Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

Recommended Posts

http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/304129875-Andrzej-Duda-chce-podkreslac-role-ojcow.html

Dobry news! :D

Prezydent opowiada się za zmianą w konstytucji wprowadzającą prawną ochronę ojcostwa.

„Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej" – mówi art. 18 konstytucji. Przepis brzmi tak, jakby jego twórcy za wszelką cenę chcieli uniknąć słowa „ojcostwo". Bo przecież rodzicielstwo znaczeniowo obejmuje ojcostwo i macierzyństwo. A to drugie słowo jest wymienione już wcześniej.

I właśnie do uzupełnienia art. 18 konstytucji o „ojcostwo" skłania się prezydent Andrzej Duda. Tak wynika z odpowiedzi ministra jego kancelarii Pawła Muchy na oświadczenie kilkunastu senatorów, w tym Antoniego Szymańskiego z PiS.

Senatorowie napisali do Andrzeja Dudy, że warto rozważyć konstytucyjną ochronę ojcostwa w ramach prowadzonej przez niego debaty nad zmianami w ustawie zasadniczej. Jej najważniejszym elementem ma być planowane na listopad referendum konstytucyjne. „Zapewniam, że omawiane zagadnienie jest obecnie jedną z najgłębiej analizowanych spraw w Kancelarii Prezydenta RP pod kątem opracowania zestawu pytań referendalnych, a w przyszłości także dokonania zmian w Konstytucji RP" – odpisał Paweł Mucha.

Dodał, że sprawa była też podnoszona podczas dwóch spotkań eksperckich w lutym tego roku, w Pałacu Prezydenckim i w Lublinie. Z naszych informacji wynika, że podczas jednego z nich propozycję ochrony ojcostwa poparł inny prezydencki minister, Krzysztof Szczerski.

Po co w zasadzie obejmować ojcostwo ochroną konstytucyjną? Senator Antoni Szymański mówi, że z punktu widzenia rozwoju dzieci jest ono ważne i niezastąpione, niestety, przeżywa obecnie kryzys.

– Setki tysięcy polskich dzieci wychowują się bez ojców wskutek m.in. rozpadu związków ich rodziców. Nie chodzi tylko o rozwody i separacje, których jest około 65 tys. rocznie, ale też rozpady związków konkubenckich – mówi. – Takie dzieci, wychowywane przez samotne mamy, idą do przedszkola, gdzie mają kontakt niemal wyłącznie z paniami. Również wśród nauczycieli w szkołach przeważają kobiety. W efekcie znaczny odsetek dzieci nie ma wzoru mężczyzny i ojca – dodaje.

A o tym, jak ważna jest obecność ojca w życiu dziecka, mówią badania. – Badacze zaobserwowali korelację między brakiem ojca a popadaniem w konflikt z prawem. Ten element pojawia się przy analizach statystyk dotyczących sięgania po narkotyki lub prostytucji. Brak ojca negatywnie wpływa nawet na długość edukacji – mówi Dariusz Cupiał z Inicjatywy Tato.Net. – Z drugiej strony obecność taty wzmacnia u dziecka poczucie własnej wartości i jego empatię. Niestety, rola taty jest niedoceniana w życiu publicznych i mediach. Mało kto wie, kiedy obchodzimy Dzień Ojca, choć to święto jest celebrowane np. w USA – dodaje.

Inicjatywa Tato.net od lat prowadzi warsztaty dla ojców i zrzesza ich w specjalnych klubach. Obecnie zbiera w internecie podpisy pod petycją do prezydenta „o należne miejsce ojcostwa w konstytucji". Podpisało się pod nią już niemal 11 tys. osób.

Co zmiana konstytucji przyniosłaby w praktyce? Zdaniem inicjatorów byłby to przede wszystkim ważny gest symboliczny i pedagogiczny. Powołują się na badanie CBOS z 2017 roku, z którego wynika, że zdaniem 68 proc. Polaków treść konstytucji ma istotny wpływ na życie obywateli.

Jednak nie jest wykluczone, że nowelizacja ustawy zasadniczej mogłaby być uwzględniana też w wyrokach TK lub wymusiłaby dalsze zmiany w prawie. Przykładowo wzorem konstytucji o „działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa" mówi obecnie ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Tylko czy na nowelizację konstytucji są jakiekolwiek szanse? – Ta sprawa nie była jeszcze przedmiotem obrad kierownictwa partii – mówił przed tygodniem prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany, czy on i PiS poprą prezydencką ideę zorganizowania referendum w sprawie zmian w ustawie zasadniczej. Dodał, że obawia się niskiej frekwencji.

– Jasności co do kształtu referendum jeszcze nie ma. Jednak trwa w tej sprawie dyskusja, a Kancelaria Prezydenta regularnie odbywa spotkania konsultacyjne. Dlatego uważamy, że warto sygnalizować ważne problemy – mówi senator Szymański. – Szczególnie że kiedyś w przyszłości do zmiany konstytucji na pewno dojdzie.

