Skocz do zawartości

Albo cukry, albo zdrowie


Rekomendowane odpowiedzi

Odkąd podziękowałem mojej żonie za współpracę, praktycznie z dnia na dzień rozpocząłem nowe żywienie. Wnioski są takie, że jest całe mnóstwo zdrowego nieprzetworzonego jedzenia które trzeba nauczyć się przyrządzać ale w końcu tak jak trafiłem na "Kobietopedię" i tę stronę, tak jeszcze łatwiej trafić na sensowne miejsca w sieci dot porad przyrządzania jedzenia. Generalnie moja dieta oparta jest teraz na kaszach których odkryłem całe bogactwo, czerwonej soczewicy -  która jest moim największym odkryciem, brązowym ryżu. Do tego warzywa, orzechy włoskie lub brazylijskie które mają dużo selenu  i cała masa przypraw. Kwestia dyscypliny aby  przygotować to wieczorem przed porannym treningiem i pracą. Jem praktycznie co chcę ale w obrębie tego co podałem powyżej. Nie wydaje mi się żeby to była "dieta" po prostu normalny sposób żywienia. Po kilku miesiącach sprawiają takie przygotowania i planowania taką samą przyjemność jak same ćwiczenia. Acha, jestem naprawdę zajętym człowiekiem ale nie jest to wszystko aż tak czasochłonne. Gotujcie sobie sami , eksperymentujcie i próbujcie. Nie zapominajcie też o suplementach B3, B12, cynk. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sposób żywienia powinien być dostosowany do trybu życia i aktywności fizycznej. Faktycznie są wysiłki glikolityczne do których potrzebne są węglowodany i glikogen. Są wysiłki do których zasilanie pobieramy z tłuszczy. Dlatego dieta pracownika fizycznego, księgowej i amatorskiego sportowca będą inne i każda będzie dopasowana do trybu życia. Niektórzy również uwzględniając to zmieniając zarówno ilość kalorii jak proporcje w ciągu danego tygodnia w zależności jakie zadania stoją przed nimi w danym dniu. (rotacja kalorii , węgli w diecie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węglowodany nie mniej niż 15% wszystkich kalorii, minimum 1g/kg białka. Generalnie im więcej pracy fizycznej tym więcej węglowodanów. Ilość kal = waga x 24 x współczynnik aktywności:

1 praca biurowa,

1,1 praca biurowa trening 1-2 na tydzień rekreacyjnie

1,2 praca fizyczna + trening. 

 

Nie usuwałbym tłuszczu z diety w dni gdy mamy dużą aktywność lub dzień przed większa ilość kalorii z węglowodanów. Można np również trzymać ujemny bilans i bardzo nisko węglowodany gdy wiemy ,że za 3-5 dni będzie wielkie chlanie i obżarstwo a po imprezie iść zrobić ciężki trening.

@Brat Jan  Gdy informatyk idzie tylko do biura i po Lidla w drodze powrotnej to praktycznie cały dzień korzysta tłuszczy. Cukry do pracy mózgu to właśnie te 15%. Gdy taki informatyk bierze do pracy kanapki na obiad pierogi z paczki itp to bęben wyskoczy raz, dwa no i taki ogólnie sflaczały facet będzie. Mając taki tryb życia faktycznie dieta tłuszczowa ma sens.

 

Informatyk trenujący rekreacyjnie może w dni treningowe dorzucić 1-2 torby ryżu czy innych węgli złożonych . Równie dobrym wyjściem jest zjedzenie węglowodanów na noc z dziennej puli /lepszy sen. 

 

Praca fizyczna to już i dużo większe kalorie to i ogólny procent węglowodanów można zwiększyć. Ale w żadnym wypadku nie ma mowy o zapijaniu felicji colą ;) . Jestem zdania ,że nie powinno się przekraczać 3g/kg węglowodanów. 

 

Wysiłki w trakcie których wykorzystujemy glikogen to te krótkotrwałe trwające do godziny. Do spalania tkanki tłuszczowej dobrze jest zachowywać tętno ok 40%-55% maksymalnego. 

Ale ja się nie znam, wypowiedziałem swoją opinię jako hobbysta w temacie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2018 o 09:02, rejdi napisał:

Osobiście jestem za zrównoważona dietą (warzywa, miesko, owoce lepiej przyswajalne). Dieta tłuszczowa jest droga a nasze Polskie mięso daje wiele do życzenia.

Dieta tłuszczowa nie jest droga, wystarczy wiedzieć co i w jakiej ilości kupować. Ale ja już sam nie wiem. Tutaj zobaczcie co znalazłem. To zaprzeczenie tego, o czym mówi dr. Kwaśniewski. I komu wierzyć?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.