Skocz do zawartości

Lustrzanka - jaką bracia polecacie?


marios27

Rekomendowane odpowiedzi

Do 2 tysi będzie jakiś Canon 1300D albo 2000D jak trafisz.

W tej cenie dostaniesz też Nikona D3300 lub D3400.

Tylko te dwie firmy polecam.

Dyskusja o wyższości Canona nad Nikonem jest jak o wyższości Mercedesa nad BMW. Ciągnie się od zarania dziejów i nikt nikogo nie przekonał, choć obydwie strony roztaczają wizje druzgocącej przewagi swoich rozwiązań nad techniczną nędzą strony drugiej. W praktyce obydwa robią to samo i tak samo dobrze. Najbardziej odczuwalna jest różnica w ergonomii - idź do sklepu i zobacz, który jest dla Ciebie bardziej intuicyjny.

Kupując lustrzankę decydujesz się na system mocowania obiektywów i lamp. Systemy Canona i Nikona są popularne i dużo jest do nich używanych obiektywów (obiektyw praktycznie się nie zużywa, tyle co okładziny po wierzchu), dlatego są atrakcyjniejsze od pozostałych. A pozostałe to Sony (dawniej Minolta, pasują szkła Minolty), Pentax (tzw. bagnet K; niby ten sam od wielu lat, ale zmieniały się liczby styków elektrycznych, więc nie zawsze wszystko działa idealnie) i jeszcze Sigma SA, ale to taka rzadkość, że szkoda gadać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marek Kotoński zmienił(a) tytuł na Lustrzanka - jaką bracia polecacie?

A będzie ci na pewno potrzebna? Nie skończy się na pstryknięcie okazyjnie kilku fotek? Wykorzystasz jej możliwości, zainwestujesz w dobre szkła? - kitowe obiektywy są .... kitowe, takie sobie, chcesz wykorzystać pełne możliwości trzeba w dobre szkła zainwestować, potem statyw, dobra lampa ... no i mamy mała skarbonkę.

Może lepiej się zastanowić na dobrym kompaktem ?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wojkr napisał:

A będzie ci na pewno potrzebna? Nie skończy się na pstryknięcie okazyjnie kilku fotek? Wykorzystasz jej możliwości, zainwestujesz w dobre szkła? - kitowe obiektywy są .... kitowe, takie sobie, chcesz wykorzystać pełne możliwości trzeba w dobre szkła zainwestować, potem statyw, dobra lampa ... no i mamy mała skarbonkę.

Może lepiej się zastanowić na dobrym kompaktem ?

Prowadzę strony sportowe klubu i jestem na każdym meczu. Tak to koledzy pstrykają a tak to ja bym sobie potrenował a poza tym dużo jezdze rowerem po okolicach, poza Wawą i lubie fotografować przyrodę, architekturę czy miejsca lub zabytki historyczne :) pytam bo jestem zainteresowany zakupem :)

 

@Hydraulik dzięki za opinie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wojkr napisał:

Może lepiej się zastanowić na dobrym kompaktem ?

Obecnie smartfony bardzo mocno wypierają kompakty - aparaty w nich montowanie w robią całkiem przyzwoite zdjęcia (oczywiście dla niewymagających użytkowników).

Smartfona każdy zawsze ma przy dupie wiec odpada konieczność noszenia dodatkowego urządzenia, w celu pstryknięcia zwykłej fotki.

 

Zakup lustrzanki nie jest głupi pod warunkiem, że faktycznie będzie ona potrzebna. Fotografia to fajna sprawa oraz ciekawy pomysł na wciągającą pasję, która z czasem może nawet dać dodatkowy dochód czy też nowe ciekawe znajomości? Moim zdaniem lustrzanka, w przeciwieństwie do kompaktów jest "rozwojowa" - zmienna optyka daje wiele możliwości jeśli chodzi o rodzaj/jakość wykonywanych zdjęć. Dostępna w nich opcja zapisu "RAW" bardzo się przydaje w późniejszej edycji (opcjonalnie, dla chętnych)

 

Na początku zaczynasz z tzw "kitowym" obiektywem (sprzedawany w zestawie - często średniej jakości), ale jak Ci się to spodoba, wkręcisz się w temat to za parę miechów dokupisz lepsze szkło (może coś stałoogniskowego), potem może jakaś lampa itd. itp.. Oczywiście nie musisz - zależy to tylko od Ciebie, Twoich chęci i zasobności portfela.

