Skocz do zawartości

Tuning Peceta czy nowa konsola?


kame.hame

Rekomendowane odpowiedzi

Siema

Mój obecny sprzęt to:

  Procek - AMD Athlon(tm) II X3 445 Processor 3.10 Ghz

  RAM - 8 GB 

  Karta graifczna - AMD Radeon HD 6800 Series

  Zasilacz - AeroCoo VP-450

  Dysk twardy - 250 GB

Moim celem jest granie w najnowsze produkcje w +/- 60 fps na średnich/wysokich ustawieniach graficznych.Zastanawiam się nad upgradem lub kupieniem konsoli.Co bardziej finansowo będzie się opłacało? Dodam ze w temacie jestem zielony.Liczę na waszą pomoc :)

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólna zasada kupowania konsol jest taka, żeby ich nie kupować.  Ponadto, na konsolach w 60fps pograsz tylko w niektóre tytuły, a o strzelankach można zapomnieć. Ponadto, PC jest bardziej użytkowy i można go rozbudować w przyszłości. 

Jeżeli chodzi o podzespoły, to:

-CPU: I5 z taktowaniem >3Ghz, w zależności, czy pod Socket 1150, lub 1151 (nowszy) to model 4460, lub 6600.

-GPU: GTX 1060 z 6 GB RAMu, tylko dobrze byłoby poczekać, aż ceny spadną po boomie na kryptowaluty

-Zasilacz: zostaje

-RAM: zostaje, ew. można w miarę potrzeb dokupić

-HDD 1-2TB

-SSD 120-256gb na system itp. (opcja niekonieczna)

-Płyta główna: tego już nie doradzę, podpasowuje się ją pod CPU i osobiste preferencje, jak i obudowę;polecam pełną ATX

-Obudowa: musisz sprawdzić, czy nowa grafika się zmieści 

Wyjdzie kilka tysięcy, ale będziesz miał maszynę do wszystkiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer za kilka tysięcy do wszystkiego - też tak myślałem, a wyszło jak wyszło - słabe optymalizacje gier pod pc, masa bugów ( bo najpierw robią na konsole) itp ale wszystko zależy od tego co chcesz odpalić - ja wolę PS 4 dla bloodborne i diablo 3 ( nie trzeba internetu i świetne sterowanie) a wyrosłem z grania we wszystko co ładnie wygląda. Jak chce się pc naprawdę mocny to trza wydać z 5 tysięcy ponad do prawdziwej 4K rozdzielczości.  Wiedzmin 3 lepiej działa na 8 rdzeniowym procesorze ps 4 niż na najlepszych i5 intela, a taki odpowiednik intela jest prawie w cenie całej konsoli ps 4 pro. 
Nie wiem skąd wy znacie te cyniczne zasady co do konsol, to zalatuje jakimś pecetowym fanbojstwem. Sprzęt to tylko sprzęt, a tak jak producenci gier zdzierają na konsolach, tak zdziera się na pecetowcach przykład nvidia i intel na sprzęcie. Kiedyś nie potrzeba było wpatrywać się w ekran "4k" na "ful hawde", mieć zajebistych tekstur, 60 i wiecej fpsów, aby mieć satysfakcję, to marketing trzepie mózgi, a większość pecetowych "zajebistych" graficznie gier jest specjalnie robiona pod nowy sprzęt - mimo że grafika nic lepszego nie reprezentuje w stosunku do kilku ostatnich lat - napędzanie konsumpcji do kieszeni korporacji. 
60 fps na konsoli nie jest potrzebne, bo gry profilowane są na innym kodzie i pod sterowanie padem, gdzie 30 fps nie robi tak złego wrażenia jak 30 klatek na pc. Zresztą wszystko zależy od konkretnego tytułu, tak jak na pc na którym jednak musisz dać ponad tysiąc złotych za samą grafikę. 
Jak jesteś zapalonym graczem i lubisz różne gatunki, to konsola przydaje się tak samo jak dobry pc, czyli dobrze byłoby mieć jedno i drugie. 
 

Edytowane przez AdamPogadam
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od gier! Jak jesteś fanem  strategii ,RPG-ów w stylu Baldur, gry online,mmo,fps,steam,symulatory, czasem jakaś praca na PC wordy,video,grafika,muzyka,kino domowe- to pecet .

 

Konsole PS4 gry exclusive ,ściganki,przygodówki, produkcje Japońskie .itp   filozofia "odpal i zapomnij" ;) 

 

 

W twoim przypadku opcja nowy komputer ,nie upgrad'uj tego co masz bo się nie nadaje na nowe gry.  

