Skocz do zawartości

Czat poza forum


Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, jest tu chatbox ale ma pewną wadę - żeby w nim rozmawiać trzeba mieć cały czas odpaloną przeglądarkę a jest to bardzo niewygodne i osobiście mnie całkiem odrzuca (na co dzień używam irc/riot/discord/skype itd.) - myślę że fajnie byłoby mieć swój kącik w którym można by pisać z braćmi np. IRC czy riot.im. Pokrótce wyjaśnię:

Zalety riot.im względem IRC:

- Rozmowa głosowa i wideo (także grupowo)

- Przechowywanie historii rozmowy

- Na serwerze matrix możemy mieć tyle kanałów zarówno tekstowych jak i głosowych ile tylko nam się przywidzi. Do tego chat tekstowy jest wzbogacony o odsadzanie linków i filmów. Ma też funkcję powiadomień  czy też dodawania Emotek. Wszystko to w ładnym i spolszczonym interfejsie. Co najfajniejsze, większość z tych funkcji jest zupełnie opcjonalna. Jeżeli komuś się nie podobają, może sobie je na spokojnie wyłączyć.

- Moderacja jest dużo wygodniejsza, a do tego bany są trudniejsze do obejścia (matrix wymagana posiadania konta w przeciwieństwie do IRC) Dla trolli to może być wada, ale dla administracji będzie to spora wygoda. Do tego dochodzi też możliwość kasowania wiadomości, jeżeli ktoś ostro przegnie pałkę i zapostuje coś co bardziej nada się na Karachan niż na tutejszy kanał. Być może spowodować to obawy o nazi moderacje i kasowanie niewygodnych zdań, ale sądzę że tutaj istenieje jakiś szacunek dla odmiennego zdania wśród adminów. 

-  większość klientów IRC na Androida to porażka. Wiele z nich jest powolna i głupieje z BNC (które riot.im ma w standardzie). Aplikacja Mobilna riot.im jest całkiem responsywna i naprawdę wygodna. Ponadto domyślnie obsługuje większość popularnych serwerów IRC domyślnie.

IRC i matrix

- Brak centralizacji, dzięki czemu jakby ktoś się nim przypadkowo zainteresował to można zrobić myk i zmienić domyślny serwer matrix.org czy freenode na jakikolwiek inny.

- Oba są w otwartym standardzie

IRC:

- IRC też może posiadać historię rozmów, trzeba tylko umieć skonfigurować BNC (a nie każdy to potrafi)

- IRC nie wymaga rejestracji konta na serwerze

Jak ktoś ma propozycję na inne komunikatory, dajcie znać!

Edytowane przez Glies1969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rnext zmienił(a) tytuł na Czat poza forum

Rozumiem. Nie znalazłem nigdzie wątku na ten temat, ale skoro macie swoje zdanie to trudno.

 

"Ty już proszę nie "filozofuj". Rozumiem, chęci, że w dobrej wierze, nie mój drogi nie tędy droga."
wiele silników for posiada pluginy do stworzenia gatewaya IRC... ale fakt, on nie posiada szyfrowania. Konwersacja XMPP już prędzej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.