Skocz do zawartości

Garaż - kupno.


zuckerfrei

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W okolicy bloków gdzie mieszkają moi rodzice. Zamierzam kupić garaż. Proszę o jakieś wskazówki gdzie i jak, i co. Tzn, dla przykładu jest ogłoszenie na OLX, lecz nie jest to kupno używanej, drukarki. Poproszę o wskazówki. Notariusz itd?

 

Dziękuję i pozdrawiam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zuckerfrei od dawna nie bawię się w te klocki. Zostawiłem sobie tylko jeden, najbliżej domu na własną furmankę, jakiś opał i trochę "niezbędników". Stopa zwrotu była lepsza i bez porównania wygodniejsza niż z mieszkań. Ale Ty o zaspokojeniu garażowych potrzeb własnych.

 

Oczywiście notariusz. Murowany, blaszaka bym nie brał, chyba że w ostateczności. Czasem grunt nie jest własnością ale jest w użytkowaniu wieczystym. IMO nie ma obawy, bo będzie ono przekształcone we własność od przyszłego roku. Na dzierżawionym od kogokolwiek gruncie nawet ToiToi'a bym nie postawił ;)

Na marginesie, sprawdź czy jest prąd w gniazdkach. Ja w tym swoim tylko pstryknąłem czy jest światło a potem się okazało że w gniazdkach susza jak chciałem odkurzać. Instalacja do wymiany. 

 

A tak to spoko, kupuj, jak mówisz - to nie drukarka, ale też nie prom kosmiczny.

  • Like 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnext to jest garaż murowany, prąd itd, wszytko wygląda pięknie. Jest to takie "osiedle" garaży - jeden przy drugim. Zaraz za nimi, ogrody działkowe. Jak sprawdzić, jak to wygląda tam z gruntem? Wpierw dzwonić do sprzedającego, czy umówić się z notariuszem?? W tej chwili czekam jak sęp - może zejdzie z ceny jeszcze. I potem działam! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zuckerfrei wstępnie obstawiam że to Twoje, to będzie coś spółdzielczego.

 

Jeśli chodzi o detale, to nie za bardzo musiałem samodzielnie w nie wnikać. Moja od-dawna przyjaciółka ma biuro nieruchomości i bez problemu miałem destylat informacji z ksiąg wieczystych czy tam z ewidencji gruntów z prostym komunikatem dla ignoranta - dobrze/niedobrze. Sprawy notarialne załatwiałem przez kancelarię, która była moim klientem, więc elegancko było być również zwrotnie ich klientem. 

 

Są też w necie jakieś mapki geodezyjne, bo kiedyś przez ramię tej kumpeli oglądałem. Nie mam pojęcia czy miała jakiś wykupiony extra dostęp czy to jest publiczne. Wgląd w ewidencję gruntów jest bodaj coś tam płatny, w księgi wieczyste chyba free. Ale jak mówię, sam nie musiałem się nigdzie szlajać ani po sądach ani po urzędach/instytucjach. Trochę kasy na stół i temat ogarnięty przez ludzi, którym mogłem zaufać, samemu mając wolną głowę. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zuckerfrei napisał:

Jak sprawdzić, jak to wygląda tam z gruntem?

Idziesz do wydziału geodezji danego starostwa/ miasta i prosisz o wypis z rejestru gruntów w interesującym Cię miejscu.

Będą tam podane dokładnie numery działek, ich lokalizacja oraz wykaz właścicieli.

 

40 minut temu, Rnext napisał:

Są też w necie jakieś mapki geodezyjne, bo kiedyś przez ramię tej kumpeli oglądałem. Nie mam pojęcia czy miała jakiś wykupiony extra dostęp czy to jest publiczne. Wgląd w ewidencję gruntów jest bodaj coś tam płatny, w księgi wieczyste chyba free.

www.geoportal.gov.pl

 

Jest tam wykaz działek wraz z ich numeracją. Czy są dane jak z wypisu rejestrowego tego nie sprawdzałem.

Ale po lokalizacji, zdjeciach satelitarnych - prędko dotrzesz do sposobu podziału geodezyjnego danego terenu (czyli skąd dokąd dana działka, granice itp) oraz do numeracji poszczególnych działek.

 

Dostęp na tym poziomie jest na pewno free, ostatnio gapiłem się w działki we wtorek :)

Edytowane przez Bonzo
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.