Skocz do zawartości

Samiecweb.pl od nowa, proszę o porady.


Marek Kotoński

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, jestem wam bardzo wdzięczny za testowanie samiecweb.pl - dzięki waszym wskazówkom o kompletnym braku bezpieczeństwa portalu, programista powiedział dziś informatykowi tak - łatanie tego portalu to bezustanna praca, i nikt nie da gwarancji że to będzie śmigało. Najlepiej postawić portal od nowa, napisać go. 

 

On ocenił swoją pracę od 5 tysięcy netto w górę, ale nie znamy go i nie wiemy czy zrobi to dobrze.

 

Ja jestem skłonny zainwestować, ale liczę na dobrą radę. Może znacie dobrego programistę, może coś doradzicie. To co jest obecnie, nie ma szans powodzenia - a ja wtopiłem hajs. Mówi się trudno.

 

Dziękuję zwłaszcza: 

 

@emehcsfotuoog

 

@Ancalagon

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie:

 

1. Pomysł portalu jest wart zachodu - wart żeby w to iść i zastanowić się porządnie tu w dyskusji. Przy dobrze opracowanym sposobie funkcjonowania tego "co tam ma być" - ma rację bytu i może stać się popularny + może zamieszać jako "źródło treści w internecie". Niech najwyżej potrwa to dłużej, może mniejszymi, powolnymi krokami.

 

2. Trzeba pisać od nowa - zawsze lepiej, tymbardziej patrząc na wersję beta (chociaż nie znam "bebechów", ale zakładam, że facet nie ściemnia). Teraz są frameworki i gotowe moduły gdzie takie rzeczy (mówię o bezpieczeństwie), które odkryliśmy na testach są by-design "ogarniane" - narzucają pewien model pisania. Ważna rzecz - stronę trzeba pisać od razu mając w głowie urządzenia i przeglądarki "mobilne" a tego w beta chyba nie było.

 

3. Zrobić research - kilka zapytań ofertowych. Są portale dla freelancerów (Freelanceria.pl i inne, ale nie pamiętam) gdzie można nająć kumatych ludzi, profesjonalistów (w tym firmy). Warto tam rzucić pytanie, żeby nie puszczać tematu "w eter" podjąć kontakt bezpośrednio - dają namiary.

 

4. Do pkt 3 trzeba mieć solidną wizję, żeby wycena była adekwatna.Na starcie mocniej przyłożyć się do koncepcji - sposobu działania.

 

Zaplanować biznesowo pewien model - w wątku nt testów ktoś dobrze podrzucił opcje płatne - warto, żeby portal jak nie całkowicie to chociaż w części się finansował - jeśli będzie popularny trzeba będzie go łatać i zmieniać (ciągle nowe "dziury są wynajdywane") bo dużo szkodników będzie zainteresowanych.

Edytowane przez emehcsfotuoog
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marek Kotoński zmienił(a) tytuł na Samiecweb.pl od nowa, proszę o porady.

Jak zawsze szkoda wtopionej kasy, ale nie ma tego złego.

Tamten skrypt i layout był po prostu...brzydki i zniechęcający do siedzenia na takim portalu.

W jakimś innym wątku przeczytałem, że miało to być coś na kształt wykopu.

Mnie wykop zawsze odrzucał i nigdy tam nie siedziałem. Do tego system komentarzy jak z jakiegoś innego wymiaru :D

 

Teraz ludzie chcą wejść i od razu widzieć w co mogą kliknąć fajnego.

Wszystko ma być duże, kolorowe i przejrzyste.

 

Clickbaitowe tytuły np: "5 kroków aby do ciebie wróciła - sprawdź!". "Jak wyjść z friendzone - praktyczny poradnik". "Himalajska bibliotekarka - jak ją znaleźć?".

A w środku oczywiście prawdziwe, merytoryczne porady. No i oczywiście uniwersalne porady forumowe jak: "Olej ją, zapisz się na siłkę". :D

 

Wszystko z humorem ale i z prawdziwą wiedzą.

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Portal będzie działał jak np. wykop, czyli będzie można wklejać arty z całej sieci, albo swoje blogi i wątki z forum. Będzie można też pisać swoje rzeczy.

 

Jak już pójdzie tyle kasy, to może da się jakoś zintegrować forum i samiecweb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, funkcjonalność jak wykop natomiast layout znacznie bardziej nowoczesny. Mi osobiście podoba się obecny trend kafli, ostrych kątów itd, jak windows 10. I od razu pod mobilne pisać (w przyszłości jeśli się okaże że dużo userow i warto można jakaś apke rozważać - ale to pieśń przyszłości)

 

Żeby było nowocześnie, "trendy" - wiadomo jaki jest dzisiejszy odbiorca. Oko musi być przyciągnięte dużymi obrazami i prostotą.

 

Powyżej koncept z "chwytliwymi tytułami" jest ok. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku - żeby jakiś portal plotkarski czy inne wp.pl nie powstał.

 

Warto zastanowić się co kiepsko działa na wykopie, czego tam brak.