• Like 1
  • Haha 1

Pierdu pierdu o niczym, czy obchodzenie dnia ojca w szkółkach zlikwiduje kryzys braku męskich wzorców? Nie sądze

Andrzej ma tyle do powiedzenia co murzyn w czasach głębokich europejskich kolonizacji czarnego lądu.

Edited by Themotha
  • Like 1

23 minuty temu, Takeo napisał:

Pierdu pierdu o niczym, czy obchodzenie dnia ojca w szkółkach zlikwiduje kryzys braku męskich wzorców? Nie sądze

Skoro sam prezydent mówi o danym problemie to znaczy, że w końcu dotarło to na samą górę. TAK? 
Kobiety przez lata małymi, drobnymi zmianami doprowadziły do tego co mamy za oknem. Czy to byłą jedna wielka zmiana z dnia na dzień? NIE!

Przez lata zmieniając obyczaje a w końcu prawo jesteśmy w dupie.
Więc żeby zmiany miały moc sprawczą trzeba zmieniać prawo i JE DOSTOSOWYWAĆ TAK BY MĘŻCZYŹNI NIE BYLI DYSKRYMINOWANI.

Napisałeś, że nie sądzisz aby obchodzenie dnia ojca w szkołach miało spowodować podniesienie rangi ojca w ich oczach.

Napisz jakie argumenty popierają Twoją złożoną tezę? Coś więcej niż NIE SĄDZĘ.

Czekamy z niecierpliwością.

@Themotha dlaczego tak sądzisz?
Zawetował przecież jakaś pojebaną ustawę o dezubekizacji?
Mieli możliwość już w 2005 roku zdegradować jaruzela i kiszczaka.

Poza tym jest doktorem więc ma więcej do powiedzenia niż stado murzynów 

Edited by Łapinski

5 minut temu, Łapinski napisał:

Napisałeś, że nie sądzisz aby obchodzenie dnia ojca w szkołach miało spowodować podniesienie rangi ojca w ich oczach.

Nic takiego nie napisałem.

@Łapinski użyłem metafory i sarkazmu, ale wracając do Dudy, prezydent w naszym kraju to ''robol'' i jego rola jest bardziej wizerunkowa, w obecnej sytuacji politycznej w Polsce rządzi Jarosław Kaczyński i to on  zakulisowo decyduje, a weta Pana prezydenta to najczęściej efekt wewnętrznych spraw i ustaleń z prezesem. Oczywiście mogę się mylić, ale tak myślę.

8 minut temu, Themotha napisał:

prezydent w naszym kraju to ''robol'' i jego rola jest bardziej wizerunkowa

Robol od czego?
Co do wizerunku jako głowy Państwa to oczywiste. 

8 minut temu, Themotha napisał:

w obecnej sytuacji politycznej w Polsce rządzi Jarosław Kaczyński i to on  zakulisowo decyduje, a weta Pana prezydenta to najczęściej efekt wewnętrznych spraw i ustaleń z prezesem.

Weto było wbrew woli Prezesa. I to była dobra decyzja. Prezes popełnił błąd z tą ustawą. Przez nią traci w sondażach. Duda dzięki wecie zwiększył poparcie w społeczeństwie.

Duda to PIERWSZY POLSKI WYKSZTAŁCONY prezydent. :)

Cała reszta przed to agenci służb.

@Łapinski ja nie kwestionuję jego wykształcenia, wiedzy itp, ale nie obraz się, ale nawet średnio rozgarnięty obywatel RP wie że głową Państwa jest tylko na papierze :)

Edited by Themotha
  • Like 1

2 minuty temu, Themotha napisał:

nawet średnio rozgarnięty obywatel RP wie że głową Państwa jest tylko na papierze

Bez urazy kolego.
Nic do Ciebie nie mam.
Ale Ty reprezentujesz grupę tych średnio rozgarniętych obywateli RP? :D

Tak na szybko bo nie chcę mi się pisać rzeczy jakie były w szkole średniej na przedmiocie Wiedza O Społeczeństwie.

