Skocz do zawartości

Mieszkanie czy dom - ulokowanie kapitału


lakiluk

Rekomendowane odpowiedzi

Zainteresowany jestem zakupem nieruchomości. Co jest lepszym rozwiązaniem, dom czy mieszkanie? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Jakie kruczki prawne, na co zwracać uwagę przy umowie,  co sprawdzić w papierach, jeśli wybiore zakup od dewelopera a na co jeżeli od osoby prywatnej ? Docelowe miejsce inwestycji: Wrocław . Może jest ktoś z okolic, kto jest obeznany w nieruchomościach we Wr? W co warto wejść, w jaki metraż?

Edytowane przez lakiluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zuckerfrei napisał:

$£¥€ czy kredyt?

za $

 

Trochę poczytałem na temat starych kamienic i celowałbym w kilkuletnie mieszkanie lub nowe. Dylemat czy centrum czy obrzeża. W centrum łatwiej znaleźć najemców, gorzej z dodajzdem do centrum dla siebie. Ktoś orientuje się w nieruchomościach we Wrocławiu? W jaki metraż, ktoś zna sprawdzonego developera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 20.03.2018 o 09:19, lakiluk napisał:

za $

 

Trochę poczytałem na temat starych kamienic i celowałbym w kilkuletnie mieszkanie lub nowe. Dylemat czy centrum czy obrzeża. W centrum łatwiej znaleźć najemców, gorzej z dodajzdem do centrum dla siebie. Ktoś orientuje się w nieruchomościach we Wrocławiu? W jaki metraż, ktoś zna sprawdzonego developera?

Niedawno kupowałem (już drugie) mieszkanie we Wrocławiu. Co dokładnie chciałbyś wiedzieć? Każdy developer ma swoje za uszami prawdę mówiąc, ale od razu odradzam I2 Development oraz Ronson Development ;)

Wrocław powoli zbliża się do poziomu, że będzie większa podaż niż popyt, to już nie czasy gdy płaciło się >8k za metr, mi się udało kupić mieszkanie od developera w dzielnicy Śródmieście za mniej niż 6k za metr, ale trochę musiałem poszukać.

Napisz co konkretniej Cię interesuje, to postaram się przytoczyć sprawy na które musisz zwrócić uwagę gdy będziesz już podejmował decyzję o zakupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, manygguh napisał:

Co jest z nimi nie tak?

Ooo Panie, opowieści chyba na inny wątek. O ile I2 po prostu odwala wszędzie fuszerkę, przykłady: pękające okna przez siadające ściany, rozwalające się poręcze na klatce schodowej po kilku miesiącach od wprowadzenia, windy porysowane zanim się wszyscy wprowadzą (mądrzejsi developerzy stosują ochronę) i tak dalej.

Ale Ronson to mistrz w ukrywaniu szkód, wymigiwania się od rękojmi, a najlepiej przeciąganie wszystkiego tak, żeby okres gwarancji minął. Pominę już fakt, że ma we Wrocławiu swojego zarządcę nieruchomości, który pomaga mu uprzykrzać życie właścicielom mieszkań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, brudny_pies napisał:

Pominę już fakt, że ma we Wrocławiu swojego zarządcę nieruchomości, który pomaga mu uprzykrzać życie właścicielom mieszkań.

Ale po co miałby uprzykrzać życie i w jaki sposób? Nie jest to postawa sprzyjająca rozwojowi biznesu, a jednak są na rynku i sporo na nim zarabiają. Gdyby coś odwalali, to rynek by to zweryfikował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, manygguh napisał:

Ale po co miałby uprzykrzać życie i w jaki sposób? Nie jest to postawa sprzyjająca rozwojowi biznesu, a jednak są na rynku i sporo na nim zarabiają. Gdyby coś odwalali, to rynek by to zweryfikował.

Po to, żeby nie wykonywać rękojmi. Czyli powstaje problem wynikający z błędów podczas budowy, zarządca deklaruje że się tym zajmie, ale sprawa gdzieś utyka, ludzie sami się angażują żeby to naprawić, to zarządca gra tak że usterki zamiast naprawić to je maskuje. Potem mija okres rękojmi, a developer może się na na mieszkańców wypiąć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2018 o 15:16, brudny_pies napisał:

Niedawno kupowałem (już drugie) mieszkanie we Wrocławiu. Co dokładnie chciałbyś wiedzieć? Każdy developer ma swoje za uszami prawdę mówiąc, ale od razu odradzam I2 Development oraz Ronson Development ;)

Wrocław powoli zbliża się do poziomu, że będzie większa podaż niż popyt, to już nie czasy gdy płaciło się >8k za metr, mi się udało kupić mieszkanie od developera w dzielnicy Śródmieście za mniej niż 6k za metr, ale trochę musiałem poszukać.

