Skocz do zawartości

Lista wszystkich zdrowych rzeczy, które należy jeść


verde

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio wróciłem ze szpitala. Pobyt ten był dla mnie traumatyczny, ale nie chcę pisać o szczegółach. Postanowiłem zrobić wszystko co mogę, żeby w przyszłości unikać pobytów w takim miejscu. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko jestem w stanie przewidzieć. Wypadki losowe, genetyka itd., ale przynajmniej w jednej kwestii mogę mieć wpływ na to, w jakim stanie moje zdrowie będzie wyglądać w przyszłości. Dobrze wiemy, że zdrowe odżywianie i ruch są kluczowe w unikaniu lekarzy. Chciałbym tutaj stworzyć listę tylko tych rzeczy, z których powinna się składać nasza dieta. Wiem, że dzisiaj nawet w owocach i warzywach jest dużo chemii, ale odpowiednie ich umycie na pewno w jakimś stopniu zmniejszy możliwość dostania się tego do organizmu. Zawsze można postarać się znaleźć kogoś znajomego, który sam coś takiego wytwarza. Ja dopiszę to co znam i co mi teraz przyszło na myśl. Wy możecie dopisywać kolejne. Za jakiś czas zbiorę wszystkie wypowiedzi i utworzę listę, którą każdy powinien zabierać ze sobą na zakupy, albo przynajmniej ją wykuć na pamięć. Wszystkie produkty należy oczywiście jeść w odpowiedniej ilości.

- warzywa
- owoce
- jajka (ale nie z chodu klatkowego)
- siemie lniane
- jogurt naturalny
- orzechy
- ryby (ale nie tuńczyk z rtęcią czy przetworzone paluszki)
- musli (bezcukrowe)
- pieczywo żytnie
- wszelkie rodzaju kasze
- pestki dyni
- miód naturalny
- chude mięso (ale od lokalnych sprawdzonych dostawców, którzy nie karmią zwierząt byle czym)
- czystek do picia
- oryginalna yerba mate zamiast kawy
- olej kokosowy lub masło klarowane zamiast zwykłego oleju

Na ten moment tyle mi przyszło do głowy. Mam nadzieję, że temat nie jest zdublowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśliby ująć szczegółowiej to co napisałeś to przypadł mi ostatnio do gustu koktajl owocowy z awokado, kiwi i bananem. Fajną alternatywą jest też z wyżej wymienionych zrobić od czasu do czasu zupę krem z dyni, jeśli ktoś przepada + barszcz z prawdziwych buraków do niedzielnego obiadku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak zdrowe produkty bo nawet czosnek,cytryna czy cebula mogą wywoływać reakcje alergiczne lub niekorzystnie działać np na śluzówki,podrażnienie przełyku.

Musisz sprawdzić każdy produkt z osobna i przeanalizować jak na niego reagujesz,najlepiej zrobić testy lub przebadać :)

Materiał na kilku miesięczny wykład :/ 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mięso dwa razy w tygodniu, unikać wędlin, konserw, wieprzowiny i drobiu - jak już to tylko dobra wołowina i to w małych ilościach. Minimum raz w tygodniu ryby  Większość posiłków na kaszach.

Unikać owoców, słodyczy ciastek,  jeść dużo warzyw sezonowych, kiszonek,  orzechów, siemie lniane, figi i daktyle, oliwa z oliwek, nie napychać się na fula jeść do zaspokojenia pierwszego głodu 3 posiłki dziennie, kolacja max o 19, unikać cukru, cherbaty i kawy pić dużo niegazowanej wody mineralnej - no i ruch.

 

Edytowane przez wojkr
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabiał wszelaki OUT - tworzy stany zapalne w organizmie. 

Koncerny nabiałowe ładnie podplacają tym wszystkim żywieniowym, żeby piramida żywieniowa wyglądała ładnie z nabiałem.

Olej kokosowy - syf i malaria. 

 

Reszta raczje wygląda OK.

 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim odrzucić wszelkie przedtworzone żarcie, cukier, nabiał oraz gluten, który może powidować działania alergiczne, a my nie jesteśmy tego świadomi.

 

Polecam książkę "Ultramind Solution" Marka Hymana, chyba nie ma w wersji polskiej, tam jest wszystko fajnie opisane. 

Edytowane przez BrightStar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzuciłem się na gotowanie na parze. Masz zachowane praktycznie 100% wartości odżywczych. Wszystko inaczej, lepiej smakuje. Zmywanie przy takim rodzaju przyrządzania posiłków to bajka. 

 

Do twojego zestawienia jeszcze dołączę oliwki. Ogólnie przejście na dietę śródziemnomorską to całkiem korzystne rozwiązanie. 

 

Słodycze, czy coś takiego "gorszego" jem raz w miesiącu po zakończonym cyklu treningowym. Uważam to za zdrowe podejście i nie zauważyłem do tej pory skutków ubocznych. Jak mam zjazd energetyczny to gorzka czekolada na podbicie, łyżka miodu, czy oleju kokosowego do gęby :) 

 

Od dawna promuję płatki owsiane. To jest złoto, jeżeli chodzi o dietę i oczyszczanie organizmu. 

 

Bez nabiału funkcjonuję od ponad pół roku, na żołądku spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, wojkr napisał:

Unikać owoców

Dlaczego? Cukier?

29 minut temu, Metody napisał:

Olej kokosowy - syf i malaria. 

