Skocz do zawartości

Samiecweb.pl od nowa, proszę o porady.


Marek Kotoński

Rekomendowane odpowiedzi

Duże obrazki to jest teraz standard. Ludzie mają coraz szybsze łącza, content dzielić można na strony lub automatycznie wczytywać jak np Facebook. 

Myślę, że jak już robić to nowocześnie, a nie z przestarzałym layoutem. Ludzie kupują oczami, jak zobaczą coś nieatrakcyjnego wizualnie to nawet nie przeczytają zawartości. (Oczywiście uogólniam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Java script sprawdza łącze i rozdzielczość ekranu na tej podstawie "w locie" są tworzone grafiki(zdjęcia) w php o odpowiedniej rozdzielczości. Biblioteka DG prawie zawsze jest w pakiecie z php. 

 

Zdjęcia są trzymane na serwerze w dużej rozdzielczości. Podobnie Youtub w locie robi różną rozdzielczość filmu żeby nie cięło. 

 

https://strimi.pl/# - mnie się podoba. Trochę bym nad stylami (css) popracował, ale jak rozumiem kolorystyka będzie dopiero wybierana

 

Logotypy flagi polskiej i angielskiej/amerykańskiej do rozważenia bo jednak chyba bardziej czytelne (oczywiście jeśli będzie wersja angielska). Moim zdaniem polska wersja na razie, od razu jednak układ logiczny bazy danych i strony projektowany z myślą, że może kiedyś... Można nawet podpiąć jeszcze inne języki i przez translator google tłumaczyć treści postów, interfejs przetłumaczyć porządnie. 

 

Martwią mnie trochę te interaktywnie zmieniające wysokość okna "szukaj użytkowników" czy nie będą się wywalały na jakimś konkretnym typie urządzenia / przeglądarce - jak kod jest czysty i poprawny to wszytko powinno być ok. Nie widzę jakiś błędów tak od razu, ale już ponad 10 lat zawodowo nie robię stron. 

 

Kolory wybierz sobie na color.adobe.com.

 

Upierałbym się przy stylu dla niepełnosprawnych (nocny może być, ale prawda jest taka, że jeśli komuś robi to różnicę używa takiej apki, więc trzeba po prostu zadbać o dobry kontrast w stylach).

 

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Ogarnę dzisiejsze tematy życiowe, i siadam do oglądania tego co napisaliście dokładnie.

 

Ogólnie strimi wydaje mi się takie nie wiem, chłodne? Jak kostnica. Strony podane przez Drizzta też mnie jakoś za serducho nie złapały :<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek Kotoński

Hej, chętnie pomogę jako, że zajmuje się zawodowo projektowaniem serwisów. Nie wypowiem się na temat user experience, czyli samych funkcjonalności serwisu ponieważ za mało wiem na jego temat, ale może coś z poniższych wskazówek uznasz za przydatne.

 

W skrócie jeżeli chodzi o kwestie wizualne:

Klorystyka:

- zdecydowanie jasna, jest wiele powodów dzięki którym tak popularne serwisy jak google, youtube, facebook itp, są jasne

- w proporcjach można ująć to mniej więcej tak:

60-80% jasny kolor dominujący - biały dla tła,

20-10% twój kolor bazowy (tutaj jest raczej dowolność, najczęściej jest to kolor firmowy np. w przypadku facebooka granatowy, coca cola czerwony, milka fioletowy itp. w przypadku Twoich stron Marku widzę, że kolorami które przewijają się najczęściej powtarzają to biały, czarny, czerwony (i to jest bardzo fajne połączenie). Sugerowałbym iść w kierunku jakiegoś odcienia czerwieni.

<10% kolory dobrze kontrastujące z pozostałymi do akcentów na stronie (np. powiadomienia, ważne ikonki, komunikaty, buttony z najistotniejszą funkcją do wykonania)

 

Typografia:

- bardzo istotna i tutaj sugerowałbym nie kombinować. Najbezpieczniej jest korzystać z najbardziej popularnych fontów (Helvetica, Arial, Roboto). Jeżeli będziecie korzystani z gotowego frameworka zapewne font będzie predefiniowany i nie warto go ruszać

- Wielkość fontu dla tekstu bazowego min. 14px jak na tym forum, chociaż sugerowałbym 15 lub 16px.