Napisz co konkretniej Cię interesuje, to postaram się przytoczyć sprawy na które musisz zwrócić uwagę gdy będziesz już podejmował decyzję o zakupie.

W jaką dzielnicę warto uderzyć? Jaki metraż jest optymalny do zamieszkania i ewentualnie dalszej odsprzedaży za x lat, mieszkanie docelowo ma być pod wynajem. Na początek chciałem sam się ulokować, następnie wynająć.

 

Czytałem o inwestycji willove we Wroclawiu ale TPR podobno ma jakąś dziwną spółkę założoną. Gdzie za nic nie odpowiada, sprzedają i zwijają interes. Problem z dochodzeniem ewentualnych poprawek. 

 

Podobno lepiej się przedstawia Archicom, gdzie w razie W można dochodzić poprawek itd. ale ceny mają wysokie.  Ile % zniżki można wynegocjować realnie u developera? Na co zwracać uwagę przy zakupie, jak powinna wyglądać dobrze skonstruowana umowa zakupu?

 

Gdzie znalazłeś okazję za 6k za metr ? Ciężko znaleźć coś nowego taniej niż w okolicach 6,5-7k za metr w Śródmieściu. Konkretny serwis ogłoszeniowy czy bezpośrednio po negocjacjach z developerem? 

 

Tak się przedstawiają tereny zalewowe we Wr. Oczywiście mało osób ma świadomość, że kupuje okazję ale w miejscu gdzie może później pływać. Podobno dużo można ugrać na cenie w tych miejscach, jednak wolałbym na pewnym terenie.

 

4ffe98b06f48c_p.jpg

Edytowane przez lakiluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czym więcej czytam opinii o developerach, tym bardziej mi się odechciewa zakupu. Problemy z odbiorami, krzywe ściany, masa niedociągnięć, kiepska jakość wykonania na silikacie..

Jeśli jest ktoś z dolnośląskiego, bardziej obeznany w temacie - niech da znać w temacie lub na priv.

 

@brudny_pies konkretnie to celowałbym w 2, max 3 pokojowe 55-60m2. Stare Miasto, centrum. W pełni rozkładowe, ważne aby jakość była w miarę adekwatna do ceny. Cena w sumie nie gra roli. Ale czy to możliwe? :D teraz każdy developer idzie na ilość, ważne aby inwestycja jak najszybciej się zwróciła :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego nie napiszę odnośnie porad, jedynie powodzenia. Napisze również, że zazdroszczę... Jak ja chciałbym być już na etapie, że myślę jak zainwestować w coś kasę... Człowiek ciągle zapierdala i nic z tego nie ma :( Mam wrażenie, że tylko nieliczni mają jakąś smykałkę do robienia kasy a reszta to zawsze będzie dymać bez końca.

 

Swoją drogą, Wrocław świetne miasto :) Jak szukałem kawalerki do wynajęcia to chętnych Panie jak mrówków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware połącz pasję z pracą, staraj się być o krok dalej niż cała reszta w danej dziedzinie.Wyspecjalizuj się, a $$$ będą wynikową Twoich umiejętności.

 

Mój plan jest taki: wynająć 2 pokoje, doglądać stan w międzyczasie, a 3ci pokój pozostawić dla siebie w razie W :D. Od czasu do czasu pomieszkiwać, a 2 pokoje niech spłacają po części inwestycję. Szkoda tylko, że żaden z Braci nie chce coś więcej w temacie tej konretnej inwestycji podpowiedzieć. Kompletnie nie znam się na rynku nieruchomości, znajomi również nie pracują w tej branży.

