Skocz do zawartości

Ukraińcy stanowią połowę cudzoziemców, którzy ubiegają się o pozwolenie na kupno ziemi w Polsce.


MoszeKortuxy

Rekomendowane odpowiedzi

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/mswia-utrzymuje-sie-wzrost-zainteresowania-kupnem-ziemi-w-polsce-przez-ukraincow/

Nie podoba mi się taki rozwój tej sprawy. Nie chcę powtórki z historii. A wy co o tym myślicie? ;) Piszcie :D

 

Wśród osób fizycznych utrzymuje się wzrost zainteresowania kupnem ziemi na terenie Polski przez obywateli Ukrainy. W 2017 r. otrzymali oni 134 zezwolenia, co stanowi prawie 50 proc. wszystkich zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych wydanych na rzecz osób fizycznych. – napisało MSWiA przypominając, że w 2016 roku Ukraińcy otrzymali 47 proc. pozwoleń.

 

Łącznie w 2017 roku MSWiA zgodziło się, by cudzoziemcy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej nabyli w Polsce tylko 23 ha ziemi. Wydano w tej sprawie 224 zezwolenia.

 

Jak wynika z komunikatu resortu, znacznie więcej ziemi nabywają w Polsce cudzoziemcy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, którzy nie potrzebują na to pozwoleń. W ubiegłym roku wszyscy cudzoziemcy – zarówno na podstawie zezwoleń, jak i bez obowiązku ubieganie się o nie – nabyli na podstawie 5464 transakcji 4483 ha nieruchomości gruntowych. Z tego 772 transakcje dotyczyły nieruchomości rolnych i leśnych o pow. 1069 ha.

 

MSWiA podało także dane odnośnie nabywania przez cudzoziemców lokali mieszkalnych i użytkowych. W 2017 roku dokonali oni 6385 transakcji dotyczących lokali o łącznej powierzchni prawie 755 tys. metrów kwadratowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi się wypowiadać na takie tematy, bo aż mnie trzęsie jak słyszę, że inwazja śmierdzących banderowców postępuje, a debile z PISu są zadowoleni i jeszcze bardziej starają się tym dzikusom nieba przychylić. Będzie jeszcze z tymi ukraińcami kłopot mówię wam. Liczyłem, że się po europie rozlezą, ale niestety zostali, i nic nie wskazuje, ze sobie pójdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WąsatySamiec napisał:

debile z PISu są zadowoleni i jeszcze bardziej starają się tym dzikusom nieba przychylić.

 

Godzinę temu, WąsatySamiec napisał:

Liczyłem, że się po europie rozlezą, ale niestety zostali, i nic nie wskazuje, ze sobie pójdą.

Właśnie gdyby prawo wobec Ukraińców było ostrzejsze to pewnie chętnie by sobie stąd poszli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MoszeKortuxy Nie tylko o prawo tu się rozchodzi, radziecka edukacja też zrobiła swoje - ludzie na ogół mają do nich normalne podejście, mało kto kojarzy Wołyń i to co nasi "bracia" robili naszym rodakom no bo przecież w Sojuzie miała być miłość między bratnimi, narodami robotniczymi. Mi babcia za małego swoje opowiadała jak musieli z rodziną spierdalać z Galicji przed "przyjacielskością" ukrów. Oni tu czują się dobrze, ludzie przychylni, samo państwo wchodzi w dupę - nic tylko tu siedzieć i zapuszczać korzenie - weź w Holandii, Niemczech - ogólnie na zachodzie, wejdź do sklepu - jakiegokolwiek - z kumplem rozmawiając po Polsku to zaraz i wiadomo - ludzie gapią się na Ciebie, ochrona od razu zamienia się w Twój cień - po prostu czujesz się kurwa nieswojo. Tutaj u nas tego nie ma, takie podejście w narodzie, zaczną za niedługo tabliczki z nazwami ulic itd. robić w cyrylicy to nikt się kurwa nie odezwie - jak zwykle, a jak ktoś się odezwie to wtedy "krótko" -> nazista, rasista - tyle w temacie. Ja do nich jako do ludzi - nic nie mam, niech sobie pracuje, byleby legalnie - ale o żadnych kurwa dotacjach, przywilejach, bonusach NIE MA kurwa mowy. Powinni dostawać max 3 lata możliwości pracy tutaj i daswidania - wypierdalaj do siebie.

Edytowane przez lxdead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukraińcy to luj. Jest to skutek wyjazdów Polaków - niestety. Toteż tego się nie zatrzyma. Mnie bardziej smuci, że widzę coraz więcej śniadych twarzy w większych miastach. W niedzielę, kumpel mi opowiadał, na Placu litewskim w Lublinie była cała masa erasmusów hiszpańskich. No cóż.. Po coś tu przyjeżdżają..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, zuckerfrei napisał:

Z zachodu Niemcy wykupują, jest jakaś mapka gdzie oni kupują tą ziemię?  

Niemieckie/skandynawskie fundusze emerytalne systematycznie skupowały gigantyczne połacie ziemi w zachodniej i zachodnio-północnej Polsce. Sprawdź jak bardzo wzrosła cena ziemi od 2004 roku do dziś i ile oni na tym zarobili ;)

Taką ziemię oddają w dzierżawę rolnikom co przynosi dodatkowy dochód. Plus kilka innych małych smaczków jak np. umocnienie/osłabienia złotego, bądź euro i niemiecki emeryt może żyć jak pączek w maśle podczas gdy nasz ZUS, ech ...

 

Niestety takiej mapy nie widzialem i wątpię żeby ktokolwiek chciał żeby powstała, a szkoda bo mogłaby być ciekawa.

Edytowane przez Carleon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym za nadto nie uruchamiał się takim artykułem. Ot część pracujących i robiących biznesy Ukraińców kupuje mieszkania. Jeśli chodzi o grunty to trzeba wiedzieć gdzie i się zastanowić ile z tych osób fizycznych to są słupy firm/kapitałów/oligarchów którzy mieliby problem wprost kupić. Nie mówię, że to dobrze - tak jest, ale ostrożnie z panikowaniem - jak w życiu - najpierw zebrać dane, należycie ocenić - kwestia skali. Ostatnia rzecz kresy.pl - z ostrożnością bym podchodził, wg mnie mają przechył - nie patrzą obiektywnie na rzeczywistość. Ale to moje zdanie.

 

Co jeszcze warto dodać: u nas inni kupują gruny/metry kwadratowe, my kupujemy za granicą - ważny jest ogólny bilans i tak naprawdę w co się inwestuje. Na rzecz kilku morgów łąki u nas kupionej przez cudzoziemców z chęcią przyjmę grubą inwestycję czy przejęcie przez nasz kapitał intratnych biznesów na wschodzie itp.

Edytowane przez emehcsfotuoog
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zuckerfrei myślę, że na bank w części słupy. Może pod budowy "cepeenów", hoteli przy trasach, może pod rolnictwo dla firm spoza naszych granic. Też raczej średnio-małe inwestycje bo większe by nie przeszły jeśli byłby opór naszych służb/biznesu. Chociaż w sumie w wariackim kraju żyjemy gdzie tłuczeń się kradnie spod autostrad.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.