Skocz do zawartości

Handel z Azją


Carl93m

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę czegoś zrozumieć. 

Chiny wytwarzają, wytwarzają i wytwarzają. 

U nas w Polsce fabryki to rzadkość, a większość moich znajomych pracują na stanowiskach typu: zadzwoń gdzieś, spotkaj się z kimś, zrób exela. Jeden wypełnia exela, drugi go analizuje, trzeci poprawia, czwarty archiwizuje, piąty analizuje archiwum itd. itp. Słowem, ja to widzę tak, że jedni kopią dołek, a drudzy zasypują.

 

Handel to wymiana o obopólnej korzyści. 

Pytanie: Jaką korzyść mają Chiny pakując na zachód realne towary i na jakiej podstawie się to odbywa? Skoro oni dają nam namacalne dobro, to co wędruje w drugą stronę?

Tylko nie mówcie, że dajemy im zaawansowane technologie (jak nasi posłowie mówili), bo spadnę z krzesła :lol:

 

Serio, mógłby ktoś ogarniający temat mi to wyłożyć w prostych słowach?

(Ostatnio łapie mnie fobia, że zachód bankrutuje i umiera i pójdziemy ryż suszyć za dolara tygodniowo)

 

PS: Krzysztof Karoń po internetach mówi, że zachód kradnie. Że żyje kosztem żółtych rączek. Ale jakoś trudno mi uwierzyć, że Chińczycy to frajerzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Carl93m sprawa jest nadzwyczaj prosta, tak naprawdę realną wartość, ma ziemia, złoża, infrastruktura, realne zaplecze maszynowe i produkcja. 

 

Skoro jeden kraj rozwija infrastrukturę, która realizuje zapotrzebowanie rynku innych krajów, w tamtych krajach rodzima infrastruktura zaczyna się zmniejszać, z czasem zanika. 

 

Jak masz cały przemysł i produkcję u siebie, a inni tylko to konsumują to po pewnym czasie dominujesz nad nimi gospodarczo i uzyskujesz gigantyczną władzę.

 

Jeśli w wyniku działania Chin określone sektory innych krajów się zwinął, to te kraje staną się bardziej zależne od Chin.

 

Proste. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.