Edytowane przez lakiluk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lakiluk - To jest niestety trochę taki frazes. Wyspecjalizowanie się to są lata niestety. No i jeśli coś jest pracą to jest pracą i tyle :) Siedzę w web developerce, jeszcze nie mam duzo doświadczenia, ale ogólnie jest to na pewno dochodowe. Natomiast nie wyobrażam sobie przesiedzieć całego życia przed komputerem mimo, iż uważam, że lubię tą pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest lepszy jeśli stać Cię na kupno w mieście lub zaraz koło dużego miasta z dużą liczbą studentów. W innym przypadku kupno domu na wsi jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto jeśli rozpatrujemy nieruchomość jako inwestycję, a nie przeznaczoną tylko do mieszkania.

Mieszkanie w co większym studenckim mieście wynajmujesz NATYCHMIAST - jedno ogłoszenie i tego samego dnia mam 30 telefonów.

Dom na wsi to tylko koszty - kosztom nie ma końca, a zysków z tego żadnych poza iluzją 'wolności' na swoim tarasie. Po chuju ta wolność jak całe dnie zapierdalasz żeby ją opłacić.

 

Natomiast jeśli stać Cię na dom w mieście - to to jest zdecydowanie najlepsza inwestycja. Z wynajmu całego domu możesz spokojnie inkasować 3 tys. zł miesięcznie na czysto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JoeBlue chętnie bym kupił :D za odpowiednią stawkę. 

 

@arch dom to jakiś plan. Zapominasz jednak, że wynajmujący/studenci wolą mieszkania 2-3 pokojowe. Po za tym, czym większe skupisko ludzi w jednej nieruchomości, tym więcej problemów. Stawiam na mieszkanie 2-3 pokojowe w centrum, tylko kup coś porządnego....Interesuje mnie centrum Wroclawia, Stare Miasto - wszędzie blisko, do większości uczelni niedaleko. Celowałbym w nowe od developera, ale po opiniach w sieci śmierdzi samymi szachrajami. Gdyby ktoś miał kogoś sprawdzonego.., walić śmiało. Jeśli sam nic nie znajdę, to zastanawiam się czy nie zlecić tego specjaliście od nieruchomości. Nie chce kupić czegoś z wadą prawną lub niedociągnięciami, a w tych czasach o to nietrudno.

 

Edytowane przez lakiluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2018 o 13:37, lakiluk napisał:

W jaką dzielnicę warto uderzyć? Jaki metraż jest optymalny do zamieszkania i ewentualnie dalszej odsprzedaży za x lat, mieszkanie docelowo ma być pod wynajem. Na początek chciałem sam się ulokować, następnie wynająć.

 

Czytałem o inwestycji willove we Wroclawiu ale TPR podobno ma jakąś dziwną spółkę założoną. Gdzie za nic nie odpowiada, sprzedają i zwijają interes. Problem z dochodzeniem ewentualnych poprawek. 

 

Podobno lepiej się przedstawia Archicom, gdzie w razie W można dochodzić poprawek itd. ale ceny mają wysokie.  Ile % zniżki można wynegocjować realnie u developera? Na co zwracać uwagę przy zakupie, jak powinna wyglądać dobrze skonstruowana umowa zakupu?

 

Gdzie znalazłeś okazję za 6k za metr ? Ciężko znaleźć coś nowego taniej niż w okolicach 6,5-7k za metr w Śródmieściu. Konkretny serwis ogłoszeniowy czy bezpośrednio po negocjacjach z developerem? 

 

Tak się przedstawiają tereny zalewowe we Wr. Oczywiście mało osób ma świadomość, że kupuje okazję ale w miejscu gdzie może później pływać. Podobno dużo można ugrać na cenie w tych miejscach, jednak wolałbym na pewnym terenie.

 

4ffe98b06f48c_p.jpg

Generalnie południe Wrocławia - Oporów, Klecina, Ołtaszyn lub wielka wyspa, czyli Biskupin.

 

Odradzam w kierunku Leśnicy i Jagodna - bardzo słabo skomunikowane.

Możesz rozważyć Kiełczów i Mirków z obszarów podmiejskich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeżeli ma to być mieszkanie pod wynajem, to powinno być stosunkowo małe. Najlepiej tak w granicach do 40 m kw. Wówczas dosyć szybko się wynajmuje, bo dla wynajmującego nie jest to duży koszt. Duże mieszkania, wynajmowane są na pokoje, a więc jest duża rotacja, co nie jest dobre dla najemcy.

Ale widzą to też deweloperzy i coraz chętniej budują budynki takie jak te tutaj we Wrocławiu: https://microklimat.pl/oferta-inwestorzy/

Czyli dobra lokalizacja, ale głównie pod wynajem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.