Skocz do zawartości

Nóż w teren


APSS

Rekomendowane odpowiedzi

Jakich noży używacie w tzw. terenie ? 

 

wielkich bydlaków do "wszystkiego"

 

11204811_IMG_20180322_102137_HDR.jpg

 

 

składaków "do kieszeni"

 

11204808_IMG_20180322_101801_HDR.jpg

 

mniejszych i poręcznych nożyków

 

11204810_IMG_20180322_102022_HDR.jpg

 

ja wolę tak:

 

11204809_IMG_20180322_102424_HDR.jpg

 

mniejszy ale funkconalny nożyk , piła i siekierka :) 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mora Pro C carbon kupiłem w promocji w Julia 3 mniej więcej rok temu. Na razie dwa w użyciu. Trzeci czeka, aż jeden z tych dwóch padnie. Jeden do przyrządzania jedzenia, drugi do prac różnych. Działka, las, ryby, różna aktywność. Naprawdę nie oszczędzam. Jedyne co to potrafi złapać plamki rdzy jak coś kwaśnego zostawi się na ostrzu. Spatynowałem we wrzątku i occie.

 

Toporek to już tylko na działce. Kupiony w sklepie żelaznym przy targu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Full tang "bowe" robiony przez znajomego na zamówienie z stali węglowej - 28 cm długość, grubość stali 5mm, rękojeść z mikatry ( świetny do batonowania, taka mała maczeta ).

- Składak Ganzo G702 ( mały i poręczny, dobry do konserw )

Edytowane przez wojkr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja ostatnio jestem zachwycony użytecznością i fajnością Mory. Jak na początku przygody miałem bezpodstawną awersję do skandynawów, tak teraz głównie takich noży używam: Mora lub pierwsze samodzielnie oprawione Lauri. To na wycieczki, że tak to ujmę, lokalne. 

 

Gdy wybieram się gdzieś dalej, to obowiązkowo Duży Obozowiec od TLIM'a. Ma być, i już. Taki specjalny item dający + 100 do morale. :D

 

Dodatkowo multi-tool z namiastką piły. Obecnie LM Sidekick, lub Surge (zastąpił Swiss Tool'a, bo jakoś mi go szkoda było, bo czerń z niego łatwo schodzi, a modeli w tym kolorze za dużo na rynku nie uświadczyłem)

 

Avispa (folderek) natomiast leży na bezrobociu, ostatnio coś tam nią trochę postrugałem, to się blade play zrobił poziomy. W sumie to moja wina była, bo parę razy poddałem klingę naprężeniu nie od tej strony co się należy. Na szczęście, po delikatnym dokręceniu pivota, przeszło jej.

 

W dniu 22.03.2018 o 10:56, APSS napisał:

11204810_IMG_20180322_102022_HDR.jpg

Co to za fixed od Benchmade ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

,,Będziesz Pan zadowolony". Morki już tak mają...

 

Mi tym czasem udało się rozwikłać zagadkę zauroczenia Nimravus'em. Kształtem podobny do Gerber'a Big Camp Rock Knife (ewentualnie Gerber podobny do Nimravusa. Nie wiem kto kim się inspirował...).

 

Gerber-Blades-Big-Rock.jpg

 

Mój pierwszy ,,prawdziwy" nóż. Doskonaliłem na nim umiejętności ostrzenia, techniki pracy oraz nauczyłem się, że nie należy podważać samym czubkiem. Był ze mną za granicą i (oprócz robienia kanapek) dawał poczucie, że jakby coś nie pykło, to z nim dam radę wrócić na piechotę z tych pieprzonych Włoch.

 

Aż mi się łezka w oku zakręciła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wybór spory, ale długo się czeka i nie zawsze paczka dochodzi.

Warto zainwestować w większy nóż typu full-tang robiony na zamówienie - mam taki w typie bowie - klinga  ma 5mm grubości, długość całkowita z rękojeścią 30cm - taka mała maczeta, zetniesz małe drzewo, wykopiesz dziurę na ognisko - dacota hole, otworzysz konserwę czy metalową puszkę, wytniesz w beczce dziurę ( piecyk typu  koza ), pociupiesz kawałki drewna na ognisko, możesz użyć do karczowania krzaków.

Edytowane przez wojkr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

22 godziny temu, DOHC napisał:

A kupował coś ktoś na aliexpress

Uważałbym z chińszczyzną. 

 

Im bardziej śmieszna cena, tym śmieszniejsza jakość.

 

Kolega zapisał się do WOT'u, pytał mnie o jakiś nóż. Po oględzinach mojej kolekcji stwierdził, że Mory nie chce (nie powiedział czemu, podejrzewam że jest zbyt mało ,,taktyczna" ), zaś inne zbyt drogie.

