Skocz do zawartości

Zbyt wysoki cholesterol


Rekomendowane odpowiedzi

Siemano bracia. Mam pytanko. W piątek zrobiłem sobie badania krwi pod kontekstem cholesterolu, testosteronu, magnezu, potasu, żelaza itd. Wszystko mam w normie, testosteron mam prawie mac (chyba to dobrze xD) ale zaniepokoiło mnie podwyższony cholesterol całkowity gdzie max jest 190 a ja miałem 203 mg/dl. Wiadomo mam nadwagę którą powoli zbijam ale co polecacie włączyć do swojej diety bo w necie różnie o tym piszą a wiem że wielu z was ma w tym duże doświadczenie. Dzięki za każdą radę :)

Edytowane przez marios27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ta wartość to wałek :) podobno jak masz powyżej 300 można się zastanowić coś. Polecam posłuchać na youtube Pana Doktora Jaśkowskiego. Wartość cholesterolu ustawiono ją po to by sprzedawać więcej tabletek na cholesterol :D

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże też zależy od tego co jadło się przed badaniami. W przypadku cholesterolu minimalny post to 16 godzin. Do tego bardziej bym się skupił na poziomie trójglicerydów. Dobrze jest też zrobić badanie na poszczególne frakcje cholesterolu LDL oraz HDL. Co do norm to podobnie jest z poziomem glukozy. Parę lat temu norma była do 125 mg/l. Teraz 99mg/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj to zanim zaczniesz sobie wkręcać, że coś z tym cholesterolem u Ciebie nie tak. Kiedyś poziomy cholesterolu były dużo wyższe uważane jako zdrowe, ale obniżono je drastycznie pod wpływem lobby farmaceutyczno przemysłowego.
Farmaceutyka to wiadomo - żeby sprzedawać więcej leków.
Przemysł spożywczy - głownie producenci margaryny.
 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę problemu. Jak chcesz zbić to proponuję dawać trochę korzenia imbiru do herbaty albo taka mikstura: czosnek, cytryna, miód i zalane wodą, zostawia się na noc w lodówce, odlewa i pije po trochu. W internecie znajdziesz proporcje.

P.S. Należy uważać na lekarzy i lobby farmaceutyczne. Mnie w wieku 17 lat chcieli posadzić na lekach na nadciśnienie, które należy brać do końca życia. Czułem się po tym jak trup i odstawiłem to gówno. Okazało się że miałem chorobę białego fartucha, bo ogólnie jestem neurotyczny :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, zuckerfrei napisał:

dobre. A kto w ogóle to wszystko ustawia już chuj z tym cholesterolem... Chodzi mi o cała resztę... Ze tyle i tyle...

System wie, co jest dla Ciebie dobre. Ty nie masz "odpowiednich" dyplomów, "odpowiedniej" wiedzy. Eksperci wszystko Tobie wyjaśnią. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cholesterol jest niezbędny do syntezy hormonów dajmy na przykład- testosteron. Nie radziłbym panicznie przejmować się spożywaniem produktów bogatych w niego. Miażdżyca jest w dużej mierze skutkiem zmian struktury naczyń krwionośnych a nie samego cholesterolu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Siemano bracia dzisiaj otrzymałem kolejne badania i cholesterol poszedł w góre do 209 a testosteron do 844 xD. Według tego co piszę nadmiar testosteronu powoduje zwiększenie się cholesterolu i doprowadza to do takich stanów

Jest czego się obawiać bo normalnie nie wiem co na ten temat sądzić xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj czekaj kolego. Martwi Cie wysoki poziom testosteronu? Toż to ludzie sobie wbijają syntetyczny żeby mieć go jak najwyżej a Ty się przejmujesz, że masz w górej normie?

 

Jeżeli nie masz jakichś objawów związanych z tym cholesterolem a nie sądze byś miał to po prostu zacznij się więcej ruszać, ogarnij troszkę dietę (nie jakoś rewolucyjnie, lepiej zacząć od małych kroczków) i wszystko będzie w normie. I przestań się tym przejmować. Jest dobrze! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BigDaddy 3 razy w tygodniu z rana siłka przed pracą, 2 razy jeżdżę na rowerze do pracy plus weekend poza domem lub też na siłce/bieganie/granie w piłkę a mam ponad normę bo max jest 800 testosteronu i trochę jak patrzę że jeśli masz nadmiar to wystąpić mogą te czynniki to trochę to niepokoi. Może to urojenia ale mam bzika na punkcie swojego zdrowia 

Edytowane przez marios27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Siemano bracia... Dobry rok temu sprawdzałem sobie cholesterol i miałem około 250. Dzisiaj robiłem badania i wyszło mi 120. Niby dolna granica to 115 więc teoretycznie jest jeszcze ok, ale osobiście się zmartwiłem. Zwłaszcza, że wiem, że kiedyś tam majstrowano przy tych ilościach i nawet 300 było spoko. 120 wydaje mi się bardzo mało no i ten mega duzy spadek mnie martwi. Czy powinienem zrobić dodatkowe badania czegoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za post pod postem, ale gdyby ktoś chciał odpowiedzieć to jeszcze istotna chyba kwestia, czyli konkretne frakcje.

 

Wczesniej miałem calkowity 250 w tym HDL około 68, LDL około 165. Trójglicerydy około 75.

 

Teraz całkowity 120, w tym HDL około 45 (to chyba źle, to ten dobry prawda? i się zmniejszył), LDL 65 (to chyba dobrze, to ten zły prawda?) oraz coś nowego takiego jak nie-HDL 78 (chuj wie co to). Trójglicerydy 80.

 

Może użytkownik @PanDoktur by coś wiedział? Kojarzę posty kolegi ze zdrowotnych tematów :P 

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowita ilość cholesterolu nie jest mocno istotna, ważne są poszczególne frakcje.

Optymalny stosunek HDL do LDL to 1:2 lub 1:3. Trójglicerydy warto mieć niskie. Całkowity poziom < 300 - bym się nie martwił o ile prowadzi się w miarę zdrowy tryb życia. O tym się nie mówi, ale sportowcy wyczynowi w okresie intensywnych treningów mają mooocno podniesiony poziom.

 

Cholesterol nie jest ani dobry ani zły, jest niezbędny.

 

Wysoki poziom cholesterolu nie jest problemem sam w sobie, problemem są stany zapalne, które cholesterol próbuje zwalczyć.

 

Recepta? Możliwie mało przetworzone żarcie, umiarkowana ilość węgli, sporo białka i tłuszczów (tak, tak).

Jakie tłuszcze? Do obróbki termicznej - nasycone. Smalec, masło klarowane, olej kokosowy

Na zimno - nasycone ww, jednonienasycone (oliwa z oliwek), odrobina nienasyconych (rzepakowe, słonecznikowe itp)

 

Zmniejszenie trójglicerydów? Umiarkowany ruch.

 

Suple? Omega 3, w mocniejszych przypadkach berberyna. Ta druga dosyć mocno obniża poziom cukru we krwi, także nie przesadzać.

 

Edytowane przez bajashi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.