Skocz do zawartości

Facebook wprowadza bardzo restrykcyjne zasady!


MoszeKortuxy

Rekomendowane odpowiedzi

https://apynews.pl/facebook-regulamin-zmiany

Na Facebooku zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące treści publikowanych przez użytkowników. Regulamin jest bardzo precyzyjny i znacznie bardziej restrykcyjny niż poprzedni. Jak twierdzi Facebook - celem zmiany jest zachęcanie użytkowników do wypowiadania się i budowanie bezpiecznej społeczności.

 

Nowe zasady obowiązują dopiero od niedawna, a już w internecie można znaleźć wiele głosów osób, które są przeciwne zmianie. Część z nich była na tyle ciekawa, że już dziś postanowiła sprawdzić, czy rzeczywiście regulamin jest tak restrykcyjny. Większość prób, które celowo łamały nowe zasady, zakończyła się blokadą konta lub ostrzeżeniem. Oznacza to, że serwis  bardzo dokładnie  przestrzega wypełniania nowych zapisów regulaminu i bardzo sprawnie reaguje na próby łamania tych zasad. Mimo ogólnie panującej złej opinii na temat tej zmiany pojawiają się również głosy, które twierdzą, że wprowadza ona wiele dobrych reguł, które według nich zapewnią  spokój i bezpieczeństwo.

 

fbr.png

 

Regulamin podzielony jest na sześć działów, które odnoszą się do:


  1.  przemocy i zachowań sprzecznych z prawem,
  2.  bezpieczeństwa,
  3.  treści budzących zastrzeżenia,
  4.  integralności i autentyczności,
  5.  poszanowania własności intelektualnej,
  6.  próśb dotyczących treści.

     


Najważniejszą zmianą wprowadzoną przez serwis jest sprecyzowanie istniejącego od dawna w regulaminie pojęcia "treści atakujące osobę". Zostało one szczegółowo opisane, a nawet postanowiono podać przykłady zwrotów, których nie można używać w stosunku do innych. Są to między innymi:

 

  • porównania do brudu, bakterii, chorób i odchodów,
  • porównania do zwierząt, które są kulturowo postrzegane jako gorsze,
  • zwroty takie jak: „zdeformowany”, „niedorozwinięty”, „brzydki”, „kretyn”, „głupi”, „oszust”, „skąpiec”, „na krzywy ryj”, „Nienawidzę...”, „Nie lubię...”, „X są najgorsi”, „Ohyda”.

 

screen-shot-2018-04-24-at-4-23-00-pm.png

 

Serwis postanowił zająć się również kwestią fałszowania informacji. Zamierzają oni wymagać, by podane imię i nazwisko były prawdziwe, ponieważ zwiększa to autentyczność i bezpieczeństwo. Ciekawym zapisem jest punkt dotyczący spamu, który zapewnia, że serwis nie będzie akceptował używania mylących lub niedokładnych informacji w celu nieuczciwego zwiększenia liczby polubień i udostępnień. Jest to jeden z elementów akcji Facebooka dotyczącej zwiększenia wiarygodności informacji trafiających do użytkowników. Podobnie jest w przypadku fałszywych informacji, które serwis bardzo sumiennie eliminuje. Facebook ma świadomość, że część z tych informacji pojawia się w celu satyrycznym, lecz ponieważ trudno jest przewidzieć intencje autora, takie posty będą wyświetlane niżej w aktualnościach, co znacznie ograniczy ich zasięg.

Pomimo że regulamin wydaje się bardzo restrykcyjny i ograniczający zupełnie wolność użytkowników, po dokładniejszym przeczytaniu zasad dowiedzieć się można, że Facebook zabrania w większości przypadków jedynie publikowania postów, które akceptują lub popierają złe zachowania. Negatywne komentarze na ich temat czy próba wywołania dyskusji jest w pełni akceptowana przez serwis. Tak samo jest np. w przypadku drastycznych treści. Ich rozpowszechnianie jest powszechnie zabronione, jednak istnieje jeden wyjątek. Publikowanie takich postów jest dozwolone w kontekście medycznym.

 

Facebook zapewnia, że stale współpracuje ze specjalistami z różnych dziedzin w celu precyzowania zapisów regulaminu oraz pomocy osobom dotkniętym między innymi nękaniem, przemocą oraz osób wobec których istnieje realne podejrzenie o próbę popełnienia samobójstwa. Już teraz Facebook realizuje program wspierających potencjalnych samobójców, który ma ich zachęcić do zmiany zamiarów, wesprzeć w trudnych chwilach oraz zorganizować wsparcie rodziny i znajomych.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Internet nie lubi próżni. Gdyby fb zniknął to pewnie pojawiła by się mocna konkurencja. O wiele więcej danych o nas niż fb ma google. Już samo korzystanie z internetu to sprzedawanie swojej prywatności i nawet tory nie pomogą, więc fb nie robi większej różnicy. Co do zasad mi tam rybka bo i tak się nie udzielam od kilku ładnych lat :) Jedyny pozytyw jest taki, że ogólnie od tych zmian prawa każdy serwis bedzie musiał prosić o zgodę na przetwarzanie danych. Dzięki temu zmniejszy się spam i bezprawne zarządzanie czyimiś prywatnymi danymi przez koncerny. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fejsbuk zostanie jako platforma reklamowa (zarówno dla firm i firemek jak i dla szaraczków którzy chcą się zareklamować, swoim nowym, 10 letnim audi) ale jako medium informacyjne już upadł. Nikt rozsądny tam niczego rozsądnego nie szuka. Każdy, kto spróbował cokolwiek tam podyskutować już dawno się sparzył, jak ja kiedy ostatni raz próbowałem dyskutować na z proszczepionkową propagandą. Nie żebym był wrogiem szczepień - jest jak najbardziej zwolennikiem, ale nie szczepień takich jak są dzisiaj tylko jak były dawniej, kiedy rzeczywiście dbano o to żeby preparaty były bezpieczne. W każdym razie skomentowałem kilka punktów z bodaj 11 punktowej wypociny i w ciągu godzin post został skasowany. Myślałem, że pomyłka więc napisałem jeszcze raz i znowu to samo, jak zapytałem o co chodzi to dostałem bana. Gratuluję. Oby tak dalej.

 

Edytowane przez wrotycz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Krugerrand said:

Ciekawe czy jak jakiś znaczący lewak napisze na FB, że np. że katolicy co niedzielę modlący się w kościele są brzydcy dostanie bana?

Pewnie nie...

6 hours ago, Ksanti said:

Dostanie bo pewnie sprawdzają to bezduszne automaty

Nawet jeśli to się odwoła i go przywrócą. Jeszcze go na białej liście umieszczą z przeprosinami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zirytowani internauci zaczynają się przenosić na Minds.com:

https://www.wsensie.pl/polska/28337-przelala-sie-czara-goryczy-masowa-migracja-polskich-uzytkownikow-fb-na-inny-portal

http://nczas.com/2018/05/06/jestesmy-na-minds-com-polacy-coraz-liczniejsi-na-tym-portalu-jego-przewaga-nad-facebookiem-to-brak-cenzury-anonimowosc-i-kryptowaluta/

 

Sam tam wczoraj dołączyłem. Nie powiem, ale portal już całkiem nieźle żyje, sporo ludzi nawet. Ma potencjał. Teraz jest dobry okres do założenia tam konta, bo ludzie robią listy z polskimi stronami, które się tam otworzyły, więc można się zareklamować już na starcie. Najnowsza lista polskich stron na Minds dostępna tutaj:
https://www.minds.com/newsfeed/838381313894662144

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.