Skocz do zawartości

Oczy zwierciadłem duszy?


ciekawyswiata

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna mnie interesuje ta kwestia. Czy rzeczywiście uważacie, że po oczach możemy poznac, że ktoś jest na przykład dobry, zły, ma dobre i złe zamiary, jest manipulatorem, oszustem, a nawet nie weszlibyście z jakąś osobą w interesy? 

 

Szczególnie interesuje mnie odpowiedź @Stulejman Wspaniały. Kilka razy w audycjach mówiłeś Marku o oczach w takim ezoterycznym kontekście. Chyba raz wspominałeś o Panu Ziębie, raz o Adamie Szustaku. Było tam coś o tym, że coś z ich oczami jest nie tak, że nie ufasz im( nie pamiętam, w których audycjach, jest ich już bardzo dużo, mam nadzieję, że nie pomyliłem osób). Opierasz się na intuicji, przeczuciach, coś w środku Ciebie podpowiada, że dana osoba jest taka czy owaka? Jestem ciekawy Twojego zdanie, bo na pewno masz też duże doświadczenie w pracy z ludźmi. Przyznam się, że czasami czuję jakby strach, jakby odrzuca mnie od niektórych spojrzeń, chociaż wiem, że fizycznie te osoby nie są w stanie mi zagrozic.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, po oczach naszego rozmówcy można sporo się o nim dowiedzieć, pod warunkiem, że potrafimy czytać mowę ciała i znamy znaczenie gestykulacji.

 

Człowiek nieświadomie wysyła mnóstwo sygnałów, lecz tylko dobrzy obserwatorzy potrafią je odczytywać ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to są bardzo subiektywne uczucia i nijak mogą się mieć do rzeczywistości.

Dla mnie czyjejś spojrzenie może być intrygujące i tajemnicze, a dla kogoś innego niebezpieczne i straszne.

Wszystko zależy od własnych przeżyć i doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Głodny Prawdy said:

 I teraz pytanie jak stać się takim obserwatorem?

Nie wiem czy można. Ja tak mam od zawsze, ale to wynika z moich specyficznych przeżyć w dzieciństwie i w młodości, gdzie raczej nastawiony byłem na obserwowanie rzeczywistości niż jej kreowanie. Poza tym to trochę jak w dżungli, jeśli mieszkasz w mieście musisz nauczyć się rozpoznawać pewne zagrożenia, a największym zagrożeniem w mieście jest drugi człowiek stąd od małego można nauczyć się po wyrazie twarzy, ruchach, sylwetce kto może być dla ciebie zagrożeniem. Z nosem w telefonie komórkowym, nie zwracając uwagi na drugiego człowieka wykształcić się tego zmysłu obserwacji nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko się zgadza tylko zapominacie o jednej ważnej rzeczy - oczami można sterować. Tak samo jak ręką, nogą, palcem. Więc ktoś obyty w mowie ciała i będący nie najgorszym aktorem, potrafi tak ,,dobrać" oczy, swoje uczucia ustawić na pożądany wygląd że dla większości ludzi jest to nie do odróżnienia. 

Sam jestem tego świetnym przykładem. Gdy się wczuję - generalnie większość znanych mi min/poz to pestka. Zresztą, Marek w audycjach czy książkach pisał to samo - jak małżeństwa potrafią przed ludźmi idealnie udawać, a tak naprawdę się nienawidzą.

 

 

Jak stać się takim obserwatorem? 

Ja już od urodzenia taki jestem. Lub inaczej - przez swoje dzieciństwo (wpływ środowiska) wytworzyły się u mnie cechy obserwatora. Według HumanDesign czy innych modeli typu MBTI - jestem analitycznym poszukiwaczem. A jestem sporo przed 30.

Dlatego oprócz typowych cech, przydaje się intuicja (którą podobno można ćwiczyć).

 

Uogólniając - z oczu bardzo często wyczytasz u ludzi co aktualnie u nich w głowie siedzi (bywają uniwersalne czynniki, obiektywne; tak jak i subiektywne wspomniane wyżej). Jednak bardzo często - nie oznacza zawsze.

Edytowane przez OdważnyZdobywca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PanDoktur napisał:

Jak się przesiedzi trochę godzin na oddziale psychiatrycznym to potem na podstawie samych oczu można z dużą pewnością stwierdzić czy ktoś ma objawy psychotyczne

Mógłbyś wrzucić tutaj jakieś fotki osób z objawami psychotycznymi? Chciałbym nauczyć się rozpoznawać takie osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.