Skocz do zawartości

Modele biznesowe - który wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Brać!

 

Poniżej przedstawię wam kilka - nazwijmy je - modeli biznesowych, które funkcjonują w naszym społeczeństwie.
Co o nich sądzicie? :D

 

 

Model 1

Firma chce wam sprzedać pewien produkt.
Początkowo możecie korzystać z produktu po bardzo zaniżonych cenach, dostając jego najlepszą i najnowszą wersję.

Możecie z niego korzystać kiedy chcecie i jak chcecie, niemal bez ograniczeń.

Jednak nadchodzi dzień w którym, aby korzystać z produktu, musicie podpisać z firmą bardzo wiążącą umowę.


Z czasem zauważacie, że ceny korzystania z produktu zaczęły się systematycznie zwiększać.
Niemal przed każdym skorzystaniem z produktu, musicie odpowiednio wcześniej ponieść kolejne koszty związane z przygotowaniem produktu.

Bez dodatkowego wkładu finansowego, najprawdopodobniej produkt nie będzie funkcjonował tak jak byście tego chcieli.
Do tego wartość produktu nie rośnie proporcjonalnie do kosztów które musicie ponosić.
Jego jakość nie jest już taka sama jak w dniu zakupu i podpisania umowy.

Produkt staję się z biegiem lat przestarzałym modelem na rynku a firma nie dba o jego konserwację czy aktualizację.


Na domiar złego, firma wcale nie zapewnia wam ciągłości dostępu do produktu.

Może pozbawiać was korzystania z niego na kilka tygodni, miesięcy a nawet lat, nie ponosząc  z tego tytułu żadnych konsekwencji.

Zatem płacicie coraz więcej i więcej, za coś co traci wartość i nie zawsze macie do tego dostęp.

 

Jeśli zechcecie zerwać umowę z firmą, okaże się, że kary jakie poniesiecie mogą doprowadzić was do ruiny.
Jednak istnieje jeszcze jeden problem.
Jeśli to firma postanowi nagle, bez żadnego powodu zerwać z wami umowę, to i tak wszelkie konsekwencje oraz kary poniesiecie także wy!

 

 

Model 2

Firma chce wam sprzedać produkt. Cena w porównaniu do konkurencji jest bardzo niska.

Minusem jest, że dany produkt może być z drugiej, trzecie czy też z trzysetnej ręki :D
Jednak nigdy nie musicie podpisywać wiążących umów.
Płacicie za produkt tylko wtedy, kiedy faktycznie z niego korzystacie.
Jeśli jakość produktu wam nie odpowiada, wybieracie kolejny.

 

 

Model 3

Firma chce wam sprzedać produkt.
Wy jednak nie jesteście tylko konsumentem, ale także producentem.
Doskonale znacie wartość waszego produktu, zatem ustalacie z firmą, że wzajemnie będziecie się zaopatrywać w wasze produkty.


Zawsze dbacie o jakość waszych produktów tak aby każda ze stron była usatysfakcjonowana.
Nie podpisujecie żadnych wiążących umów, wszystko jest na zasadzie ustaleń słownych.
Koszty zawsze rozkładają się równomiernie.


Jeśli z jakiegoś powodu któraś ze stron, postanowi zakończyć waszą umowę, nie ponosicie z tego tytułu żadnych strat.
Możecie podobny układ biznesowy zaproponować innej firmie.

 

 

 

A teraz takie pytanka:

1. Który z tych modeli wydaje wam się najbardziej niesprawiedliwy?
2. Który z tych modeli jest najczęściej wybierany?
3. Jaki model wy wybieracie? ;)

 

 

 

 

Edytowane przez Pozytywny
  • Like 2
  • Dzięki 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje skojarzenia:

1. Małżeństwo.

2. Brzydka laska z dużym przebiegiem

3. Demo przed małżeństwem

 

Jak kiedyś wspomniałem, wjebałem się w małżeństwo i powiem tak: model 1 jest do bani. Model 3 jest fajny, ale niestety się skończył na rzecz modelu 1.

Czysto teoretycznie najbardziej podoba mi się 3, ale nie wiem, czy jeszcze kiedyś będę miał na to szansę :(

  • Like 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie napisane, od początku skojarzyłem, że o kobiety chodzi, jak pewnie większość.

 

Co do tego, który model wybieram, to pewnie byłby to numer 3. Nie interesują mnie wiążące umowy, ani przelotne korzystanie z produktów pochodzących z nieznanego źródła, natomiast mieć jeden, niezawodny produkt i korzystać z niego w zamian za swoje wyroby, wydaje się najbardziej korzystne, według mnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja numer trzy ew. raz na jakiś czas dwójeczka, ale nie warto raczej ryzykować zdrowia i długości życia na kawałku latexu. Choć teoretycznie każdy mający więcej niż kilku partnerów pośrednich może nosić jakąś france w sobie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa opcja pierwsza wydaje się być najbezpieczniejsza, ale to różnie bywa. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.