Skocz do zawartości

Jaka patelnia?


Lethys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Braci.

 

 Nie wiedziałem, gdzie umieścić ten temat. Zastanawiałem się między tym działem, a "gadżetami", jednak uznałem, że patelnia w "gadżetach" na samczym forum może wywołać pewne kontrowersje.:lol:

 

 Do rzeczy...

 

 Mam w domu 2 patelnie. Stare, wszystko przywiera, od spodu gnój (moje zaniedbanie). Generalnie dramat i czas na zmiany.

 

 Wybór patelni jest ogromny. Teflonowe, ceramiczne, stalowe, żeliwne itd.

 

 Będę jej używał na kuchence gazowej, chciałbym żeby była to patelnia typowo uniwersalna, na której usmażę potrawę bez obrzydliwej ilości tłuszczu.

 

 Jeśli macie jakieś doświadczenia w patelniach, to chętnie wysłucham. Budżet w granicach 150-200zł.

 

 Dzięki.:)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patelnia to do białej kości....:D

...

Ceramiczna, teflonowe jak wyżej trzeba regularnie wymieniać bo po zdarciu teflonu są niebezpieczne dla zdrowia.

W ogóle do patelni najlepiej używać drewnianej łyżki / szpatułki żeby warstwy nie uszkodzić.

Tytanowej nie miałem to się nie wypowiem, osobiście to mi ceramiczne bardziej odpowiadają od teflonowych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. A używaliście może patelni stalowych? Przykuły moją uwagę. Podobno mega wytrzymałe. Jak są z dobrego materiału, to nic nie przywiera, jeśli jest cała ze stali, to można do pieca wsadzić. Fajna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam ceramiczna. Na gazówce będzie się trochę syfic ale nie przywiera dramatycznie. Ale kup dobrej jakości. Kiedyś myślałem ze to nie ma różnicy i się meczylem, ale jak kupiłem niemiecką za 160 zł to zauważyłem ze do ceramicznej wcale nie musi przywierać :)

 

Niestety nie pamiętam firmy  :(

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceramiczna człowieku. Mało zapłacisz, zajebista patelnia na lata. Żeliwna to straszne gówno, bo kurewsko ciężka. Odradzam, bo można załapać kontuzję nadgarstka, jak przewalasz 3-5 kg patelnię. Niby wielcy kucharze polecają żeliwną, ale w codzienności zwykłego faceta się nie sprawdza. Dałem się nabrać kiedyś. Nigdy kurwa więcej :D 

 

A tak w ogóle odradzam patelnie :D Weź sobie zestaw do gotowania na parze. Wszystko zdrowsze i nie pierdolisz się z tłuszczem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac Też kupiłem kiedyś żeliwną - grillową. Stoi w piwnicy. Straszne krówsko.

 

 Używam właśnie ceramicznej, na początku była spoko, ale teraz, to straszna dupa. Nie będę ukrywał, że była to patelnia firmy "krzak", więc nawet nie wiem, czy to stało koło ceramiki :lol:

 

 Raz na jakiś czas przyrządzę sobie coś na parze. Mam bardzo fajne garnki do tego, tylko mam strasznego lenia ostatnio i wolę szybko wrzucić coś na patelnię niż się bawić w parę, czego bardzo żałuję, bo jednak jest to dużo zdrowsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to samo: wylizanie patelni jak swiąteczny boczek.

 

W gospodarstwie domowym winny być rożne rodzaje patelni... Kiedyś, fajne stalowe, można było kupić od cyganów. Obecnie nie polecam też, lipę wciskają! Obecnie moda jest na ceramiczne - kupiłem mamie na święta. O każdą trzeba dbać. :P 

 

Pytanie, tego typu powinno znajdować sie w babińcu, zobaczysz jak rzucą sie do pomocy... I może do cycka przytulą. 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@radeq tak, ponoć teflon po prostu przelatuje bezinwazyjnie, ale kto to wie na pewno. Tyle że zwykle powłoka jest kładziona na aluminium co już niekoniecznie jest fajne.

 

W kuchni mamy sporo dedykowanych do różnych celów patelni

  • Ceramiczna firmy Moneta, dwie, mała i duża - nie jestem zadowolony. Przywiera. Najchętniej bym je wywalił. Praktycznie nie używam. Wiszą se.
  • Żeliwna, ciężka, grillowa Skeppshult - świetna, czyścisz solą, konserwujesz olejem, duża pojemność cieplna, więc się wszystko grilluje a nie gotuje/poddusza. Do pewnych dań nie wyobrażam sobie innej. Wada - trzeba o nią dbać (wygrzewanie, solenie, olejowanie itp).
  • Stalowa (stal węglowa) odpowiednio spreparowana (jak to ogarnąć znajdziesz na YT pod hasłem seasoning pan). Naleśniki nawet smażę bez tłuszczu, tyle co przed pierwszą wylewką ciasta przetrę nasączoną olejem szmatką.
  • Teflonowa - tu akurat jakaś fińska. Widzę że jest słaba powłoka, sporo zarysowań mimo używania łopatek silikonowych. Niebawem raczej do wymiany. Ale na kremową jajecznicę rewelacyjna. Na szybkie śniadanie super, do tego łatwe mycie i minimalna obsługa. Tyle że kiepska żywotność. 
  • Wok. Też węglówka wypalana. Stir fry wychodzi bosko. Nic więcej nie robimy na nim. No ale tu się kłania mocny palnik, bo właściwie na zwykłym to bez różnicy w czym robione. 
  • Ze stali nierdzewnej (chromoniklowej) z grubym dnem. Głównie do duszenia a jak coś podsmażone to okazjonalnie i z celowym zamiarem deglasacji tego co przywrze. 

Myślę, że nie ma uniwersalnej. Mnie z każdej smakuje inaczej. Ale ja mam za dużo kubków smakowych chyba. 

  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, radeq napisał:

Są jakieś badania że teflon truje? bo gdzieś czytałem, że te materiały nie mają żadnego wpływu na zdrowie, nawet jak zjesz kawałek teflonu to po prostu wysrasz. 

Przecież muszą nakręcać rynek,żeby wszyscy zmieni na ceramiczne,a za jakiś czas dowiemy się,że ceramiczne też szkodzą :D

Polecam ceramiczną z dobrej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patricio, patrzyłem stalówki Gerlacha, wyglądają fajnie. Przyznam szczerze, że nie wiem czym posługują się profesjonaliści, ale z tego co zaobserwowałem, to właśnie widuję przeważnie stalowe patelnie w tych bardziej poważnych knajpach, jak i w programach kulinarnych (nie wiem czy to akurat wyznacznik). 

 

 Dzięki za rady Panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.