Pamiętaj  płyta główna powinna być DROGA! jak np. procesor kosztuje 1000zl to płyta za 500-700 (lub więcej jak masz kasę) ,zasilacz z dobrej firmy z certyfikatem i dobra obudowa 200- 300zł np (Silentium Aquarius coś co jest z grubej blachy i ciężkie ;) ) lub więcej 

 

Cena :

PC - $$$$$$$$$$$$$ + GRY można grać za free w steam.

Ps4 pro - 1500zł do 1600zł  + PlayStation Plus 180zł za 12 miesięcy + GRY  .

Edytowane przez Voqlsky
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz grać w nowe tytuły, to potrzebujesz NOWEGO kompa za ok. 4 tys. I do tego przydałby się dobry monitor, żebyś widział efekt pracy karty graficznej. 

 

Upgrade moim zdaniem bez sensu. Szybko się zestarzeje, może coś ze sobą nie działać. Jak wymienisz procek i grafikę, to musisz zmienić i płytę główna i zasilacz, może chłodzenie dodatkowe. Ze starego może Ci się przydać tylko dysk i ram.

 

Więc jeśli zależy Ci stricte na grach, to konsola jest lepszym i tańszym rozwiązaniem.

 

Sam się nad konsolą zastanawiam, mimo iż mam mocnego kompa. Dlaczego? Niefajnie mieć pracę, dokumenty, wartościowe dane razem z grami. Te na PC lubią wywalać błędy, problemy i mam wrażenie, że z czasem przez to komp przymula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałem przed podobnym dylematem, częściowo. Wybrałem kompa. Procesor AMD FX 8350 mega rakieta, do tego solidna karta graficzna. Tutaj już zgodnie z budżetem dobierasz, ale warto śledzić rankingi. Na tej stronie http://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html masz rozpisane karty graficzne od najlepszych do najgorszych w danych segmentach cenowych. To moja podstawa do składania PC. U mnie wyszedł komp nowy za 2200 złotych około łącznie z monitorem, myszką i klawiaturą, bo do tej pory rezałem na laptopie. Oszczędzić można mocno na obudowie (używana za 10 - 20 złotych), na dysku (100 złotych to masz 500gb), RAM z AliExpress można przycebulić trochę (50 złotych w kieszeni około, jak dobrze poszukasz). Zasilacz dobierasz na podstawie białej listy. AMD FX 8350 i GTX 1050 (czy inne w tym segmencie), a wszystko ci pójdzie w super jakości. Jeszcze polecam kanał DobreProgramy na YouTube. Gość pokazuje, jak złożyć kompy za 500,1000, 1500, 2000 złotych i w innych przedziałach + testy na najnowszych produkcjach. Jak ogarniasz temat to też zaoszczędzisz zgodnie ze wskazówkami prowadzącego. Ten kanał był dla mnie właśnie inspiracją, żeby złożyć nowego kompa po latach i jestem zadowolony z decyzji. Konsola ma swój urok, nie powiem, ale PC z czasem jeszcze kosmicznie da się rozbudować. To chyba największy plus. Nie ma też problemu, żeby pada, czy kierownicę podpiąć. Ja gram na padzie pod PC, do tego duży monitor i gitara :) Jeszcze chcę zainwestować w kierownicę po jakimś czasie. Bardzo dobrego kompa możesz mieć za ok. 2000 złotych. Pójdzie prawdopodobnie wszystko na wskazanych przez ciebie parametrach. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kame.hame

 

Na PC też popykasz bez lagów ;)  Dodatkowo możesz emulować wiele starszych konsol ps1, ps2, ps3, konsole segi, nintendo ....

 

Procesor Pentium g 4560 cztery wątki, wydajność w grach niższa od i5 7400 raptem o 5 - 12 % zależnie od gry - 225 pln

 

https://www.morele.net/procesor-intel-pentium-g4560-3-5ghz-3mb-box-bx80677g4560-1115886/

 

Grafika GTX 1050 poniżej - 600 pln

 

Płyta główna na H110M - 169 - 190 pln zależnie od producenta i modelu

 

Zasilacz Corsair vs 550 lub Vero L2 500 - 179 pln

 

Obudowa Zalman T4 - 99 pln

 

Ram DDR 4 Goodram 8 GB - 320 pln

 

Dysk HDD 1000 GB lub  SSD 120 GB (opcja z ssd jeśli chcesz wykorzystać dysk ze starej jednostki na dane, a kupić ssd na system) - 179 pln

 

Daje to jednostkę w cenie poniżej 1800 pln na, której zagrasz we wszytko komfortowo.

