Skocz do zawartości

Wirtualny cmentarz itd.


Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś czytałem o wirtualnym cmentarzu, że ludzie zapalają wirtualną świeczkę i wykupują miejsce na serwerze dla swoich ukochanych bliskich - a nawet dla zwierząt, co osobiście jest dla mnie wspaniałe, bo sam wspominam z miłością swoich ukochanych, futrzastych zwierzaków - przyjaciół, i często za nimi tęsknię.

 

Kiedyś miałem też wielką ochotę podziękować mojemu zmarłemu już koledze, i kilku innym osobom co mi w życiu i ciężkich kłopotach pomogły - jakoś ich upamiętnić, uszanować, zapalić świeczkę (co to za różnica dla Ducha, czy świeczka realna czy wirtualna?), napisać w superlatywach o życiu tej osoby, wylać z siebie uczucie wdzięczności i szacunku, mimo że dana osoba czy zwierzę nie żyje. Czułem że powinienem, że jestem to winien, by zostawić chociażby te kilobajty szacunku dla osób, którym coś zawdzięczam, a także dla piesków i kotków które znałem - przy kilku aktywnie asystowałem w uśmierceniu i później osobiście zakopywałem na działce, więc bardzo to przeżyłem.

 

To bardzo wewnętrzna potrzeba, która mnie często gniecie w środku.

 

No ale jak upamiętnić kumpla sprzed prawie 20 lat? Jak upamiętnić kotkę, która umarła kilkanaście lat temu? Gdzie kupić kwiaty, świeczkę? Duch na pewno (wg. moich wierzeń) się ucieszy, że go na ziemi szanują i pamiętają, więc nie ma znaczenia czy jest to w realu czy wirtualu, który tak samo inni ludzie widzą jak real. Zależy mi, aby inni widzieli jak chwalę zmarłych - i inni (normalni ludzie) zapewne też mają taką potrzebę, której zaspokojenie da im przyjemność i poczucie pewnego wyrównania długów.

 

Kiedyś sobie pomyślałem (byłem pod "wpływem") - ogłoszę na forum czyny mojego kolegi. Ale forum to miejsce gdzie inni piszą, nie będę im się wpieprzał w ich problemy ze swoimi wspomnieniami, jakoś nie wypada. Niemniej mnie to wewnętrznie naciska, bo chciałbym np. publicznie sławić czyny pewnych osób które były mi życzliwe i mi pomagały. 

 

Więc można by skombinować taki wirtualny cmentarz, albo jakąś ścianę pamięci (?) gdzie można by się wyżyć z tej potrzeby. Możnaby też podziękować czy też przeprosić kogoś, kto już nie żyje albo nie możemy z jakichś względów tego zrobić (wstydzimy się, nie wypada, za daleko itd.).

 

Co o tym sądzicie i jakbyście to widzieli?

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.