Skocz do zawartości

Komornik Ojciec Alimenty


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

mam problem bracia a wiem że są tu osoby, które się na tym znają. Mianowicie mój ojciec rozwiódł się z matką dawno temu, w zemście nie płacił alimentów, pracował na czarno. Teraz po czasie chce spłacić całą kwotę i tutaj mam parę pytań. 

1) Jeśli ojciec wpłaci teraz całą kwotę na moje konto za zaległe alimenty to czy komornik może ściągnąć część z tych pieniędzy jako opłata komornicza?

2) Mogę mieć później jakieś problemy, z racji tego że dostanę jakieś duże kwoty pieniężne, trzeba to jakoś podatkować jak to się ma z prawem Polskim?

3) Muszę coś wysyłać jakieś pisma by zwolnić z opłat komorniczych, czy to już leży po stronie ojca?

 

Za wszelką pomoc dziękuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mao napisał:

1) Jeśli ojciec wpłaci teraz całą kwotę na moje konto za zaległe alimenty to czy komornik może ściągnąć część z tych pieniędzy jako opłata komornicza?

 Komornik ma się nijak do Twojego rachunku bankowego. Tak, będzie rościł nadal o zapłatę egzekucji, ale od Twojego ojca. To dłużnik jest zobowiązany, nie wierzyciel.

1 godzinę temu, Mao napisał:

2) Mogę mieć później jakieś problemy, z racji tego że dostanę jakieś duże kwoty pieniężne, trzeba to jakoś podatkować jak to się ma z prawem Polskim?

Alimenty nie podlegają opodatkowaniu bo nie są dochodem, zadbaj tylko żeby w tytule przelewu znalazła się stosowna informacja co to za wpłata. (Np. zaległe alimenty za okres od xx-xx-xxxx do xx-xx-xxxx)

1 godzinę temu, Mao napisał:

3) Muszę coś wysyłać jakieś pisma by zwolnić z opłat komorniczych, czy to już leży po stronie ojca?

Do komornika o wstrzymanie egzekucji zwracasz się Ty. Twój ojciec, czyli dłużnik, nie posiada takiej możliwości prawnej. Wniosek składasz w formie pisemnej.

Komornik rozliczy Ci koszty na dzień wstrzymania, powie jaka jest "główna" kwota zaległości, ile wynoszą odsetki i jak tym pokierować zgodnie z prawem.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mao napisał:

1) Jeśli ojciec wpłaci teraz całą kwotę na moje konto za zaległe alimenty to czy komornik może ściągnąć część z tych pieniędzy jako opłata komornicza?

 

Tak i nie.

Wpłata z pominięciem komornika nie zwalnia dłużnika od opłat komorniczych.

ERGO - komornik wystąpi z roszczeniem do Twojego ojca.

 

Skoro ojciec chce dobrowolnie i TOBIE do łapy dać hajsiwo (z pominięciem komornika i poborcy podatkowego pod postacią matki) to -> patrz pkt 3

8 godzin temu, Mao napisał:

2) Mogę mieć później jakieś problemy, z racji tego że dostanę jakieś duże kwoty pieniężne, trzeba to jakoś podatkować jak to się ma z prawem Polskim?

Alimenty nie są dochodem, więc nie podlegają opodatkowaniu.

Zadbaj tylko, żeby ojciec odpowiednio to opisał.

A jeszcze lepiej - jakieś białko (umowa?) między sobą spiszcie. Tu fajnie byłoby wystąpić do jakiegoś doradcy podatkowego.

Zakładam, że to spora kwota i np możesz chcieć kupić mieszkanie etc - wówczas skarbowy może powiedzieć "pokaż pan kwity" - im więcej kwitów na taką okoliczność pokażesz, tym bardziej "w prawie" będziesz (wiem, że to chore udowadniać swoją niewinność, ale...)

 

8 godzin temu, Mao napisał:

3) Muszę coś wysyłać jakieś pisma by zwolnić z opłat komorniczych, czy to już leży po stronie ojca?

 

Musisz wycofać sprawę od komornika.

Biorąc pod uwagę wysokość opłat i chęć dobrowolnej spłaty - moim zdaniem zwyczajnie po ludzku warto go przed tym uchronić.

 

Pisz zatem kwit do komornika o zawieszenie egzekucji. Chyba, że jesteście ugadani, że ojciec spłaca Cię w całości i kończycie w ogóle przygodę z alimentami - wówczas musi być też postępowanie sądowe o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.