Jump to content

Recommended Posts

Czołem Bracia!
Znajomy jeździ cyklicznie na różne obozy survivalowe i symulacje militarne. Powiem szczerze, że zainteresował mnie mocno tym tematem. Planuję wyjazd na szkolenie surwiwalowe w marcu.
Pytania Was:
1. Czy ktoś jeździ na takie obozy/szkolenia?
2. Czy Ktoś z Was może polecić jakąś fajną grupę organizującą takie obozy/szkolenia?

Zastanawiam się nad tymi organizowanymi przez survivaltech. Z tego co zdążyłem się zorientować to chyba jedna z droższych ofert ale na prawdę profesjonalnie podchodzą do tematu i przekazują bardzo obszerną wiedzę.
A może jest tu jeszcze kilku takich jak ja, którzy chcieliby zacząć przygodę z survivalem i ten temat będzie pomocny? W każdym razie liczę na to, że się rozwinie.
 

Link to post
Share on other sites

Polecam szkolenie typowo wojskowe  - S.E.R.E.  - dzieli się na trzy poziomy A ( teoria ) B ( praktyka ) C ( realizacja zadania, pochwycenie, przetrwanie przesłuchania, stawianie oporu i ucieczka ). Porusza temat przetrwania (S) , unikania (E) , oporu ( R)  i ucieczki (E) na necie można znaleźć sporo skryptów oraz prezentacji, jest kilka prywatnych firm organizujących szkolenie dla cywili - koszt od 600 do 1200 zł

Link to post
Share on other sites

Tak, ale takie szkolenie chyba jest skierowane do osób, które już zdążyły "liznąć" zwykłego survivalu? Ten wątek chciałem, żeby poruszył kwestię dla typowego amatora, który dopiero chce zacząć z tym swoją przygodę.
Po takim typowym survivalu, każdy określi sobie sam co go bardziej jara - bardziej w militaria czy bardziej w bushcraft - choć S.E.R.E. i typowo militarne to moje klimaty, w międzyczasie już ogarniam sobie strzelnicę, dalej będą jakieś złożone szkolenia strzeleckie i mam zamiar w końcu wziąć udział w jakimś fajnym obozie, który to wszystko połączy :)

Link to post
Share on other sites

Byłem, zobaczyłem i nie żałuję, że wybrałem akurat survivaltech.
Świetne szkolenie. Niesamowity ogrom wiedzy przekazany w bardzo fajny sposób, zadanie praktyczne w oparciu o zebraną wiedzę, wprowadzenie organizmu w sytuację symulującą sytuację awaryjną.
No i instruktor (Piotrek z Survivaltech Kielce), który nie jest jakimś pizdusiem świeżo po kursie, który przekazuje wiedzę z książek - tylko człowiek zaprawiony w boju, po różnych wyprawach i eksperymentach - który jest w stanie z własnego bogatego doświadczenia opowiedzieć co się sprawdza w sytuacjach survivalowych a co jest czystą teorią.
Podsumowując - zajebista przygoda, zajebista nauka, zajebista odcina od dotychczasowego pędu. Na pewno idę dalej w tym kierunku.

Link to post
Share on other sites

Zacznijmy od tego co było m.in. poruszone:
- omówienie czym jest sytuacja survivalowa i czym różni się survival od typowego bushcrafta
- psychologia przetrwania, systemy survivalu
- co może nas zabić w sytuacji survivalowej (wbrew pozorom to nie głód, nie zwierzęta tylko najczęściej jest to wychłodzenie organizmu przez niewiedzę)
- omówienie wyposażenia survivalowego, noży, dostępna duża ilość sprzętu do zmacania i wypróbowania podczas szkolenia
- różne rodzaje krzesiw, metody rozpalania ogniska z przedmiotów codziennego użytku oraz pozyskanych z lasu (muszę powiedzieć, że po tym szkoleniu jestem virtuozem krzesiwa i rozpalania ognisk w różnych warunkach)
- metody nawigacji za pomocą busoli, wyznaczanie kierunków i nawigacja bez przyrządów
- nawigacja nocna
- metody wzywania pomocy
-najszybsze i najbardziej przydatne węzły
- budowa schronienia z dostępnych materiałów oraz improwizacja z leśnych zasobów
- pozyskiwanie budulca, sznurków z lasu
- uzdatnianie i filtrowanie wody
- przygotowywanie jedzenia w warunkach survivalowych
- znaczenie kalorii w sytuacji survivalowych, wpływ
- nacisk na najszybsze znalezienie najprostszego wyjścia z sytuacji

I to tak opisałem pobieżnie, każde z tych zagadnień było poruszone od A do Z, a następnie po każdym etapie było do wykonania zadanie potwierdzające teorię, które pozwalało poznać temat od strony praktycznej i lepiej zapamiętać.
Przykładowo przy filtracji wody było omówione najpierw do czego jest nam potrzebna, jakie ma znaczenie w warunkach survivalowych, i do czego może prowadzić jej brak. Następnie jakie zagrożenia dla nas mogą w niej czyhać, po czym to poznać i jak temu zapobiec - po czym zajęcia praktyczne (uzdatnialiśmy wodę z zasyfiałej kałuży po czym ją piliśmy bez żadnych konsekwencji). Na każdą sytuację mieliśmy przedstawionych kilka opcji, z których jedna-dwie były ostateczne czyli takie, które nie są do końca dobre dla nas ale pozwolą nam przeżyć jeśli nie mamy innego wyjścia. I tak ze wszystkim.

