Skocz do zawartości

Wezwanie jako świadka (Prawo własności przemysłowej) Pomocy


CzarnyR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Braci dostałem wezwanie w roli świadka dot. art. 305 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej. Był tam numer policjanta który chyba prowadzi to śledztwo powiedział, że chodzi o jakieś znaczki kupione na olx czy Allegro (kiedyś zamawiałem emblematy bo mi skradli). Problem w tym, że nawet nie wiedziałem że można mieć problemy o jakieś znaczki. Gorsza strona jest taka, że nie ma mnie na miejscu czyli jak by co nie mam jak się bronić ba o nawet nie wiem jak. Jak to jest Ci co kradną miliony chodzą wolni i się śmieją albo przestępcy wychodzą następnego dnia a Ciebie upierdoli jakieś korpo za znaczek boś kupił. Miał ktoś coś podobnego ? Jaka linie obrony przyjąć ? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś wezwanie w charakterze świadka, więc nie masz przed czym się bronić. Podejrzewam, że emblematy które kupiłeś były podróbkami i producent oryginałów lub inny kupujący zgłosił zawiadomienie o przestępstwie.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/90442,internauci-nie-moga-odpowiadac-za-kupno-podrobionych-towarow.html

Podsumowując, za kupno nic Ci nie grozi, za sprzedaż już tak.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marek Kotoński zmienił(a) tytuł na Wezwanie jako świadka (Prawo własności przemysłowej) Pomocy
1 godzinę temu, Krugerrand napisał:

Tak, jest to możliwe, stać się ze świadka podejrzanym, ale nie martw się. Wezwali Cię jako świadka, więc będą wypytywać o okoliczności zakupu tych znaczków itp.

I jeszcze jedno - jesli ktos staje się ze świadka podejrzanym - to od tego momentu moze zacząć dowolnie ściemniać i kłamać.

A wczesniejsze jego zeznania - jeszcze jako świadka - nie mogą być użyte przeciwko niemu. Tracą ważność. No chyba, że sam je podtrzyma.

 

Czyli - wezwano za świadka Józka, ktory zabił Czesia. I Józek - jako świadek mówi, że był u Czesia w domu feralnego wieczora kiedy to pili wódkę.

Potem, w toku sprawy, z innych zeznań innego świadka lub czynności operacyjnych wychodzi, że Józek dźgnął Czesia podczas libacji nożem.

Od tego momentu Józek staje się podejrzanym.

No i , mimo że będąc jeszcze świadkiem - zeznał, że u Józka był w domu i pili wódę - teraz może się wyprzeć i powiedzieć, że go w ogóle tam nie było, Czesia nigdy na oczy nie widział (choć to jego kumpel ze szkoły), a wódki nie pije od wieku niemowlęcego.

Policja będzie musiała udowodnić w inny sposób, że Józek był u Czesia - gdyż zeznania Józka, w ktorych sam to powiedział - straciły ważność.

 

To jest jakby elementarne prawo do obrony. Obwiniony ma prawo bronić się na wszelkie sposoby, kłamać, ściemniać, kręcić i się krótko mówiac do niczego nie przyznawać. Ma prawo również odmówić składania zeznań.

Bo nigdy się nie zdarzyło, że zeznającego jako obwiniony we własnej sprawie - ukarano za fałszywe zeznania.

Konsekwencje fałszywych zeznań ponosi wyłacznie świadek. Ten musi mówic prawdę i w dodatku nie może odmówić składania zeznan. Obwiniony - nie.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bonzo napisał:

Bo nigdy się nie zdarzyło, że zeznającego jako obwiniony we własnej sprawie - ukarano za fałszywe zeznania.

Konsekwencje fałszywych zeznań ponosi wyłacznie świadek. Ten musi mówic prawdę i w dodatku nie może odmówić składania zeznan. Obwiniony - nie.

Obwiniony to osoba, przeciwko której już wniesiono wniosek o ukaranie w sprawie o wykroczenie. Taka osoba składa co najwyżej wyjaśnienia (może jednak odmówić), nie może zatem odpowiadać z art. 233 par.1 KK.

 

Z kolei świadek może odmówić w trakcie przesłuchania odpowiedzi - art. 183 par.1 kpk.

"Świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe."

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.