Skocz do zawartości

Plan treningowy dla początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

Przymierzam się porządnie do resetu zdrowotnego. W końcu jestem po dłuższej przewlekłej chorobie, uporałem się z nią - chcę zacząć działać. Przeczytałem sporo, w tym tematy na forum o chodzeniu na siłownię. Ale gotowe plany w sieci wydają mi się aż zbyt rozbudowane. Czy ktoś mógłby opisać albo zalinkować absolutnie podstawowy plan treningowy? Zależy mi na redukcji i ogólnej poprawie sylwetki, żadnym "pakowaniu". Chcę to jednak zrobić z głową. Do tej pory często wykonywałem jakieś ćwiczenia kardio. Teraz chciałbym od tego (poprzedzonego rozgrzewką oczywiście) zaczynać, ale co potem?

 

Nie uważam się za debila, ale zależności między seriami/powtórzeniami oraz planowanie jakiegoś logicznego progresu i dobieranie ciężarów przerastają mnie:/ idealna dla mnie byłaby rozpiska co ile robić czego kiedy jak jak dla debila;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tytuschrypus napisał:

Panowie,

Przymierzam się porządnie do resetu zdrowotnego. W końcu jestem po dłuższej przewlekłej chorobie, uporałem się z nią - chcę zacząć działać. Przeczytałem sporo, w tym tematy na forum o chodzeniu na siłownię. Ale gotowe plany w sieci wydają mi się aż zbyt rozbudowane. Czy ktoś mógłby opisać albo zalinkować absolutnie podstawowy plan treningowy? Zależy mi na redukcji i ogólnej poprawie sylwetki, żadnym "pakowaniu". Chcę to jednak zrobić z głową. Do tej pory często wykonywałem jakieś ćwiczenia kardio. Teraz chciałbym od tego (poprzedzonego rozgrzewką oczywiście) zaczynać, ale co potem?

 

Nie uważam się za debila, ale zależności między seriami/powtórzeniami oraz planowanie jakiegoś logicznego progresu i dobieranie ciężarów przerastają mnie:/ idealna dla mnie byłaby rozpiska co ile robić czego kiedy jak jak dla debila;) 

Dawaj na priv 12 lat doswiadczenia opisze ci wszystko krok po kroku

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Pytonga napisał:

Wyciskanie sztangi leżąc

No tylko ze mną coś musi być nie tak. Oglądałem, naprawdę uważnie, tutoriale. A jak podnoszę ciężar 10 kg, to jestem to w stanie zrobić 10 razy i to sztanga mi lata pod koniec:/ To chyba raczej nie jest normalne;)

Niemniej jednak o coś takiego mi chodziło jak piszesz, coś bardzo prostego. Ale ile razy, serii, tych powtórzeń?

 

@AdolfDokładnie, fajnie jak byś opisał tutaj:)

 

22 minuty temu, BigDaddy napisał:

ttps://startingstrength.com/

 

Za 6-9 miesięcy się odezwij to poszukamy czegoś innego.

Może źle szukam, ale nie widzę tu jednego, klarownego programu, tylko sporo informacji. A np. Stronglifts?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy trening dla początkującego, to FBW, czyli trening całego ciała. Swego czasu Saker udostępnił taki plan, więc wrzucę go poniżej.

 

 

TRENING A

Przysiady - 5 serii x 5 powtórzeń

Wyciskanie leżąc - 5x5

Wiosłowanie - 5x5

OHP - 5x5

Podciąganie podchwytem - 3x5-8

Sztanga biceps - 3x8

Francuskie wyciskanie - 3x8

Allahy - 3x10-15

 

TRENING B

Martwy ciąg - 5x5

Wyciskanie leżąc - 5x5

Wiosłowanie - 5x5

OHP - 5x5

Sztanga biceps - 3x8

Francuskie wyciskanie - 3x8

Allahy - 3x10-15

 

Martwy/przysiad +5kg co tydzień

Inne +2.5kg.

Przy stagnacji -10% ciężaru

i na nowo dokładamy.

Robisz jeden tydzień A/B/A, potem B/A/B i znowu od początku, analogicznie.

  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy można tu liknować, ale mogę podesłać apkę na tel do ćwiczeń kalistenicznych, jeśli jesteś zainteresowany. Sam od pół roku ćwiczę i jest progres, zauważalny przeze mnie oraz otoczenie. Ćwiczę że znajomym który zna podstawy technik jak prawidłowo robić pompki, podciągniecia, dipy itp. Warto odpalić google i poczytać ja to robić albo spotkać się na jakiejś sesji z trenerem, teraz zresztą dużo jest otwartych spotkań street workout itp. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Taboo napisał:

Nie wiem czy można tu liknować, ale mogę podesłać apkę na tel do ćwiczeń kalistenicznych, jeśli jesteś zainteresowany.

Jasne, śmiało - choćby na priv albo nazwa.

 

4 minuty temu, Taboo napisał:

spotkać się na jakiejś sesji z trenerem, teraz zresztą dużo jest otwartych spotkań street workout itp. 

Nie ukrywam, że myślałem bardziej o sesji, ale o tych street workout nie pomyślałem - to faktycznie bardzo fajny pomysł, dzięki!

 

@blck.shpdzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube.com/watch?v=GhfLNN4BloY

 

Ten filmik zmienił moje podejście do sportu.

Wykonując ćwiczenia z wykorzystaniem własnego ciała można dokonać niesamowitych rezultatów.

Było ciężko na początku ale dopiąłem swego

Nieraz mi zarzucano, że biorę prochy,koks czy jakieś inne gówno.

A wystarczy regularnie ćwiczyć, jeść zdrowo i ruszać regularnie dupę. Dzień w dzień.