Kompetencje prezydenckie można rozpatrywać w różnych sferach. Oto najważniejsze z nich:

Kompetencje w stosunku do Rady Ministrów

• powoływanie rządu
  • desygnowanie premiera
  • przyjmowanie dymisji Rady Ministrów
  • odwołanie ministra, któremu Sejm wyraził wotum nieufności
  • zwoływanie Rady Gabinetowej (obrady Rady Ministrów pod przewodnictwem prezydenta; powoływana w sprawach szczególnej wagi)

Kompetencje w stosunku do parlamentu

• zarządza wybory parlamentarne
  • zwołuje pierwsze posiedzenie nowego Sejmu
  • posiada inicjatywę ustawodawczą
  • posiada prawo weta zawieszającego w stosunku do projektów ustaw
  • podpisuje ustawy
  • zarządza ogłoszenie ich w Dzienniku Ustaw RP
  • posiada prawo rozwiązania parlamentu (w sytuacjach określonych przez konstytucję)

Kompetencje w stosunku do władzy sądowniczej

• powołuje sędziów
  • powołuje Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego
  • powołuje Prezesa i Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego
  • powołuje Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego

Kompetencje w zakresie spraw zagranicznych

• reprezentuje państwo na arenie międzynarodowej (razem z premierem i ministrem spraw zagranicznych)
  • ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe
  • mianuje i odwołuje ambasadorów Polski

Kompetencje w zakresie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi kraju oraz państwowej obronności

• jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych
  • za pośrednictwem ministra obrony narodowej, sprawuje w czasie pokoju zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi
  • mianuje szefa Sztabu Generalnego oraz dowódców Sił Zbrojnych
  • na czas wojny mianuje Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych
  • nadaje stopnie wojskowe
  • w razie zagrożenia państwa zarządza powszechną bądź częściową mobilizację oraz użycie sił zbrojnych do obrony kraju
  • posiada organ doradczy do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, którym jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego

Tradycyjne uprawnienia prezydenta

• nadawanie obywatelstwa
  • nadawanie orderów i odznaczeń
  • prawo łaski
  • nadawanie tytułów naukowych

10 minut temu, Łapinski napisał:

Ale Ty reprezentujesz grupę tych średnio rozgarniętych obywateli RP? :D

Ja nie reprezentuję żadnej grupy, może Ty należysz do jakiejś grupy, dużo ich chodzi po Warszawie:) 

Edited by Themotha

1 godzinę temu, Łapinski napisał:

Skoro sam prezydent mówi o danym problemie to znaczy, że w końcu dotarło to na samą górę. TAK? 

Nie.

To tzw temat zastępczy.

Przecież o czym ma andżej gadać?
O polityce? Od tego jest jareczek, andżej jest od podpisywania i napierdalania pieczątką.

Jak się tym zmęczy, to może na narty se jechać.

A jak będzie fikał, to kopa w dupę dostanie.

1 godzinę temu, Łapinski napisał:

Weto było wbrew woli Prezesa

Hahhahaah

Aaahhahahha

Buahahahaa

No ta...

Andżej pierwszy niezależny :-D

Weź, proszę...

Widać, że Duda chce zabiezpieczyć swój własny interes :D Zresztą jescze "nie chwal dnia przed zachodem słońca".

Duda to adwokat a to mowi samo za siebie.

Glupi nie jest ale ile w tym gry tego nie jestem w stanie ocenic.

Obama tez byl adwokatem.

Zadluzyl kraj do niemozliwosci.

• Like 1

Andrzej Duda sam niewiele może, ale samo nagłośnienie tego, że trzeba podkreślać rolę ojców jest dobre. Ludzie muszą wiedzieć jak wygląda ojcowska rzeczywistość w świetle prawa.

• Like 2

W dniu 13.04.2018 o 23:45, Stary_Niedzwiedz napisał:

A jak będzie fikał, to kopa w dupę dostanie.

Prezydent wybierany jest przez naród w wyborach ogólnych.
Podstawy się kłaniają.

W dniu 13.04.2018 o 23:45, Stary_Niedzwiedz napisał:

Andżej

Andrzej to jest poprawna forma pisania tego imienia.

Edited by Łapinski

"I właśnie do uzupełnienia art. 18 konstytucji o „ojcostwo" skłania się prezydent Andrzej Duda."

Ciekawostka, organy państwa proponują uzupełnienie Konstytucji o zapis dot. ojcostwa, a na forum inwektywy o marionetce, robieniu tego pod publiczkę, pod wyborców itp.

A niech robi to pod publiczkę!!!! Kilka tysięcy ojców a nóż skorzysta! Przez prawie 30 lat w tzw. wolności nikt na taki pomysł nie wpadł.

Prezydent potrzebuje głosów - dzieci potrzebują ojców (no cóż polityka).

Edited by Normalny
  • Like 2
  • Thanks 1

22 godziny temu, Łapinski napisał:

Prezydent wybierany jest przez naród w wyborach ogólnych.
Podstawy się kłaniają.

Kto wystawia kandydata w wyborach?
Ach, no tak, adrjan wystawi się na drugą turę sam.

Podpisy zbierze wystawiając stolik przed pałac (plus sesje wyjazdowe na nartach)

Koszta kampanii pokryje z kredytu hipotecznego, czy tam z chwilówki w Bocianie. Luz.

Poparcie partii i prezesa jest mu zbędne.

Sounds legit...

Jest 100% niezależny.

To co tam z tymi podstawami?