 

 

To tak w skrócie.. Natomiast doradzić cokolwiek mogę jedynie co do Nikona, bo tylko z tym systemem mam do czynienia - i tu powtórze za bratem @Hydraulik:

- w tej cenie, jeżeli chcesz nowy sprzęt to D3300, 3400 (jest to tzw linia amatorska - na początek możę być)

- jeżeli chcesz coś bardziej "ambitnego" to: D300 lub D7100 (z tym budżetem można wyrwać jedynie używane)

Edytowane przez Razzor
literówka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Johnsons napisał:

A jaką polecilibyście lustrzankę jako pierwszą, tzn. dla kogoś kto zaczyna dopiero?

a jak charakteryzuje się dobre 'szkło'?

Dobre szkło to jasna stałka np 50mm o jasności 1.2 - najbardziej uniwersalny obiektyw.

A co chcesz fotografować ?

Widoczki - to stałka np  19mm szerokokątna, portrety -  jasna stałka w przedziale  50-80mm, sport przyroda jasny i szybki teleobiektyw 80-300mm.

Ja osobiście polecam system Alpha - od Sony, jest sporo fajnych szkieł z Minolty.

Koszty dobrych obiektywów od 1500 zł do .... no właśnie do kilku /kilkunastu tyś.

Kit - który dostajemy z body z reguły ma przedIal 24-80mm i jest taki sobie, fotki jak z kompakta.

Można iść na kompromis i kupic kompakt z wymienną optyka.

Ciekawa alternatywą są obiektywy starego systemu m39/m42 tanie i super jakości wymagające adaptera kosztującego od 50-100zl.

Edytowane przez wojkr
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wojkr napisał:

A co chcesz fotografować ?

Przyroda głównie.

A jak się zachowa teleobiektyw przy portrecie?

Można tak?

Czytam o kadrowaniu xd

Przy okazji: jakaś książka o fotografii? Może być po angielsku

1 godzinę temu, wojkr napisał:

Koszty dobrych obiektywów od 1500 zł do .... no właśnie do kilku /kilkunastu tyś. 

łooesssu...

 

Godzinę temu, Głodny Prawdy napisał:

Canon i Nikon to meinstrim kupuj pentaxa

ŁOOESSSUUU

Godzinę temu, Głodny Prawdy napisał:

a za 2 tyś to statyw kup a nie Body


ERROR_DEVICE_UNREACHABLE

    321 (0x141)

    The device is unreachable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no żartowałem, statyw za 300 zł i Nikon lub Canon do 2tyś. jak ci się wkręci to zbieraj na obiektywy.

 

Pentax jest fajny bo lustro jest nie przesunięte od 50 lat i kupisz stary obiektyw za 50 zł i też pyknie (tak słyszałem).

Edytowane przez Głodny Prawdy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Gandziarz napisał:

Może zanim zaczniemy o lustrzance itp. to napisz do czego ten aparat ma być, jaki jest jego cel (robienie zdjęć to wiadomo) ale konkretniej : uniwersalny/wakacyjny, malowanie światłem, astrografia, zdjecia w ruchu . Jaki jest ten główny target to coś się dobierze ;)

Prowadzę strony sportowe klubu i jestem na każdym meczu. Tak to koledzy pstrykają a tak to ja bym sobie potrenował a poza tym dużo jezdze rowerem po okolicach, poza Wawą i lubie fotografować przyrodę, architekturę czy miejsca lub zabytki historyczne :) pytam bo jestem zainteresowany zakupem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/30/2018 at 7:47 PM, wojkr said:

Dobre szkło to jasna stałka np 50mm o jasności 1.2 - najbardziej uniwersalny obiektyw.

Trzeba o czymś wspomnieć.

Przez długie lata dominował format małoobrazkowy, czyli klatka 36x24mm. Teraz ten format w cyfrówkach nazywa się Full Frame. Powyższe stwierdzenie o uniwersalności odnosi się do tego formatu.

 

Jednak w amatorskich lustrzankach dominują formaty APS o wymiarach około 25x17mm. Daj to taki efekt, jakby wydłużyć ogniskową obiektywu. Dlatego obiektyw 50mm założony do cyfrówki APS da taki efekt jakby do Full Frame założyć obiektyw 75-80mm. A taki obiektyw już nie jest aż tak uniwersalny. W cyfrówkach APS takim uniwersalnym szkłem będzie 30-35mm. Dla większości cyfrówek APS przelicznik wynosi 1,5x, dla Canona jest to 1,6x co na długim końcu ma znikome znaczenie, ale może robić różnicę na krótkich ogniskowych (ale nie dramatyzowałbym).