 

 

 

Dlaczego?

11 minut temu, Król Jarosław I napisał:

Ja bym wyrzucił z tej grupy jogurt (musi mieć chemie w srodku by nie zachodzić grzybem) i pieczywo bo to co tam dzisiaj ładują to szkoda gadać 

Nie widziałem w internecie żadnych negatywnych informacji na temat jogurtu naturalnego. Przynajmniej w normalnych dawkach. Pieczywo żytnie też nie? To znaczy, że to co piszą na opakowaniu to nieprawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale tę listę wypada doprecyzować.

 

Weźmy taki jogurt - pytanie czy jest zrobiony z mleka w proszku (bleh) czy z mleka.

Teraz weźmy mleko - czy jest pasteryzowane (i w jaki sposób) i mikrofiltrowane czy UHT (które jest syfem szkodliwym i może rok stać na stole i być zdatne do picia).

 

Sprawa jest więc skomplikowana, trzeba po prostu unikać przetworzonych produktów albo mocno je ograniczyć. Nie każdego stać również na Eco, Bio produkty z prywatnych hodowli.

 

Polecam książkę "Zmień chemię na jedzenie" oraz "Jem zdrowo" wydawnictwa PZWL. W drugiej pozycji jest bardzo dużo np. o indeksie glikemicznym.

 

Mocno poprawimy  swoje zdrowie i samopoczucie już samym unikaniem słodyczy, przetworzonych, gotowych produktów czy produktów z białej mąki.

 

Owoce jak najbardziej trzeba mieć w diecie bo mają witaminy i składniki, Po prostu nie można z nimi przesadzać. 

Edytowane przez Maynard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wojkr napisał:

unikać cukru, cherbaty i kawy

Herbata jest spoko, jak się nie słodzi, a kawa też jest zdrowa, jak się nie przesadza z nią i nie ma przeciwwskazań do picia jej.

 

Godzinę temu, wojkr napisał:

kolacja max o 19

Nie ma żadnych przeciwwskazań do jedzenia kolacji później. 

 

 

Co do jaj kurzych, jak pisał autor.

Jaja z fermy są zdrowsze od tych z wolnego wybiegu.

Edytowane przez blck.shp
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, blck.shp napisał:

Jaja z fermy są zdrowsze od tych z wolnego wybiegu.

Jakieś źrodło? Szczerze wątpię, że kura chodząca po trawie na ogródku znosi gorsze jajka niż ta z fermy karmiona paszą. Przecież wystarczy sobie porównać te jajka po rozbiciu. Z fermy masz żółtko i reszta wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, verde napisał:

Jakieś źrodło? Szczerze wątpię, że kura chodząca po trawie na ogródku znosi gorsze jajka niż ta z fermy karmiona paszą. Przecież wystarczy sobie porównać te jajka po rozbiciu. Z fermy masz żółtko i reszta wody.

Te z wolnego wybiegu są gorsze dlatego, że kura chodzi gdzie chce i je co chce, nawet zgniłe nasiona, czy chociażby kawałki szkła, metalu i tak dalej.

W fermach mają ścisłą dietę i pełną kontrolę nad tym, co kura je.

Ludzie wybierają te z wolnego wybiegu dlatego, że podobno smaczniejsze, i to może być prawda, bo mają bardziej urozmaicone jedzenie, ale na pewno nie zdrowsze.
Oczywiście nie mówię tutaj o jajach, które mają certyfikat ekologiczny.

 

Jak znajdę źródło to tu wkleję, oglądałem program w telewizji o tym i sam się zdziwiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem tylko grafikę, ale wystarczy wpisać w google i jest pełno informacji i analiz, nawet na anglojęzycznych stronach.

2myztb8.jpg

Chodzi oczywiście o stężenie dioksyn w jaju.

Te z fermy mają widocznie mniej tych substancji z racji na pilnowaną dietę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@verde Panuje dezinformacja. Takie Nestle, Danone płacą miliony dolarów, żeby robić z nas durniów. 

Taki Danio prezentowany jest jako zdrowy posiłek i ludzie wierzą i kupują. 

Sam kiedyś byłem przekonany, że Danio, Monte to samo zdrowie i wpierdalałem całymi pudełkami. :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Metody napisał:

@verde Panuje dezinformacja. Takie Nestle, Danone płacą miliony dolarów, żeby robić z nas durniów. 

Taki Danio prezentowany jest jako zdrowy posiłek i ludzie wierzą i kupują. 

Sam kiedyś byłem przekonany, że Danio, Monte to samo zdrowie i wpierdalałem całymi pudełkami. :D

Nie wiem czy Danio to dobre porównanie. Większość rzeczy, które napisałem w pierwszym poście jest w ogóle, albo mało przetworzona. Natomiast wiadomo, że Danio czy Monte to nie są naturalne produkty. Aczkolwiek nawiasem mówiąc to drugie jest w smaku genialne (to nie kryptoreklama). Szkoda tylko, że jest szitem dla naszego organizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzić do swojej diety produkty zawierające tłuszcze. Dieta uboga w tłuszcze często prowadzi do wielu chorób czego głównie przyczyną są zaburzenia pracy woreczka żółciowego oraz wątroby.

 

-Masło orzechowe

-Domowy robiony smalec

-Oleje roślinne

-Mięso ze sprawdzonych hodowli

Edytowane przez Samiec Alfa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.