 

Integracja z forum ciekawa, tylko jak? Może na zasadzie większej rangi tu na forum dla zadłużonych z portalu użytkowników? Trzeba wymyślić jakaś zachętę dla wrzucania wartościowych treści i jakiś patent na odsiewanie dziadostwa - może przed wrzucaniem własnych artów jakiś przesiew przez moderację?

 

Ewentualnie możliwość głosowania przez społeczność za wywalaniem danego zawodnika, albo na starcie publikacja tylko dla zasłużonych osób tu z forum? Wg najważniejsze dbać o jakość treści - wtedy to będzie alternatywa dla pseudo artykułów z działów "męskich" z popularnych portali i dla gowniarstwa (mentalnego) z wykop.

 

Edytowane przez emehcsfotuoog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, loh-pan said:

Jeśli ma być zrobione solidnie i z gwarancją/supportem to tylko firma. 

Popieram. Tylko wtedy będzie pro i możesz liczyć na szybką reakcję, ewentualnie solidna umowa jesli freelancer. Ale lepiej firma. Co kosztów - od razu te 5k netto bym podwoił/potroił już na start, żeby psychicznie się nastawić. Jeśli nie wyjdzie tyle to tylko lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie umowa legalna z podatkami, jest firma, pieniądze zainwestuję. 

 

Mobilnie musi być oczywiście, racja, i nowocześnie, jestem za. Co do jakiejś integracji z forum, zależy wszystko od kosztów tego rozwiązania. Jak będzie za drogo, to sobie darujemy.

 

Macie jakieś propozycje jak to miałoby wyglądać? Np. jakaś strona w tym stylu.

 

A to się wam podoba? https://strimi.pl/#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do integracji z forum to myślę że na początku wystarczy bezpośredni odnośnik do forum, a potem wraz z rozwojem portalu można bardziej zintegrować.

Można też pomyśleć nad kontami "premium" dla osób chcących wspierać portal i forum - w postaci np. konta z własnym unikalnym adresem mailowym  oraz większą przestrzenią na swoje publikacje.

Podany przykład jest ok - przejrzysty i wygodny.

Edytowane przez wojkr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie strimi jest w porządku jeśli chodzi o wygląd. Podrzucone przez @radeq theme też fajny - to jest taki kierunek który wg mnie trzeba obrać. Generalnie prostota na pierwszy rzut z artami z belką/menu gdzie sięgamy np do blogów i innych części.

 

PS: oglądałem wersje mobilne

Edytowane przez emehcsfotuoog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek Kotoński - Dobrze jakby miał możliwość trybu nocnego czyli coś tak jak na wykop i innych dużych portalach albo nawet w Windows 10, że aplikacje są ciemne czarne i nie męczy to oczu. Dobre na wieczory/noce jak chce się posiedzieć na samiecweb.pl.

- głosowanie
- rangi użytkowników wg daty założenia konta + aktywności. To ograniczyłoby manipulowanie treściami przez osoby co założyły świeże konta. Te pierwsze rangi miałyby jakieś tam ograniczenie. Zasłużeni i bardzo aktywni mieliby brak limitów. 
- waga głosów UP/DOWN. Czemu tak poroniony pomysł?! Choćby dlatego, że tacy zasłużeni bracia z Starej Gwardii, Moderatorzy jak i inni co długo są, mają aktywność mogliby zapobiec wejściu szkodliwych treści na główną stronę portalu. Takie zabezpieczenie na trolle. Waga nowicjuszy byłaby niska więc zmasowany atak nowych kont byłby unicestwiony przez unikalnych, aktywnych uczestników portalu. 
- kategorie/tagi z moderatorami. By każdy miał pieczę nad swoim poletkiem. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, CalvinCandie said:

rangi użytkowników

Zajebisty pomysł. MUST BE - niech starsi i zasłużeni wpływają na kształt portalu i jakość treści. Co z wykopu się zrobiło to widać.

 

Dobrze byłoby wyróżniać wartościowe artykuły/wpisy na blogu - na podstawie rangi/wyświetleń czy merytorycznej oceny modów i społeczności. Coś jak "AWESOME" - jakiś tag albo lista najlepszych? Tak, żeby to co warte uwagi po roku nie było gdzieś dalego na dole w natłoku nowego materiału, żeby można było łatwo sięgnąć po to w ramach np danej kategorii, kiedy nowi userzy będa poszukiwać np dobry porad w temetyce damsko-męskiej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, emehcsfotuoog napisał:

Co z wykopu się zrobiło to widać.

Bo rangi na wykopie to tak naprawdę syf. Tam trzeba też dodać, że są grupki co zakopują/wykopują masowo. 

Dodatkowo rangi na Samiecweb.pl miałyby ważone głosy wg: stażu na portalu, aktywności (przeliczanej co miesiąc/czy co tydzień), historii ostrzeżeń/banów. Jeśli ktoś będzie aktywnym, dobrym użytkownikiem co szanuje regulamin portalu i będzie budował ten portal poświęcając czas będzie też miał możliwość dbania o portal poprzez ocenianie treści. Będzie miał realny wpływ na powstrzymanie tandetnego trollowania czy innych masowych spisków. 

