym z nich pałałbym żywą nienawiścią do kolonizatorów. Moim zdaniem mają prawo wywalić najeźdźców ze swojej ziemi. 

Tak nie jest. To nie jest tak, że biali ich niszczyli i mordowali; owszem był apartheid ale to tyle. RPA to był najbogatszy kraj Afryki, gdzie średnia długość życia w 1994 wynosiła 64 lata i była na poziomie europejskim. Dziś to 49,7 lat (poziom z lat 70-tych, albo i gorzej) i raczej nie wzrośnie zbyt szybko.
Afrykanerzy to jak Rzymianie w Judei a do tego Burowie (głównie Holenderscy osadnicy) żyją tam od XVII wieku i przeciwstawiali się Anglikom w słynnych Wojnach burskich. Murzyni są jak dzisiejsi i wczorajsi Judejczycy: co oni dla nas zrobili?

 

hqdefault.jpg?sqp=-oaymwEXCPYBEIoBSFryq4

 

 

 

 

Historia prawdziwa od człowieka z RPA, który się ewakuował jak Mandela przejął władzę.

Mentalność obywatela czarnego kontynentu, ściślej, RPA:

 

Chcieli chłopa wykształcić, dokładniej wysłać go na kurs, podnieść kwalifikacje, dać lepszy zawód i lepsze pieniądze. Chłop jednak oszalał. uciekł na dach biurowca i tam groził że skoczy jak go będą chcieli wysłać na ten kurs. Musieli go zawinąć do klatki i tak zdjąć z dachu.

No wariat. (tu: zacząłem się śmiać, i mówię że mnie wkręca).

Mój rozmówca widzi, że mu nie wierzę i mówi, że to jeszcze nie koniec, opowiada dalej:

Czy aby na pewno?

Po tym zdarzeniu kierownik mu mówi:

- Chcieliśmy cię wysłać na ten kurs, miałbyś lepszą robotę i trzy razy (sic!) więcej zarabiał.

- Myślisz,ze ja taki głupi jestem? - mówi chłopina - Wyślesz mnie na kurs nauczysz zawodu i będę zap13rdal4ł tak jak ty. Nie ma głupich!

 

Oni są cwani, nie są głupi tylko cwani.

 

Nie wiem czy śmiać się czy płakać ale po paru godzinach tych opowiadań wiem, że kultura i mentalność przeciętnego murzyna tak dalece się różni od naszej, że nie jesteśmy nawet w stanie tego pojąć. Nawet Afrykanerzy mówią, że oni często nie starają się tego zrozumieć, to nie ma sensu, uczą się tych fanaberii i przyjmują to jako lokalny folklor.

 

--

Inna historia:

Afrykanerzy mówią, że murzynowi nie można nic dać. Nic! Nigdy! Sprzedać za 5 centów nawet ale nigdy dać. Nie rozumiesz? To zaraz zrozumiesz.

Był jeden murzyn co tam ze mną robił i mi pomagał. Miał takie stare łachy i pytał się czy nie mam jakichś lepszych. Miałem jeansy, nieużywane, więc mu dałem a on mi na to, że chce moje buty, te które mam na sobie. Mówię mu, że to są moje buty i mu ich nie dam a on, że mam mu je dać bo skoro dałem spodnie to i buty też mu mam dać. Tłumaczę mu, ze spodnie mu dałem bo ich nie używałem ale buty są moje i nie rozumiem o co mu chodzi ale ich nie dostanie. Facet zaczął się drzeć tak, że całe biuro się zbiegło, bo nie wiedzieli co się dzieje, a on się darł, że ja mu mam dać buty i już bo skoro dałem spodnie to i buty mu się należą.

Także nigdy nie dawaj nic murzynowi. Nigdy.

 

Jazda bez trzymanki jak dla mnie ale zaczynam rozumieć pewne aspekty tej kultury.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.