Skocz do zawartości

Ciuchy 'markowe' - ankieta


Rekomendowane odpowiedzi

Co jakiś czas przewija się określenie 'markowe' ciuchy. Określenie to wydaje mi się równie tajemnicze jak mityczny 'system' olewany przez punków. Ni cholery nie potrafię jednoznacznie określić, co się mieści w tym zagadnieniu. Przyszedł mi do głowy pomysł, żeby drogą głosowania spróbować ustalić, co jest markowe, a co nie jest. Jednak oczywiste jest, że marka marce nierówna i co innego Zara, a co innego Gucci. Dlatego wprowadziłem skalę siedmiostopniową, w której 1 oznacza najwyższy luksus (dla mnie przykładem będzie Giorgio Armani), a 7 to bieda-marka, firmy krzak i marki znane z produkcji byle czego (np. koszulki Fruit of the Loom). Wygląda to tak:

 

1. Marka luksusowa (najwyższa grupa, inne marki są co najwyżej w tej samej lidze)

2. Marka premium (wysoka półka jakości i prestiżu, ale znam bardziej luksusowe marki)

3. Marka dla klasy średniej (wysoka jakość, ale mniejszy prestiż niż marki premium)

4. Marka dla ludu (wyroby klasy popularnej, dobrej jakości, ale szpan niewielki)

5. Marka sportowa lub subkulturowa (wyroby cenione w swojej klasie lub ograniczonym kręgu zainteresowanych)

6. Marka dyskusyjna (dla mnie to nie jest żadna marka, ale wiem, że dla innych jest)

7. Żadna marka, firma krzak, lub marka znana z niskiej ceny (i jakości)

 

Różnica między 4 a 5 jest praktycznie żadna w skali prestiżu, jednak wyodrębniłem te kategorie głównie ze względu na istnienie marek bardzo szanowanych w pewnych kręgach (np. Alpha Industries), a szerzej nieznanych. Istnieją też marki wysoko cenione w świecie sportu (np. Asics), jednak w świecie odzieży codziennej mało znane. Takie rozróżnienie pozwoli nie stawiać w jednym szeregu Adidasa z Levi's -em, co mogłoby niektórych razić.

 

Da się wyszukać w sieci różnorakie piramidy prestiżu, jednak nie bardzo wiadomo, kto je tworzył i czym się kierował, więc wykoncypowałem, żeby zrobić ankietę wśród użytkowników forum, co pozwoli na stworzenie listy bardziej realnej dla naszego otoczenia. Każdy zinterpretuje powyższą skalę inaczej, ale to nie szkodzi, jeżeli odpowiedzi będzie wystarczająco dużo to pojawią się trendy i będzie można jakieś wnioski wyciągnąć.

 

W ankiecie marki należy wpisać z palca, ponieważ zamieszczenie satysfakcjonującej wszystkich listy uznałem za niewykonalne. Sam jestem modowym ignorantem i jak przeglądam różne piramidy to prawie niczego nie znam, więc pewnie stworzyłbym listę mocno oderwaną od rzeczywistości i polskiego rynku. Ankietę można wypełniać wielokrotnie, więc jak ktoś zapomni o jakiejś marce, to może ją dopisać w kolejnej odsłonie.

 

Oto link do ankiety:

https://www.survio.com/survey/d/S4D2G3V4T6G8H9D3P

 

Zachęcam do głosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Adams zmienił(a) tytuł na Ciuchy 'markowe' - ankieta

@Adams to proponuję jakoś przeskalować, bo po pierwsze Armani ma kilka marek, z czego u nas w sklepach to te najpośledniejsze, skierowane do ogółu czyli AJ albo Emporio Armani. To trochę tak, jakby napisać że absolutnym topem luksusu jest wśród samochodów Audi.

 

Rozumiem jako top już bardziej Louis Vuitton na przykład. Ale w sumie od tego jest ankieta:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gr4nt napisał:

Kto z paskami odzież nosi,

Ha ha haczyk na bluzie.

Robi często smutne oczy,

I smutną ma buzie.

 

Kto bez pasków, ni haczyków,

jeno w spodniach ma lampasa,

Niech nie zmienia mu się minka,

Toć dużego ma kut... muminka.

 

moomins.jpg

 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lampasy

 

 

 

 

9 godzin temu, Adams napisał:

2. Marka premium (wysoka półka jakości i prestiżu, ale znam bardziej luksusowe marki)

 

Marek, nie wiedziałem, że z ciebie takie premium

 

 

jeansy-asos-158-e.jpg

 

ec8f336c44294efe00d963638dc53678.jpg

 

Myślałem, żeś zwykły dziad, a ty za modą latasz.

 

Edytowane przez Johnsons
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.