On 5/30/2018 at 9:37 PM, Johnsons said:

A jak się zachowa teleobiektyw przy portrecie?

Obiektywy portretowe to krótkie teleobiektywy, więc zasadniczo tele do portretu jest wporzo. Można by tu napisać elaborat o światłosile, rozmyciu, głębi ostrości, spłaszczeniu perspektywy, ale z grubsza tele do portretu może być.

On 5/31/2018 at 12:03 AM, Głodny Prawdy said:

Pentax jest fajny bo lustro jest nie przesunięte od 50 lat i kupisz stary obiektyw za 50 zł i też pyknie (tak słyszałem).

Pyknie albo nie pyknie, zależy od definicji słowa 'pyknie'. Do Nikona też da się założyć 50-letnie obiektywy. Diabeł tkwi w szczegółach. W Nikonie w przypadku starych obiektywów przestaje działać automatyka naświetlania, a lustrzanki z serii 3000 i 5000 nie mają napędu autofocusa, więc działają tylko z obiektywami z wbudowanym silnikiem. W Pentax-ach było po drodze parę zmian w elektryce (dokładano kolejne styki), więc też kompatybilność wsteczna nie jest pełna. W obydwu przypadkach da się zdjęcie zrobić (czyli 'pyknie'), ale niekiedy trzeba coś ustawić ręcznie, bo automatyka nie daje rady (czyli nie do końca 'pyknie').

7 hours ago, marios27 said:

Prowadzę strony sportowe klubu

Do sportu właściwie tylko lustrzanka się nadaje. W przypadku aparatów cyfrowych występuje zjawisko zwane shutter lag, czyli opóźnienie wyzwolenia migawki w stosunku do naciśnięcia spustu. W praktyce wygląda to tak, że celujesz, naciskasz, aparat myśli, kadr się zmienia, migawka strzela i masz nic nie warte gówno-zdjęcie. W lustrach lag jest minimalny. W kompaktach potrafi być pół sekundy, a czasem więcej.

 

 

  • Like 4
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, marios27 napisał:

Prowadzę strony sportowe klubu i jestem na każdym meczu. Tak to koledzy pstrykają a tak to ja bym sobie potrenował a poza tym dużo jezdze rowerem po okolicach, poza Wawą i lubie fotografować przyrodę, architekturę czy miejsca lub zabytki historyczne :) pytam bo jestem zainteresowany zakupem :)

 

Ok więc opcje masz dwie według mnie - bardzo uniwersalny kompakt z naprawdę wysoką jakością i dużym zoomem - modele pokroju Panasonic FZ1000 / Sony RX10 - duże przybliżenie, dosyć wysoka jakość obrazu, brak wymiennej optyki oczywiście natomiast obiektywy wbudowane załatwiają większość tematu. Nazywane są kompaktami ale nie zrażaj się mają większe niż normalnie matryce (1") dzięki czemu jakość jest do przyjęcia.

 

Drugie rozwiązanie (tutaj już przekroczysz budżet raczej mocno) to aparat z wymienną optyką, kiedyś faktycznie lustrzanka, dzisiaj warto by było skupić się na bezlusterkowcach (aparaty z wymienną optyką). Jakość obrazu lustrzanka - bezlusterkowiec nie różni się wcale, otrzymujesz po prostu to samo w danej półce. Wadą tego rozwiązania będzie finalnie konieczność zakupu teleobiektywu jeśli chodzi o ten sportowy temat , reszte oblecisz na początku tym z zestawu.

 

Tutaj warto by było interesować się modelami pokroju :

 

A6000 Sony

G7 / G80 / GX80  Panasonic 

OMD EM10 / EM5 Olympus

Fujifilm - cena nas blokuje, a byłoby również genialne.

 

Poczytaj ogólnie o tego typu aparatach, a być może zdecydujesz się też na wybór jednak bardzo wysokiej jakości kompakta, grunt żebyś nie wpakował się w lustrzankę za szybko, ja już jestem po sprzedaży 6D i 70D Canona i wracać do tego czegoś nie zamierzam, moje plecy też nie. Jakbyś miał pytania to wal ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.