Skocz do zawartości

Superstawy - Pavel Tsatsouline


Piter_1982

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, śliski ręcznik napisał:

Jakie są pana cele treningowe ? Wydaje mi się że do wiedzy ze skazanego lepszy byłby Nagi Wojownik Pavel'a Tsatsouline.

Naprawdę pana na forum? WTF? Ostatnio laska do której podbiłem też mi pan i pan. ech 30 już przekroczona dawno, ale czuje się na 18 więc darujmy sobie takie tytuły.

 

Zachowanie zdrowia, gibkości, podniesienie ogólnej sprawności i siły (ale bez konkretnych dalekich celów treningowych). Próbowałem ćwiczyć z nagim wojownikiem. Teraz wiem, że brak progresji mnie wykończył i zniechęcił. Przemawia to mnie idea odkładania siły do banku opisana w skazanym. Z nagiego natomiast zapamiętałem technikę smarowania gwintów - stosuję do ćwiczenia, które aktualnie najgorzej mi wychodzi.

 

ps. Nagiego czytałem dawno, skazanego mam i zaglądam od czasu do czasu, szczególnie jak zaczynam nowe ćwiczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem tego opracowania, ale z Tsatsoulina mogę polecić "Rozciąganie odprężone". Z tego co patrzyłem to część ćwiczeń jest podobnych.  Warto przeczytać przede wszystkim w kontekście zachowania gibkości i elastyczności ciała. To co zwróciło moją uwagę to przede wszystkim tzw. PNF, czyli post izometryczna relaksacja mięśni, oraz rozciąganie mięśni na napięciu. Zauważyłem u siebie poprawę zakresów w ciele, a co najważniejsze - oszczędność czasu, dzięki efektywnym metodom rozciągania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piter_1982 w tym tygodniu zacząłem trening według "skazanego" :). Duży masz już w tym staż? Jak efekty? U mnie jest taka sytuacja, że kiedyś sportowałem na siłce i SW, ale zamknąłem się na pół roku w biurze bez ruchu i osłabłem :P

 

@śliski ręcznikczy mógłbyś przytoczyć argumenty dlaczego "Nagi Wojownik" jest lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mocny Wilk Skazany wydaję mi się książką typowo pod siłę, masę i wytrzymałość, nagi wojownik to idealne uzupełnienie wiedzy ze skazanego pod względem tych celów; nagi reprezentuje trochę inną filozofię z którą ja się bardziej utożsamiam; trening układu nerwowego w 1 kolejności.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to od kilku lat mam tę książkę, ale tak naprawdę ćwiczę od niecałych dwóch, robię tylko 4 ćwiczenia z "wielkiej szóstki" poziomy:

 

pompki 6

przysiady 5

podciąganie 4 (prawie 5)

wznosy 4

 

@śliski ręcznik fajnie to podsumował. Oprócz smarowania gwintów, stosuje napinanie ciała (ściskanie pośladków :-) ) w sumie dawno nie czytałem tej książki, więc warto by odkurzyć wiadomości. Ma ją mój przyjaciel i on ćwiczy ostro wg. wskazówek, jest zachwycony - ale trenuje boks tajski i ma zupełnie inne priorytety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2018 o 00:08, Marek Kotoński napisał:

Ja już zgłupiałem - Pavla szanuję, ale rozciąganie odprężone (relaks w trakcie rozciągania by więcej rozciągnąć mięsień), jest strasznie krytykowany przez wielu ludzi z branży, ponieważ prowadzi to do kontuzji.

To nie do końca jest relaks w trakcie rozciągania, chodzi o napięcie izometryczne na mięśniu, aby łatwiej poddał się odruchowi rozciągania. Przy spiętych mięśniach może to trwać nawet 3-5min. Ja u siebie widzę duży progres dzięki tym metodom i przede wszystkim oszczędność czasu. Może u mnie to o tyle bezpieczne, że trenuje codziennie.

 

Wielu fizjoterapeutów stosuje to w terapii. Miałem to robione min. po operacji ACL w kolanie, aby zwiększyć zakres ruchomości stawu, poprzez rozluznienie mięśnia dwugłowego. Tzw. PNF i rozciąganie na napięciu stanowi podstawę niemal każdej terapii. Poza tym sam trening np. siłowy to rozciąganie na napięciu. Pozostaje kwestia długości fazy i koncentracji na poszczególnych fazach (min. koncentrycznej i ekscentrycznej) - mięsień jest też rozciągany na napięciu i w ten sposób najefektywniej wzmacniany, gdyż nałożona jest na niego siła :)

Edytowane przez Morgan86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.