Skocz do zawartości

Praca jako stolarz


super_mario

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie mieszkam w UK. Chciałbym w ciągu kilku miesięcy wrócić do Polski. Obecnie pracuję w wykończeniówce. Zajmuję się przede wszystkim tworzeniem konstrukcji drewnianych: dachy, ściany, stropy - wszystko co związane z drewnem. Tak się po porostu w UK buduje. W związku z tym, że coś tam się znam na drewnie chciałbym uruchomić w Polsce zakład stolarski. Produkcją mebli ogrodowych, domków drewnianych dla dzieci, z czasem może coś większego jak altanki, domki letniskowe, domki na ogródki działkowe itd. Generalnie wszystko co związane z drewnem. Chciałem podyskutować jak to widzicie?  Bo byłby to w zasadzie start od zera w PL. Dodam, że przez kilka lat pracy w UK na własnej działalności nazbierałem całkiem pokaźną ilość narzędzi - przede wszystkim ręcznych do obróbki drewna. Frezarek, traków itd nie posiadam, więc trzeba byłoby kupić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce rynek meblarski wydaje mi się  być zmonopolizowany przez sieciówki, wydaje mi się, że w obecnej sytuacji najlepszą grupą docelową byłyby osoby kupujące meble na wymiar(których tam tak łatwo nie zakupią)
Pomyślności :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciężko bo jest na tym rynku sporo konkurencja, ale można przemyśleć temat altan, wiat ogrodowych, "domków na drzewach" dla dzieci, place zabaw ( piaskownice, huśtawki ). 

Można też podziałać w kierunku domków ogrodowych / letniskowych.

Co do mebli - dobrym pomysłem są meble z palet.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wojkr napisał:

ale można przemyśleć temat altan, wiat ogrodowych, "domków na drzewach" dla dzieci, place zabaw ( piaskownice, huśtawki ). 

Można też podziałać w kierunku domków ogrodowych / letniskowych.

 

No właśnie ten kierunek mnie interesuje. Meble na wymiar raczej odpadają. Chodzi o typowo usługi stolarskie w zakresie jak to przedstawiłeś powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę. Ja pracuję przy komputerze, nie mam za bardzo jak się ruszać w trakcie. A taka praca z drewnem to jednocześnie praca głową jak i rękami, coś co angażuje całe ciało, jest zdrowe. Kiedyś pracowałem w warsztacie i bardzo pozytywnie wspominam ten okres - właśnie ze względu na aktywność, świetnie się wtedy czułem na ciele i duchu.

 

A druga sprawa to to, że będziesz tworzył coś realnego, coś co można dotknąć i z czego ludzie będą korzystali. Będziesz miał konkurencję (np. jeśli chodzi o meble to 99% ludzi prędzej kupi plastikowy stolik z IKEA za stówę niż coś na zamówienie) ale możesz np. tworzyć dobra luksusowe, porządne, dostosowane do klienta i jednocześnie brać za to konkretną forsę (bo takich klientów wiele nie będzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz być producentem czy usłogodawcą? 

Kręci Cię to?

 

Zapotrzebowanie na meble ogrodowe jest.

Montaż wiadomo zimą odpada.

Meble na wymiar typu kuchnie i szafy przesuwne dużo firm ale też duże potrzeby rynkowe.  

 

Z tego co widzę a siedzę w tej branży.

Jakość nie podlega dyskusji, ona teraz jest standardem. Terminowość to numer jeden. Cena drugorzędna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wujek we wschodniej Polsce robi właśnie konstrukcje drewniane, ma swój mały warsztat i chyba 2 pracowników. Na same zlecenia z polecenia od innych nie może się wyrobić. Zapotrzebowanie na dobrze wykonaną pracę jest duże moim zdaniem, nawet tu, gdzie ludzie kokosów nie zarabiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, super_mario napisał:

W związku z tym, że coś tam się znam na drewnie chciałbym uruchomić w Polsce zakład stolarski. Produkcją mebli ogrodowych, domków drewnianych dla dzieci, z czasem może coś większego jak altanki, domki letniskowe, domki na ogródki działkowe itd. Generalnie wszystko co związane z drewnem.