- Kolor tekstu bardzo dobrze kontrastujący z tłem (nie koniecznie czarny, ale bardzo zbliżony do czarnego)

 

Jeżeli chodzi o sam styl graficzny:

- jeżeli nie masz doświadocznego projektanta/UI designera, który nada unikalnego wyglądu serwisowi, najbezpieczniej jest skorzystać z gotowych frameworków np. i zmodyfikować go kolorystycznie

dzięki temu będziesz miał pewność, że wizualnie serwis będzie trzymał się kupy. Nawet jeżeli jakieś moduły lub elementy nie przypadają Ci do gustu, warto przymknąć w tej sytuacji na to oko. Te systemy zaprojektowane są przez doświadczonych ludzi, przemyślane i przygotowane pod różne scenariusze.

Nie jest to oczywiście idealne rozwiązanie, systemy są bardzo generyczne, niektóre z nich są bardzo popularne, przez co wiele stron z nich korzysta. Na niektóre sytemy jest dzisiaj moda, za parę miesięcy będą passe - ważne natoamiast jest to, że spełniają swoją funkcję.

Twój serwis będzie bazował na zdjęciach, miniaturkach (różnej, czasami kiepskiej jakości na które nie będziesz miał wpływu, dlatego też warto zastanowić się które z nich eksponować) i treściach, dlatego nie potrzebne są dodatkowe graficzne ozdobniki. Powinno być czysto, przejrzyście. Pamiętaj, że marginesy, odstępy (tzw. white space) to nie jest pusta przestrzeń a coś co poprawia czytelność, przejrzystość i są tak samo ważne jak treści na stronie.

 

Jeżeli miałbym podać na szybko same przykłady stron to sugerowałbym iść np. w tym kierunku:

https://www.producthunt.com/

https://thenextweb.com/latest/

https://www.ted.com/watch/tedx-talks

 

Nie znalazłem za wiele dobrze wyglądających stron z podobną funkcjonalnościa do wykop/reddit.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale to nie ma być portal a,la onet, tylko coś w stylu wykopu, gdzie wkleja się znajdźki z całego netu. Dlatego nie mogą być te kafle jak na stronach co wklejacie. Niby jak miałoby to działać?

 

Rady @Mandeep o jasnym kolorze super, też tak myślę. Co do reszty pomysłów to ich po prostu nie rozumiem, bo się na tym nie znam :<

 

Layout będzie plus minus jak na strimi, nie było żadnej innej alternatywy do portalu newsowego. Nikt nie znalazł, nawet ten programista czegoś podobnego.

 

Dokupiłem:

 

Tagi, Mikroblog, powiadomienia, wiadomości prywatne

 

Teraz kombinuję żeby przenieść konta z forum na samiecweb, żebyście nie musieli od nowa zakładać konta.

 

Jakieś pomysły jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Ja bym założył może coś na kształt wstępnej filtracji artykułów na portalu. A co jeżeli ktoś założy nowe fake konto i np powrzuca artykuły pedofilskie i zoofilskie a potem zrobi print screen i prześle dalej ? Wiecie o co mi chodzi. Tak uwalili przecież streama

PS: By the way nadal nie mogę wrzucać artykułów w języku angielskim z zagranicznych źródeł (z wyjątkiem linków do youtube)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Po prawej stronie na samiecweb są książki, proponuję dodać również najnowszą ;)

 

Druga sprawa, prosiłbym o to, aby nie wyświetlało w powiadomieniach, że napisałem komentarz pod swoim wpisem.

 

Pozdro! :)

 

Edit: Fajnie by było jakby "polecane" się zmieniały.

Edytowane przez Lucid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja jestem informatykiem i chętnie napiszę CMS dla bractwa za darmo.

Potrzebowałbym jednak wsparcia w postaci definiowania wyglądu i funkcjonalności.

Podejmę się napisania wersji na przeglądarki desktopowe oraz mobilne.

Nie podejme się pisania dedykowanej aplikacji mobilnej. (Można by ewentualnie zawinąć wersję mobilną w cordova https://medium.com/code-divoire/going-mobile-wrapping-an-existing-web-application-in-cordova-phonegap-106d8b60bb9a

 

Mam doświadczenie w bazach danych, backend'zie oraz frontend'zie.

Na hosting potrzebowalibyśmy ok $10 / miesiąc (https://www.digitalocean.com/pricing/)

Edytowane przez lambda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.