Kurs trwał od 10:00 do 23:00 w sobotę oraz od 7:30 do 16:00 w niedzielę, bez zbędnego pitolenia. Spanie w zbudowanym przez siebie  schronieniu.

Dla tych co chcieli poczuć dosłownie oddziaływanie sytuacji survivalowej, ograniczone racje żywnościowe. Zupełnie inaczej człowiek się zachowuje i myśli gdy ma deficyt kaloryczny. Te same rzeczy, które wychodziły pierwszego dnia, w kolejnym wydawały się być już nieco trudniejsze.

Instruktor nie zgrywał chojraka - cierpliwie wszystko tłumaczył i pokazywał nawet jeśli trzeba było komuś przekazać to kolejny raz bo nie trybił. Widać, że nie siedział tam za karę ale na prawdę jest to jego pasją.
Cały zespół tworzący survivaltech to ludzie, którzy na bieżąco eksperymentują ze sprzętem, systemem survivalowym oraz własnymi organizmami i doskonale wiedzą co się sprawdza w danej sytuacji a co jest mitem i może mieć rację bytu wyłącznie jako teoria snuta na kanapie lub wycieczce a nie sytuacji awaryjnej.

 

To tak po krótce :)

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • Similar Content

  • By Quo Vadis?
   Pieją kury pieją...szukają koguta.
   Okej, nie kury a politycy i nie koguta a frajerów.
   Druga fala tej strasznej pandemii ma zaatakować już od połowy września i wymieszać się z grypą.
    
   Możliwe są zatem scenariusze, że znów zostaną wprowadzone pewne restrykcje, czemu polskie, posłuszne społeczeństwo się podda.
   Nie będzie u nas drugiej Serbii, gdzie wkurzeni ludzie pokazali co myślą o zachowaniu rządu:
    
   Przezorny zawsze ubezpieczony.
   Jest to dobry moment na małe uzupełnienia w zapasach.
   Ktoś coś działa w tej kwestii?
  • By Adameo
   Czy znacie przepisy dotyczące biwakowania?

   Co można robić w czasie tripu a co jest prawnie zabronione. Jakie kary grożą za nie przestrzeganie przepisów. Kto może nas ukarać a kto nie.


    
  • By The Wanderer
   Chcialem od dawna to zrobic ale odwlekalem. Moj pomysl wzial sie od tego, ze chcialbym pojsc w jedno miejsce i tam spedzic 2, 3 dni. Oczywiscie spalbym pod namiotem, a z racji ze nigdy tego nie robilem, rozbilem dzisiaj namiot w ogrodku i postaram sie przezyc w srodku przez noc. Mieszkam w Londynie, wiec dzis w nocy nie powinno byc nizej niz 4C.
    
   Do namiotu za 20Funtow, mam mate i spiwor, ktore kupilem z demobilu. Wezme latarke, telefon i w sumie nic wiecej bo do domu mam 2 metry. 
    
   Wszysyko powinno byc O.K. jednak zdam relacje jak przezyje dodaje tez zdjecie:
   https://ibb.co/d22M8hg
  • By Patton
   W sobotę czeka mnie wyprawa na wesele kuzyna, ale jakoś za tego typu uroczystościami nie przepadam. No i mam ten problem, bo nie mam pomysłów jak je przeżyć, więc może wy mnie wspomożecie jakimiś pomysłami? Tylko od razu mówię że nie jadę sam, nie tańczę, a z piciem to nie wiem jak będzie.
  • By Janek Horsie
   Wrzucajcie proszę w tym temacie informacje o wydarzeniach, targach, spotkaniach, wystawach, które dotyczą broni palnej, strzelectwa, militariów i survivalu.
   Myślę, że mamy na forum wielu miłośników zainteresowanych tymi imprezami. Fajnie byłoby mieć informacje o takich wydarzeniach w jednym miejscu.
    
   Jako pierwsze, bo chyba jeszcze o tym nikt nie wspomniał, a impreza już za tydzień:
    
   W dniach 5-7 kwietnia odbędą się w Sosnowcu targi strzelectwa, militariów i survivalu - EXPOShooting
   Zakres tematyczny targów jest bardzo obszerny, a lista wystawców bardzo ciekawa.
    
   Godziny otwarcia   
   5 kwietnia 2019  piątek - godz. 12.00-18.00
   6 kwietnia 2019  sobota - godz. 10.00-18.00
   7 kwietnia 2019  niedziela - godz. 10.00-16.00
    
   Wstęp
   20 PLN brutto - bilet normalny
   10 PLN brutto - bilet ulgowy
    
   Szczegóły na stronie:
   https://www.exposilesia.pl/exposhooting
    
    
    
   W tym tygodniu miały się odbyć targi myśliwskie HUBERTUS w Warszawie, jednak ze względu na niewielkie zainteresowanie targi zostały odwołane i odbędą się w innym terminie.
    
   Szczegóły na tronie:
   http://www.hubertusexpo.pl/
    oraz
   https://www.pzlow.pl/index.php/aktualnosci/628-targi-hubertus-expo-2019-odwolane
    
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.