Zacznij od usług. Produkcja produkcją, na to zawsze masz czas, ale jesli chcesz zaczynać biznes - usługa.

Czyli - mała firemka, Ty może jeszcze z jeden, dwóch pomagierów i roboty w drzewie.

Głównie - na budowach. Więźby, deskowania, konstrukcje drewniane - na to zbyt był, jest i będzie zawsze.

Nadto - cała "mała architektura" ogrodowa, parkowa. Ławeczki, altaneczki, płoteczki, ogrodzenia.

 

Nie musisz wiele inwestować (w narzędzia, ludzi i jakiś samochód) i już zarabiasz.

Z czasem się rozwiniesz i pójdziesz w produkcję. Produkcja wymaga znacznie wiekszych inwestycji oraz płynności finansowej (czyli aby zrobic robotę musisz mieć na robotę) - czyli mieć kasę na zamrożenie na X czasu.

 

Usługa nie. Teoretycznie przy mniejszych robotach klient wykłada na materiał a Ty dajesz tylko swój sprzęt, ludzi i know-how.

Podobnie jest również kiedy dogadasz się (i sprawdzisz) u wiekszej f-my wykonawczej w branży budowlanej.

 

Ba - nawet remonty niby proste po ośrodkach wczasowych zrobią pieniądze. Tam co chwile trzeba coś poprawiać, szczególnie w drewnie.

A to drzwi, a to stół, a to jakiś pomost, tarasik, tu zadaszenie by się przydało.

Konkurencja może i jest duża, ale roboty jest od metra. Szczególnie dzisiaj kiedy nie tylko fachowca ale kogokolwiek do roboty złapac cięzko.

 

Sądze, że możesz mieć większy problem z pomagierami własnymi aniżeli z brakiem zleceń.

 

W drewnie robota była zawsze. I będzie jeszcze długo.

Bo drewno to prosty i łatwy w obróbce materiał, w dodatku wdzięczny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o produkcje mebli, to możesz mieć naprawdę ciężko się przebić. Tego jest po prostu od zajebania. W polsce jest zagłębie meblowe potężne. Aczkolwiek jeśli wymyślisz jakąś innowacyjność, to jak najbardziej. 

Jeśli natomiast chcesz iść w altanki itp, to myślę, że jak najbardziej masz opcje się przebić na rynku. Możesz też się, A interesować budowa domów drewnianych. Powoli trend ten się u nas w kraju przebija. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avatar - hydraulik, a temat o stolarce. 

To, że masz narzędzia to za mało, super, że są. Spędź 2 dni na samym alledrogo I olx. Zobacz ile tego jest i jakie ceny - po prostu się zorientuj. Jak ro wyglada w twojej okolicy. Pomyśl. I zacznij działać. Good luck. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez dojścia u leśnika, znaczy surowiec w fajnej cenie, to nie wiem. U mnie gminna wiocha i na osiedlu trzech stolarzy. W gminie to pewnie ze 20 i każdy coś robi, zazwyczaj klepkę/parkiet. Do tego trzeba sporo miejsca (sezonowanie) i dobrych sąsiadów (darcie piły).

 

Domy czy meble to jest wyższa szkoła jazdy. Skoro pytasz na forum to raczej jakieś kwietniki, żyrandole, donice, coś w tym rodzaju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak @giorgio I @Marek Kotoński uważam, że jak masz fach w ręku, warto spróbować.

 

Sam zamawiam różne drewniane pierdoły u stolarza. Facet potrafi robić wszystko (ale ma z 5 ludzi do tego): meblościanki, stoły (stolarz, nie?), budki dla ptaków, okna, drzwi, podłogi.

 

Bądź profesjonalny, dobrze się wypozycjonuj na rynku, wyrób sobie markę, niech Cię w Polsce/Twoim województwie znają.

 

No i żebyś się nie załamał prowadząc działalność w Polsce. Życzę, żeby zawsze na ZUS starczyło i sporo ponad!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.