Skocz do zawartości

Kolarstwo szosowe- trening


SpecimenSix

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

 

O co biega? Otóż od czterech lat chodził mi po głowie zakup roweru szosowego i startowanie w amatorskich zawodach. Maszynę kupiłem wczoraj i jestem już po pierwszej jeździe.

Wcześniej kilka lat jeździłem ważącym ok. 15 kg rowerem trekingowym, na którym byłem w stanie wyciągnąć średnią prędkość oscylującą w granicach 30 km/h na dystansie 45 km więc jakaś tam baza jest.

Jednak zdaję sobie sprawę że na zawody to za mało tym bardziej, że wiosna dopiero teraz się zaczyna, a w zimę uprawiam inne dyscypliny sportu, które nie poprawiają wyników w kolarstwie.

 

Czy są tu osoby trenujące kolarstwo szosowe z myślą o startach w zawodach? Jak trenujecie? Jak przygotowujecie się do samych zawodów? I najważniejsze- czy da się szybko wrócić do formy po zimie, tak żeby jej szczyt nie przypadł na drugą połowę sierpnia? W tym roku kupię prawdopodobnie trenażer, więc z treningami w zimę nie będzie już problemu.

 

 

Mam nadzieję, że znajdzie się tu choć jedna osoba, która również uprawia ten dość niszowy sport. Pozdro :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnij bazę codziennie (długie trasy w pierwszej strefie tętna i trochę krótsze w drugiej - zamiennie co każdy dzień) + siłka 2-3x w tygodniu. 

 

Bardzo fajnie cały roczny cykl opisany jest w "Biblia treningu kolarza górskiego" Joe Friel. Ale to byś musiał sobie odpowiednik do siebie znaleźć na szosę. Ja tylko amatorsko cisnąłem na mtb w trasie z oponami do szybszej jazdy i lemondką :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zawodów nie trenuję bo jestem amatorem jak cholera.... ale zimą polecam trenażer i trening w domu w połączeniu z jakimiś aplikacjami jak zwift, the Sufferest czy TrainerRoad. Ja w tym roku spędziłem tak  zimę po raz pierwszy i jak przez weekend wyjechałem na drogę to byłem w szoku jaki postęp zrobiłem.Także nie dość, że nie straciłem formy to ją bardzo mocno poprawiłem.  Polecam na YT kanały rowerowe Szajbajk i VegeReggae. Pozdro!

Edytowane przez Mistrzunio
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

 

Siłka jest regularnie, jazdę dłuższą zacząłem dzisiaj. 40 km przy średniej 27,5 km/h. Pierwszy raz w taki ziąb się wybrałem :D

Różnica pomiędzy szosą a trekingiem jest kolosalna. Żałuję że nie kupiłem wcześniej.

@Mistrzunio kanał szajbajk poznałem właśnie przed zakupem szosy, dużo mi rozjaśnił na co zwracać uwagę przy wyborze roweru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.