 

 

I porównanie takiego zestawu z PS 4:

 

 

No i na PC gry wyglądają lepiej ;) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" której zagrasz we wszytko komfortowo" - komfortowo, na średnim detalach, a emulacja ps 2 czy w ogóle 3 na tym? No nie bardzo to widzę.
Komp na full hd w miarę dobry to: i5 4670 k 3.8, firmowa płyta główna msi,  ramy 12gb 1600, grafika gtx 970 (czy 1060, a kosa to 1070), zasilacz minimum 500, monitor 1920 na 1080.
Ja na monitorze 1920x1080 starszego nieco juz samsunga syncmaster jak zobaczyłem tomb ridera ostatniego odpalonego na PS4 pro to aż się zdziwiłem, naprawdę ładnie, tak samo wieśmin 3. 

Edytowane przez AdamPogadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś byłem zwolennikiem PC, a zakup konsoli wydawał mi się poronionym pomysłem. Taki klocek, którego nie da się unowocześnić, po paru latach będzie do wywałki. A kompa można unowocześniać w kółko poprzez szybszy procesor, więcej pamięci, lepszą grafikę. Co jakiś czas trzeba zmienić płytę główną, ale to w sumie taka sama część jak wszystkie inne. Miałem do tego dużo zapału, szukałem alternatywnych sterowników, bawiłem się w oveclockig. Z czasem jakoś mi się odechciało tak kombinować i zacząłem doceniać zalety zamkniętej konfiguracji konsol. Nic nie trzeba przy tym robić, włączasz i masz.

Także @kame.hame jeżeli masz ochotę i energię na ogarnianie spraw typu sterowniki, bug-fixy itp to komputer prawdopodobnie będzie lepszym wyborem. Ale jeżeli nie chcesz się ciągle zastanawiać, czy jakaś gra będzie dobrze chcodzić na Twoim sprzęcie, to wybierz konsolę.

Edytowane przez Hydraulik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AdamPogadam napisał:

emulacja ps 2 czy w ogóle 3 na tym? No nie bardzo to widzę.

Bez stresu, emulacja ps2 na takim sprzęcie w full hd 60 fps, trzeba włączać fps limiter. Jakieś 96% tytułów w pełni grywalnych. Sprawdzałem na kilku konfiguracjach nawet na leciwych athlon x4 z 9800 gt na pokładzie spokojnie ma się w okolicach 40 - 45 fps. 

 

Co do PS3 to emulator jest jeszcze mało zaawansowany, ale już można przejść jakieś 1/4 tytułów. Z każdą kolejną wersją maleją wymagania sprzętowe i rośnie ilość tytułów. Na i7 6700 spoko wszystko śmiga, na słabszych nie testowałem. 

 

Nie oszukujmy się emulatory instaluje się głównie dla exclusive, które nie są wydane na innych platformach, a twórcy emulatorów skupiają się w pierwszej kolejności  aby właśnie te tytuły uczynić grywalnymi. 

 

W emulacji konsol karta graficzna wcale nie musi być zbyt silna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opłaca się kupować zaje procesora dla emulacji ps 3. W cenie takiego procka dostanie się ps3 i kilka gier, czy więcej w wersji cyfrowej. 

Bugi, aktualizacje są teraz wszędzie, konsole też na to cierpią. Podobny błąd na ps4 zobaczyłem jak na pc w wiedźminie 3 etc Duuużo zależy od konkretnego tytułu czyli producenta właściwie. Wielka moc PC o której wszyscy biją nie jest właściwie wykorzystywana, rynek hardware jest napędzany złymi optymalizacjami gier i będzie tak dalej.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Na miejscu autora wątku nie babrał bym się w ulepszanie tego co ma tylko kupił:

 

Używany, pofirmowy PC, z procesorem min. i5-2400 i 4gb ramu. - 400zł. Wtedy w sumie by miał 12 gb ddr3.

Dysk SSD ze 120gb. - 130zł.

Grafike GTX powyżej 1030. 500zł.

 

Wyjdzie to w sumie z 1000zł, i będzie miał PC do wszystkiego.

 

 

---edit: ilość ramu.

Edytowane przez adrian86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.