Skocz do zawartości

Szukam filozofii dla siebie :)


Enlightened

Rekomendowane odpowiedzi

Poczytaj felietony Marka, nalezy szanowac innych, lecz wspolcierpienie drenuje Cie z energii. Jezeli to nie sa Twoi bliscy, którym chcesz i uwazasz ze warto pomoc, to raczej unikaj tego. Skoro boli, to cos jest nie tak. Czesto ludzie, kiedy zaczynasz ich uszczesliwiac pomoca, atakuja Cie, bo boli, ale boja sie wyjscia z tej "strefy komfortu". Niestety ale tak bywa bardzo czesto. Dlatego staram sie omijac wielce cierpiacych, bo w jakis sposob to odbija sie na mnie.

 

 

"Och, gdzież na świecie działy się większe szaleństwa, niźli pośród litościwych? I cóż stworzyło więcej cierpień na świecie, nad szaleństwa litościwych?

Biada wszystkim kochającym, którzy nie mają wyżyny, sięgającej ponad litość!

Tak oto przemówił raz do mnie diabeł: „i Bóg ma swe piekło: jest nim miłość dla ludzi”.

Zaś niedawno te słowa zasłyszałem: „Bóg nie żyje; litość nad człowiekiem przyprawiła Boga o śmierć”.

Więc miejcież się na baczności przed litością; stąd oto zwiastuje się jeszcze człowiekowi ciężka chmura. Zaprawdę, znam ja się na znakach, zwiastujących niepogodę!

Zważcież i to słowo jeszcze: każda wielka miłość jest ponad współczuciem: gdyż ona chce rzecz ukochania dopiero — stworzyć!"

 

 

Fryderyk Nietzsche, "Tako Rzecze Zaratustra". Wydawnictwo Zysk i S-Ka, Poznań 2014, s.100

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enlightened,

Proponuję zapoznanie z dorobkiem stoików, szczególnie Marka Aureliusza. Daje wart zgłębienia pogląd na wydarzenia, których doświadczamy i naszą postawę w stosunku do nich. Również do nierówności czy piramidy z nielicznymi wygranymi na górze i rzeszą bardziej lub mniej przegranych u dołu. Zachęcam. Choć obawiam się, że 'żar młodości i chęć działania za wszelką cenę z powodem jak i bez' mogą utrudnić zgłębienie stoicyzmu człowiekowi młodemu, na początku swojego rozwoju.

 

The_Man napisał szczerą prawdę o tym, że na szczycie jest się samotnym (w swoim stylu - prowokacyjnie + bezpośrednio). Bardzo, bardzo samotnym i bardzo, bardzo niezrozumianym. Aby trafić na ten szczyt, co paradoksalnie wcale nie wiąże się z samymy pozytywami, tracimy pewien kontatk i więź z resztą pod nami - z wielu względów. Samotność i w szerszym kontekście - brak więzi/porozumienia jest gigantyczną ceną, którą trzeba zapłacić za ów szczyt. Czy warto? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam, pewien pogląd daje lektura pamiętników i wspomnień ludzi, o których potocznie mówi się, że byli 'na szczycie'. Osobiście uważam, że jest to zmitologizowany doczesny raj oszukany. Ale to moje zdanie. Za wszystko, naprawdę za wszystko na tym świecie i w tej rzeczywistości trzeba zapłacić cenę, a nierzadko okazuje się, że przewyższa ona wartość, którą osiągneliśmy. Co gorsza - cenę często płacimy długo po fakcie -coś jak spłata wieloletniego kredytu za samochód, który już dawno zezłomowaliśmy. Za dostanie się na szczyt również.

Ż_y_c_i_e.

 

Wytrwałych dążeń! Szczęścia jako nawyku szukaj w sobie.

 

S.

 

PS. I nie rozmawiaj o filozofii z kobietami, nawet tymi teoretycznie wykształconymi, oczytanymi itd. W naszym męskim gronie, gdy spotykaliśmy się w pubie/kawiarni i zaczeliśmy poruszać tematy filozoficzo-społeczno-politycze to panie nam towarzyszące zaczynały ostentacyjnie wyrażać znudzenie. Ta płeć tak ma. Po prostu filozofii do garnka nie wsadzisz, obiadu za nią nie ugotujesz, nowego płaszcza z kolekcji nie kupisz ;) Taka płeć, praktyczna do bólu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. I nie rozmawiaj o filozofii z kobietami, nawet tymi teoretycznie wykształconymi, oczytanymi itd. W naszym męskim gronie, gdy spotykaliśmy się w pubie/kawiarni i zaczeliśmy poruszać tematy filozoficzo-społeczno-politycze to panie nam towarzyszące zaczynały ostentacyjnie wyrażać znudzenie. Ta płeć tak ma. Po prostu filozofii do garnka nie wsadzisz, obiadu za nią nie ugotujesz, nowego płaszcza z kolekcji nie kupisz  ;) Taka płeć, praktyczna do bólu.

 

A jak byłem dzieciakiem, to sądziłem że to kobiety są tymi bardziej uduchowionymi, wręcz lepszymi istotami, a to my jesteśmy przyziemni. Potem dostałem obuchem w głowę z kilku stron na raz i moje młodzieńcze ideały, misterna konstukcja zbudowana w oparciu o to co otoczenie wpajało mi na każdym kroku, zwaliła się z hukiem, niczym biblijna wieża Babel.Ciesze się, że nastąpiło to tak stosunkowo szybko. Niektórzy co do natury kobiet łudzą się bardzo dłuuuugo.

 

P.S Enlightened nie odpowie. Jest dożywotnio zbanowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 4 lata później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.