 

Kupił z ali jakiegoś skandynawo-podobny twór za ~40 zł. Miałem chwilę w ręku, szlify wyprowadzone tak sobie, kartkę tnie, nóż na oko wygląda nawet nawet, zaś pochewka bije po oczach swą tandetą z daleka. Więcej nie wiem,  bo nie używałem.

 

Mora jest sprawdzona, tania i dostępna. Ma też kilka modeli z, nazwijmy to mocno akceptowalnej półki cenowej. Możesz zajść jakiegoś sklepu militarnego/wędkarskiego i pomacać. 

 

Jeśli nie pasuje Ci jej specyficzny wygląd i bezdyskusyjny urok, to kombinuj, ale lepszego noża w tej cenie to ze świecą szukać.

 

No chyba że Hultaforsa...

 

W sumie to ja cały czas o fixed'ach. A może rozmawiamy o nożach składanych? @DOHCco tam chodzi Ci po głowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stal na tych nożach to chyba coś pomiędzy 440A a AUS-8.  Od patrzenia tępić się nie powinna, jeśli jednak nie umiesz ostrzyć... to się nauczysz, przydatna i ułatwiająca życie umiejętność.

 

Na folderach (nożach składanych), o ile mnie wzrok nie myli, widzę recurve, (krawędź tnąca w kształcie fali/brzuszka), ostrzenie czegoś takiego na płaskim kamieniu czy płytce diamentowej, wymaga już wprawy. Dodatkowo metalowa i kanciasta rękojeść... Ja jestem na nie, choć w sumie folderem nie wykonuje się cięższych lub długich prac (a przynajmniej ja ich tak nie wykorzystuję), więc może tego nie odczujesz.

 

Fixed jest ciekawy, choć na innej stronie niż tej podlinkowanej, jest napisane, że ma grubość 5,7 mm. Trochę taki łom, choć z drugiej strony ma wysoki szlif, do tego wyglądający na wklęsły. Jak to ze sobą współgra, to trzeba by było już sprawdzić organoleptycznie.

 

Napisałem co wiedziałem, ale i tak decyzję musisz podjąć sam ;)

 

Kup, poużywaj, wyciągnij wnioski. Pierwszy zakup, to zwykle jest taki free-style, bo bez doświadczenia trudno mieć świadomość, czego się oczekuje oprócz tego, że chcesz nóż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Czołem!

 

Hej Panowie ponownie was oznaczam jako, że zauważyłem iż interesujecie się tematem. @Rnext @wojkr @APSS

 

Jakie marki są najbardziej godne polecenie w kwestii noży typu full tang? Odświeżam ekwipunek po 4 latach więc nie jestem w obecnych trendach.

 

Również byłbym wdzięczny za polecenie najbardziej sensownych składaków. Słyszałem dużo dobrego o ZT? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiem dla kronikarskiego obowiązku. Po obszernym researchu chciałem zakupić, jeden z noży ze stajni SHRADE SCHF36 LUB 37. Szukałem porządnego noża do mocnych leśnych prac i tak był rekomendowany, jednak pojawiały się opinie, że zdarza się im pękać i to samo potwierdził Pan w sklepie. Zaproponował klasyk Cold Steel SRK jako najbardziej wytrzymały  i nadający się do batonowania etc. Co istotne w pierwotnej cenie chodził po 300 zł a teraz chyba szykują nowy model i były po 200 zł zatem zakupiłem. W istocie 300 zł bym za niego nie dał na pewno, głównie przez gumową rękojeść i niedoskonałe etui. W ideale zamówię sobie kiedyś ręcznie robiony od rzemieślnika bo lubię rzeczy na całe życie. Ale jest to najbardziej powszechnie propsowany nóż do leśnej orki, choć nie ma "klimatu" ale na ostrze nikt nie narzekał.

 

SHRADE podobno jest dużo reklamacji, na pękające ostrze, zapłaciłem tyle samo co za COLD STEELA więc Pan mnie raczej nie naciągnął.

Unknown.jpeg.af97fa7b3eca5f37459d11a76c7dddf0.jpeg

 

A tu mój bat na białych rycerzy

 

 

Unknown-1.jpeg.f96cd4844003abc77427323ee509fd5d.jpeg

 

 

 

Edytowane przez Jaśnie Wielmożny
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Podpowiedzcie, który nóż wybrać, są podobne, brać, który bardziej odpowiada? Bo jakość chyba podobna.

https://allegro.pl/oferta/noz-ka-bar-black-leather-sheath-1211-7272276997

https://allegro.pl/oferta/noz-cold-steel-leatherneck-sf-39lsf-7040327651

I przy okazji polećcie jakiś nóż składany.

Edytowane przez brat mniejszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.