@TheFlorator - Świetny pomysł. Warto się otworzyć też na innych. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie spokój już z wykopem. Od niedawna tam czasem zaglądam. Jest brzydki jak stara niemka. Nieintuicyjny jak wnętrze skody fabii. Nie czaje jakoś tego "wykopywania". Użytkownicy niewiele piszą. Czasem wejdę w jakiś art i nie mogę się przeklikać na źródło (bo tylko tam jest jakaś treść). Chuj wie jak to działa. Zbyt mocny nacisk na komentarze.

Moim zdaniem to nie ten kierunek.

 

Bardziej myślę, że celować trzeba w takiego JOEMONSTERA. Nie chodzi mi o layout, bo też są z 10 lat w tyle. Ale samo funkcjonowanie. 

1. Żeby aktywować w pełni konto - płacisz hajs.

2. Każdy użytkownik zbiera jakieś tam punkty reputacji czy whatever.

3. Arty są raczej pisane przez użytkowników z małymi odnośnikami do źródeł na końcu.

4. W pełni czytelne komenty.

Jak o tym myślę, to mi bliżej do tego portalu niż wykopu.

 

Jeśli chodzi o layout, to uważam, że coś prostego, z dużymi zdjęciami. No chyba, że jakiś grafik chce się wykazać i zrobi coś super ekstra :D 

Przykłady:

http://digg.com/

https://myspace.com/  (fajny ten panel po lewej stronie)

https://www.boredpanda.com/

https://www.dezeen.com/

 

Sprawdźcie szczególnie na telefonach. Wszystkie całkiem fajnie wyglądają i przede wszystkim czytelnie. Prawie 60% przeglądanego Internetu w Polsce w ostatnim roku jest na telefonach. Warto wziąć to pod uwagę.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minutes ago, Drizzt said:

3. Arty są raczej pisane przez użytkowników z małymi odnośnikami do źródeł na końcu.

Tu się nie zgadzam do końca. To jest OK, ale nie jako głowny element portalu, bo odbiera dynamikę, którą daje linkowanie artów zewnętrznych - "świerzynki" gorące ze świata sportu, technologii, ciekawe arty w innym języku itd. Gdyby w większości opierać się na własnych artach z linkiem to zgubi się to. Nie każdy ma czas redagować, a i z jakością różnie bywa.

 

Z podanych przez ciebie wg mnie https://myspace.com/ bo ma sztywną belkę z której można skakać w interesujące działy/komponenty

Edytowane przez emehcsfotuoog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję za porady i zaktywujcie się proszę, musi być zajebiście, szybko, elegancko, żeby oprócz nas przyciągnąć nowych Braci. Jestem po rozmowie z Panem który to robi, i już od dwóch dni pracuje nad tym. Poprosiłem o kilka dni na layout i zasady działania portalu, a w tym czasie dojdźmy do jakiegoś consensusu.

 

Niech każdy kto czegoś chce, napisze. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być atrakcyjnie, więc potrzeba dużo obrazków, nie ma innej rady. Styl ramkowy/okienkowy, nie sprawdzi się zwykła lista ala wykop. Podział na kategorie, poradniki a nie wszystko na jednej liście.

 

Odnośnie technicznych rzeczy to zdecydowane responsywny układ, przejrzysty layout i można olać mobilną apkę.

 

Szczegóły, standardowy układ:

 

1. top menu z ogólnymi odnośnikami (forum, sklep, blogi) i z menu użytkownika

2. header czyli logo, pewnie jakiś banner/reklama książek

3. main menu i lista kategorii

4. lewa strona, treść czyli kategorie lub ewentualnie ta nieszczęsna lista.

5. prawa strona i sidebar i np. najpopularniejsze treści, gorące artykuły etc. wg. liczby komentarzy i wejść, jest mnóstwo opcji

6. footer/stopka i jakieś pomniejsze pierdoły

 

Można uprościć i zrobić header jako jedną belkę i wszystko w linii - logo+menu+menu użytkownika.

 

Całość utrzymana w jasnej tonacji, bez ciężkich belek etc. Jako moduł możliwość dodawania artykułów, system punktacji/nagradzania, wszystko akceptowane i moderowane, przecież nie ma sensu ścigać się z portalami informacyjnymi, czas ma drugorzędne znaczenie. Na forum to fajnie widać, są użytkownicy którzy mają wiedzę i potrafią sklecić kilka zdań/zredagować posta. Jakieś działy odnośnie męskiej mody, prawa, delikatna erotyka, motoryzacja, zdrowie. Google i portal dla mężczyzn, jest tego trochę. Coś podobnego tylko bez tej całej propagandy nastawionej na zakupy i bardziej w kierunku poradnikowym plus linia naszego guru. ;)

 

P.S. Ciągle jest myślenie w stronę tego wykopu, prostej listy i podbijania newsów. Dla oka to jest nudne. Jeśli ma być lista to już lepszy ten digg.com. Wyobraźcie sobie tytuł z fajnym widocznym obrazkiem, darmowych foto jest masa, można uatrakcyjnić kazdy temat. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.