Kalistenika, słowo klucz

Wystarczy mi drążek, uchwyty do dipsów i własne ciało.

Tyle

 

  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, IgorWilk napisał:

https://www.youtube.com/watch?v=GhfLNN4BloY

 

Ten filmik zmienił moje podejście do sportu.

Wykonując ćwiczenia z wykorzystaniem własnego ciała można dokonać niesamowitych rezultatów.

Było ciężko na początku ale dopiąłem swego

Nieraz mi zarzucano, że biorę prochy,koks czy jakieś inne gówno.

A wystarczy regularnie ćwiczyć, jeść zdrowo i ruszać regularnie dupę. Dzień w dzień.

Kalistenika, słowo klucz

Wystarczy mi drążek, uchwyty do dipsów i własne ciało.

Tyle

 

To jest polowiczna prawda. Miesnie nie rosna kiedy kwiczysz ale kiedys sie regenerujesz a wiec w czasie pomiedzy treningami. Jakos odpoczynku jak i trening jest rowniez wazny jak nie najwazniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, weles80 napisał:

na mase

na wytrzymalosc/ rzezbe

na sile

 

I teraz niech kazdy z braci napisze co chce uzyskac?

Masa + jednocześnie rzeźba. Nie mogę sobie pozwolić na nabranie tłuszczu i nie mogę sobie pozowolić na schudniecie :) Jem tak aby nie być głodnym. Nie lubię się objadać. Mam 180cm i ok. 70kg. Ćwiczę od roku z przerwami standardowym FBW 2-3 treningi w tygodniu. Zgaduję, że gdybym pozbył się tłuszczu to pewnie byłoby coś z 65kg. Sylwetka typu skinny fat. Biorę na klatę maksymalnie 50kg. Plecy na podciąganie gdzieś ok. 40kg, jeden biceps 10kg, tricepsy 50kg, nogi ostatnio przysiady ze sztangą 40kg, barki coś z 10kg. Zazwyczaj ćwiczę od największej partii mięśnie do najmniejszej seriami 3x6-12. W jeden dzień używam sztang w inny hantli. Mieszam też z maszynami.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ksanti napisał:

Masa + jednocześnie rzeźba. Nie mogę sobie pozwolić na nabranie tłuszczu i nie mogę sobie pozowolić na schudniecie :) Jem tak aby nie być głodnym. Nie lubię się objadać. Mam 180cm i ok. 70kg. Ćwiczę od roku z przerwami standardowym FBW 2-3 treningi w tygodniu. Zgaduję, że gdybym pozbył się tłuszczu to pewnie byłoby coś z 65kg. Sylwetka typu skinny fat. Biorę na klatę maksymalnie 50kg. Plecy na podciąganie gdzieś ok. 40kg, jeden biceps 10kg, tricepsy 50kg, nogi ostatnio przysiady ze sztangą 40kg, barki coś z 10kg. Zazwyczaj ćwiczę od największej partii mięśnie do najmniejszej seriami 3x6-12. W jeden dzień używam sztang w inny hantli. Mieszam też z maszynami.

 

 

Po pierwsze to kolego nie ma nic na skróty!!! Nie ma takich cudów aby zrobic i mase i rzezbe jednoczesnie :) Ale cos ci podpowiem. Rob wpiew mase. Gdy miesnie nabieraja masy same dopominaja sie wiekszej ilosci energii aby je utrzymac. Zwieksza sie metabolizm organizmu a proporcja masy miesniowej do tluszczu zmniejsza sie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ksanti, I po co mieszasz? Mieszać możesz w momencie kiedy nie widzisz progresu, wtedy jest czas żaby zmienić plan treningowy.

@tytuschrypus, faktycznie najlepiej i na sam początek FBW i to w zupełności starczy. 

To, że ci łapy latają po 10 powtorzeniach jest całkowicie normalne i wszytsko z Tobą w porządku. Nie ma siły po prostu, zaczynasz budować mięśnie dopiero. Inaczej nie będzie. Z czasem jednak łapy będą latać przy większych ciezarach ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Brat Jan Rower. Mieszkam teraz poza miastem w dość górzystym terenie. Idealne warunki , świeże powietrze, zielone łąki, pagórki i zajebiste widoki ze szczytów.

Czasami po jeździe zarzucę sobie sztangę z paroma kilogramami na plecy, zrobię 4 serie i rzucam żelazo w kąt.

W zupełności wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książka - kulturystyka. System Joe Weidera. Możesz całe życie tym ćwiczyć. Masz tam wszystko - dieta, planowanie treningów, rozpisany cykl od początkującego do zaawansowanego. Gwarantuję, że podziała. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
On 5/21/2018 at 2:47 PM, tytuschrypus said:

No tylko ze mną coś musi być nie tak. Oglądałem, naprawdę uważnie, tutoriale. A jak podnoszę ciężar 10 kg, to jestem to w stanie zrobić 10 razy i to sztanga mi lata pod koniec:/ To chyba raczej nie jest normalne;)

 

Myślę, że tak jak każdy początkujący nie masz jeszcze wprawy w technice wykonywania ćwiczeń i problem w tym, że umiesz zrobić max 10 powtórzeń dobrze, ale ciężar pewnie większy też dasz radę. Spróbuj robić 8 powtórzeń: weź sam gryf który waży 20 kg (P.S. w jakim ćwiczeniu miałeś na myśli te 10kg?) i zrób 8 razy, dołóż 5kg i zrób 8 razy, dołóż kolejne 5 kg i zrób 8 razy, itp. W ten sposób sprawdzisz swoje max przy ilości powtórzeń 8. Bo zrobić 20 razy ale z mniejszym ciężarem może być po prostu dla Ciebie trudniejsze technicznie (nie że cięższe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.